Skład i tryb postępowania komisji powołanych do wydawania opinii co do przyczyn rozwiązania stosunku pracy.

ZARZĄDZENIE NR 157
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lipca 1952 r.
w sprawie składu i trybu postępowania komisji powołanych do wydawania opinii co do przyczyn rozwiązania stosunku pracy.

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 196) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisję, przewidzianą w § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 196), zwaną w dalszym ciągu "komisją", powołuje kierownik właściwej władzy naczelnej.
§  2.
Właściwą władzą naczelną zakładu pracy jest:
1)
dla władz (urzędów) centralnych podległych Prezesowi Rady Ministrów, prezydiów rad narodowych oraz dla organizacji społecznych i politycznych - Prezes Rady Ministrów;
2)
dla Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;
3)
dla innych władz, urzędów, zakładów i instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych i pozostających pod zarządem lub nadzorem państwowym, central spółdzielczo-państwowych oraz dla spółek, w których Skarb Państwa lub przedsiębiorstwa państwowe posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego spółki - minister sprawujący nad nimi zwierzchni nadzór;
4)
dla związków zawodowych - przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych;
5)
dla Centralnego Związku Spółdzielczego, central spółdzielni i spółdzielni - prezes Centralnego Związku Spółdzielczego.
§  3.
W skład komisji wchodzą:
1)
przedstawiciel komórki zatrudnienia władzy naczelnej jako przewodniczący i
2)
przedstawiciel komórki prawnej władzy naczelnej - wyznaczeni przez kierownika władzy naczelnej oraz
3)
przedstawiciel zarządu głównego właściwego związku zawodowego.
§  4.
Powołanie komisji następuje na dany rok kalendarzowy. Przy większej ilości podległych zakładów pracy kierownik władzy naczelnej może powołać dwa lub więcej kompletów komisji.
§  5.
Władza naczelna po otrzymaniu odwołania pracownika od decyzji zakładu pracy wzywającej go w związku z rozwiązaniem umowy o pracę do opróżnienia mieszkania służbowego (zakładowego), bez wskazania mieszkania zastępczego, skierowuje odwołanie do komisji, celem wydania opinii, czy zachodzą warunki rozwiązania stosunku pracy przewidziane w § 6 ust. 1 pkt 1 - 4 powołanego w § 1 rozporządzenia.
§  6.
Komisja przed wydaniem opinii obowiązana jest dać możność złożenia wyjaśnień i wskazania dowodów zarówno wnoszącemu odwołanie pracownikowi jak i zakładowi pracy.
§  7.
Dla wyjaśnienia sprawy komisja może przeprowadzić dochodzenia drogą zbadania dokumentów, świadków i biegłych i ewentualnie wyznaczyć w tym celu rozprawę ustną.
§  8.
O terminie rozprawy należy zawiadomić pisemnie zarówno wnoszącego odwołanie jak i zakład pracy w takim czasie, by mieli oni możność wzięcia udziału w rozprawie.
§  9.
Po wyjaśnieniu sprawy komisja na posiedzeniu, w którym mogą brać udział tylko członkowie kompletu, odbywa naradę i ustala swoją opinię. Przebieg narad i głosowania jest tajny. Opinia komisji zapada większością głosów.
§  10.
Opinię powziętą przez komisję podpisują wszyscy członkowie kompletu bez względu na sposób ich głosowania. Opinia komisji (§ 5) powinna zawierać uzasadnienie zajętego przez komisję stanowiska.
§  11.
Obsługa biurowa komisji należy do komórki kadr władzy naczelnej.
§  12.
Do postępowania komisji w zakresie postępowania wyjaśniającego mają poza tym zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  13.
Opinię komisji przedkłada przewodniczący kierownikowi władzy naczelnej.
§  14.
Za udział w posiedzeniach odbytych przez komisję poza godzinami urzędowymi otrzymują członkowie jej wynagrodzenie w wysokości maksymalnej diety dziennej, przewidzianej przy podróżach służbowych pracowników państwowych,
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024