Tryb postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 13 maja 1952 r.
w sprawie trybu postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.

Na podstawie § 2 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 14, poz. 111, Nr 41, poz. 315 i z 1952 r. Nr 11, poz. 69, Nr 13, poz. 79 i Nr 19, poz. 115) oraz w związku z §§ 1 i 3 uchwały Nr 85 Prezydium Rządu z dnia 20 lutego 1952 r. w sprawie sprzedaży pojazdów samochodowych, pochodzących z akcji przekazywania remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-21, poz. 254), w celu prowadzenia tej sprzedaży w sposób właściwy zarządza się, co następuje:
§  1.
Centrala Spółdzielni Transportu - Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym, zwane dalej w skróceniu "C.B.H.S.S.", przedstawia Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego do zatwierdzenia projekt kwartalnych rozdzielników przydziału do sprzedaży na wszystkie pojazdy samochodowe grupy II, znajdujące się w magazynach jednostek terenowych C.B.H.S.S., tj. rejonowych biur handlu sprzętem samochodowym - w terminie do dnia 15 miesiąca poprzedzającego kwartał, objęty rozdzielnikiem.
§  2.
Projekt rozdzielnika sporządza C.B.H.S.S.:
1)
dla urzędów, instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej;
2)
dla spółdzielni pracy, zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Transportu i dla jednostek jej podległych;
3)
dla Polskiego Związku Motorowego, Zarząd Główny w Warszawie;
4)
dla osób fizycznych (tylko samochody osobowe i motocykle) z podziałem na województwa (m. st. Warszawę i m. Łódź).
§  3.
W ciągu 10 dni od daty otrzymania projektu rozdzielnika Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego przesyła do C.B.H.S.S. jeden egzemplarz zatwierdzonego rozdzielnika do realizacji.
§  4.
1.
W ramach zatwierdzonego rozdzielnika C.B.H.S.S. na podstawie zgłoszonych wniosków będzie wystawiać imienne zlecenia sprzedaży, upoważniające do nabycia danego rodzaju pojazdu w terminie wskazanym w zleceniu.
2.
Przedłużenie terminu ważności zleceń jest niedopuszczalne.
§  5.
1.
Wnioski o nabycie pojazdów samochodowych składają zainteresowani, wymienieni w § 2 pkt 1, 2 i 3 w C.B.H.S.S., a wymienieni w § 2 pkt 4 - w rejonowych biurach handlu sprzętem samochodowym.
2.
Wnioski składane przez urzędy, instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej powinny być zaopatrzone w oświadczenie stwierdzające niewykorzystanie etatu oraz posiadanie kredytów na zakup pojazdów samochodowych.
3.
Do wniosku składanego przez osobę fizyczną powinno być dołączone oświadczenie kierownictwa zakładu pracy bądź związku branżowego i czynnika społecznego co do podanych we wniosku motywów.
§  6.
1.
Wnioski osób fizycznych przesyłają rejonowe biura handlu sprzętem samochodowym do wydziałów komunikacji drogowej, prezydiów wojewódzkich rad narodowych w celu rozpatrzenia i zaopiniowania.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych - wydziały komunikacji drogowej - przy opiniowaniu wniosków powinny przestrzegać następującej kolejności osób, którym mogą być sprzedawane pojazdy samochodowe:
1)
przodownicy pracy i racjonalizatorzy produkcji;
2)
fachowcy, których charakter pracy uzasadnia potrzebę posiadania pojazdu samochodowego, a mianowicie: pracownicy państwowi i jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli wymaga tego ich stanowisko, charakter pracy lub warunki bytowe, w szczególności zaś konieczność stałego dojazdu do miejsca pracy wskutek braku odpowiednich publicznych środków lokomocji, lekarze, literaci, publicyści, dziennikarze, artyści i inni pracownicy wolnych zawodów, jeżeli posiadają pozwolenie na prowadzenie samochodu (motocykla), osoby dokonujące publicznych przewozów dorożkami samochodowymi i taksówkami, inne osoby.
3.
Zaopiniowane pozytywnie wnioski prezydia wojewódzkich rad narodowych - wydziały komunikacji drogowej - przesyłają do C.B.H.S.S. w Warszawie, ul. Żurawia 4, w celu załatwienia (§ 4). Wnioski zaopiniowane negatywnie zwracają do rejonowych biur handlu sprzętem samochodowym w celu zawiadomienia petentów.
§  7.
C.B.H.S.S. przedstawiać będzie Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego (Departament Zaopatrzenia) kwartalne sprawozdania z realizacji rozdzielników z podziałem na rodzaje pojazdów w terminie do dnia 20 miesiąca następnego po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  8.
1.
Samochód (motocykl) nie może być odprzedany osobie trzeciej bez zgody właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej - wydział komunikacji drogowej. Samochód (motocykl) odprzedany bez wspomnianej zgody nie będzie zarejestrowany, a tym samym nie będzie dopuszczony do ruchu,
2.
Przy sprzedaży pojazdów samochodowych osobom fizycznym C.B.H.S.S. zamieszczać będzie w rubryce "Uwagi" aktu przekazania pojazdu nabywcy klauzulę treści odpowiadającej postanowieniu ust. 1.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-45.638

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.
Data aktu: 13/05/1952
Data ogłoszenia: 30/05/1952
Data wejścia w życie: 30/05/1952