Tryb udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych przez banki specjalne.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 kwietnia 1952 r.
w sprawie trybu udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych przez banki specjalne.

Na podstawie § 3 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) w celu zapewnienia należytej rotacyjności środków obrotowych w zakresie dostaw, robót i usług inwestycyjnych zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się banki specjalne do udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych na sfinansowanie potrzeb inwestycyjnych w trybie i na warunkach określonych w dalszych przepisach zarządzenia.

I.

Kredyty przejściowe w ramach rocznego limitu finansowania.

§  2.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych w ramach rocznego limitu finansowania w przypadkach, gdy:
1)
kwartalny limit finansowania, zakumulowany zgodnie z kwartalnym planem pokrycia finansowego, został wyczerpany lub
2) 1
(uchylony).
§  3.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych określonych w § 2 w następującym trybie i na warunkach:
1)
kredytu udziela się na wniosek inwestora bezpośredniego za pisemną gwarancją nadrzędnego dysponenta kredytów budżetowych, że spłata kredytu nastąpi w terminie ustalonym przez bank i z określonych w gwarancji środków;
2)
kredytu udziela się tylko w okresie I, II i III kwartału danego roku i w każdym przypadku tylko do wysokości wolnych (nie uruchomionych jeszcze) środków zatwierdzonego rocznego planu pokrycia finansowego inwestycji;
3)
z kredytu pokrywa się nakłady oraz wydatki podlegające zapłacie bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, zgodne rzeczowo ze składnikami aktualnych tytułów inwestycyjnych;
4)
kredyt podlega spłacie w terminie ustalonym przez bank ze środków planu pokrycia finansowego inwestycji bieżącego kwartału, a najpóźniej ze środków planu pokrycia finansowego inwestycji następnego kwartału; termin ten nie może być przedłużony;
5) 2
(uchylony).

II.

Kredyty przejściowe na inwestycje nie objęte tytułami inwestycyjnymi.

§  4.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych na sfinansowanie inwestycji pilnych i niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa pracy, co stwierdzone zostało przez właściwą władzę, powołaną do wydawania decyzji (nakazów) w tym zakresie.
§  5.
1.
W przypadkach określonych w § 4 banki specjalne udzielają kredytu przejściowego na podstawie:
1)
wniosku inwestora bezpośredniego;
2)
załączonej do wniosku gwarancji inwestora naczelnego, którą inwestor naczelny zobowiązuje się w terminie wyznaczonym przez bank zwiększyć - w obowiązującym trybie postępowania - limit inwestycyjny i roczny limit finansowania danego inwestora oraz zapewnić odpowiednie środki na spłatę kredytu przejściowego w najbliższym kwartalnym planie pokrycia finansowego inwestycji;
3)
zaświadczenia właściwej władzy nakazującej wykonanie inwestycji, o których mowa w § 4.
2.
Kredytu udziela się tylko w I, II i III kwartale danego roku i na okres nie przekraczający 60 dni. Spłata kredytu nie może być przeniesiona na następny rok.

III.

Postanowienia wspólne dla wszystkich rodzajów kredytów.

§  6.
Kredyty przejściowe określone w poprzednich paragrafach są oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym. Kredyty nie spłacone w terminach ustalonych przez bank stają się kredytami przeterminowanymi i podlegają oprocentowaniu w wysokości 8% w stosunku rocznym.
§  7.
Upoważnia się banki specjalne do pokrywania kredytów przeterminowanych ze środków rezerwy dysponentów drugiego stopnia. Pokrycie to następuje z końcem kwartału, w którym kredyt stał się przeterminowany.
§  8.
W przypadkach stwierdzonej przez banki specjalne niegospodarności inwestorów lub braku uzasadnienia gospodarczego inwestycji i kredytu banki specjalne mają prawo odmówić udzielenia kredytu. Inwestycje nie objęte tytułem inwestycyjnym, na które bank odmówił kredytu, nie mogą być zlecone i wykonywane.
§  9.
Banki specjalne zapewniają ewidencjonowanie wypłat z powyższych kredytów z podziałem na poszczególne rodzaje kredytów i w układzie odpowiadającym planowi inwestycyjnemu oraz zorganizują odpowiednią sprawozdawczość miesięczną.
§  10.
1.
Ubieganie się o kredyty, wydawanie zaświadczeń i gwarancji na kredyty, bez istotnej konieczności i potrzeby gospodarczej, niedotrzymanie terminu spłaty kredytu stanowi naruszenie dyscypliny inwestycyjnej, podlegające badaniu przez komisję przekroczeń, powołaną odrębnymi przepisami.
2.
Banki specjalne o przekroczeniach tych zawiadamiają komisję przekroczeń oraz inwestorów centralnych i naczelnych.
§  11.
1.
Władze inwestorów są obowiązane badać przekroczenia, usuwać przyczyny i skutki przekroczeń oraz stosować przewidziane odrębnymi przepisami sankcje jak również w terminie dwutygodniowym od daty zawiadomienia informować właściwy bank o sposobie załatwienia zaawizowanego przekroczenia.
2.
Brak właściwego ustosunkowania się władz inwestorów do przekroczeń stanowi naruszenie dyscypliny inwestycyjnej, powodujące zastosowanie odpowiednich sankcji. W takich przypadkach banki specjalne o przekroczeniach zawiadamiają Państwową Komisję Planowania Gospodarczego - w przypadkach przekroczeń resortów, lub właściwy resort w przypadkach przekroczeń władz niższych.

IV.

Postanowienia przejściowe i końcowe.

§  12.
Do czasu sporządzenia i przekazania do banków specjalnych rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji podstawą dla ustalenia granicy kredytu (§ 3 lit. b) jest limit inwestycyjny, a w przypadku nieposiadania przez inwestora tytułu inwestycyjnego w roku bieżącym - faktyczna wysokość zobowiązań budowy przechodzących na rok bieżący.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 2 uchylony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 lipca 1952 r. (M.P.52.A-64.991) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1952 r.
2 § 3 pkt 5 uchylony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 lipca 1952 r. (M.P.52.A-64.991) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024