Zatwierdzanie projektów szkicowych budowli nie stanowiących elementu zasadniczego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 15 marca 1952 r.
w sprawie zatwierdzania projektów szkicowych budowli nie stanowiących elementu zasadniczego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego.

Na podstawie § 9 i 11 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkicowe projekty architektoniczne budowli, nie stanowiących elementu zasadniczego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego (§ 9 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r.) powinny do czasu wydania odmiennych przepisów odpowiadać warunkom określonym w instrukcji Nr 20 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) o zasadach sporządzania dokumentacji technicznej dla inwestycji (zarządzenie Przewodniczącego PKPG Nr 104 z dnia 3 maja 1950 r.).
§  2.
Szkicowe projekty budowli, wymienione w § 1, podlegają zatwierdzeniu przez:
1)
upoważnionego delegata Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, jeżeli zostały sporządzone w biurach projektowych mających siedzibę w m. st. Warszawie - dla budowli poza obszarem m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego;
2)
upoważnionego delegata prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi), terytorialnie właściwej ze względu na położenie budowli - we wszystkich pozostałych przypadkach.
2.
Zatwierdzanie projektu szkicowego przez delegata odbywa się na posiedzeniu rady technicznej biura projektowego. O terminie posiedzenia należy zawiadomić inwestora celem ewentualnego wzięcia przezeń udziału w posiedzeniu. Zatwierdzenie może nastąpić tylko w razie całkowitego zachowania warunków urbanistyczno-architektonicznych, określonych przy zatwierdzaniu lokalizacji szczegółowej, oraz po przyjęciu tegoż projektu przez radę.
§  3.
Zatwierdzenie (z ewentualnymi warunkami) lub odmowa zatwierdzenia projektu szkicowego powinny znaleźć wyraz w postaci odnotowania na egzemplarzu projektu wniesionego na radę techniczną.
§  4.
Zarzuty przeciw decyzjom delegatów w przedmiocie zatwierdzania należy wnosić bezpośrednio do władzy delegującej.
§  5.
1.
Projekty szkicowe, o których mowa w § 1, należy przedstawiać do zatwierdzenia w jednym egzemplarzu sformatyzowanych, nie oprawionych odbitek roboczych, z opisem technicznym i decyzją zatwierdzającą lokalizację szczegółową.
2.
Zatwierdzony egzemplarz należy dołączyć do projektu podstawowego przedstawianego do zatwierdzenia.
§  6.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą budowli na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
§  7.
Tracą ważność następujące zarządzenia:
1)
zarządzenie Ministra Odbudowy z dnia 14 marca 1949 r. o programach użytkowo-technicznych i projektach szkicowych (Dz. Urz. Min. Odbudowy Nr 4, poz. 24),
2)
zarządzenie Ministra Odbudowy wydane w porozumieniu z Ministrem Komunikacji z dnia 2 listopada 1949 r. w sprawie opiniowania pod względem architektonicznym i urbanistycznym budynków eksploatacyjnych Ministerstwa Komunikacji (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 16, poz. 130);
3)
zarządzenie Ministra Budownictwa z dnia 7 lutego 1950 r. w sprawie usprawnienia zatwierdzania dokumentacji technicznej opracowanej przez państwowe biura projektowe podległe Ministrowi Budownictwa (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz. 23);
4)
zarządzenie Ministra Budownictwa z dnia 23 lutego 1950 r. w sprawie opiniowania pod względem architektonicznym i urbanistycznym budynków resortu Ministerstwa Poczt i Telegrafów (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz. 22);
5)
zarządzenie Ministra Budownictwa z dnia 13 listopada 1950 r. w sprawie opiniowania pod względem architektonicznym i urbanistycznym budynków wiejskich Skarbu Państwa oraz instytucji podlegających Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 14, poz. 168);
6)
zarządzenie Ministra Budownictwa z dnia 20 listopada. 1950 r. w sprawie rozszerzenia kompetencji niektórych wydziałów budownictwa prezydiów rad narodowych w zakresie zatwierdzania programów techniczno-budowlanych oraz akceptacji projektów szkicowych (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 15, poz. 182).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-29.436

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie projektów szkicowych budowli nie stanowiących elementu zasadniczego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego.
Data aktu: 15/03/1952
Data ogłoszenia: 10/04/1952
Data wejścia w życie: 10/04/1952