Zwolnienia do lekarzy w godzinach pracy.

PISMO OKÓLNE Nr 52
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1952 r.
w sprawie zwolnień do lekarzy w godzinach pracy.

W uzupełnieniu poprzednich pism okólnych w sprawie wykonania ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy proszę wszystkich ministrów i kierowników urzędów centralnych o polecenie podległym urzędom, instytucjom i dyrekcjom przedsiębiorstw kierowania się następującymi wytycznymi, ustalonymi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia:
1.
Przy udzielaniu pracownikom zwolnień na część dnia pracy na podstawie przepisu § 3a uchwały Rady Ministrów z dnia 5 maja 1950 r. w sprawie określenia przypadków usprawiedliwiających nieobecność w pracy oraz warunków i trybu usprawiedliwienia nieobecności (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-51, poz. 584, Nr A-62, poz. 719, Nr A-86, poz. 1060 oraz z 1951 r. Nr A-27, poz. 334) w celu udania się do lekarza należy stosować druk "Zwolnienie do lekarza" według załączonego wzoru Nr 1.
2.
Druk wypełnia się i wydaje pracownikowi w jednym egzemplarzu. Jedną stronę druku wypełnia zakład pracy (urząd, instytucja, dyrekcja przedsiębiorstwa), drugą zaś stronę wypełnia zakład leczniczy. Zakład pracy prowadzi bieżącą numerację wydanych zwolnień w ciągu roku kalendarzowego.
3.
W przypadku gdy po zgłoszeniu się pracownika w jednym zakładzie leczniczym zajdzie potrzeba udania się bezpośrednio potem do innego zakładu leczniczego (np. po zbadaniu przez lekarza domowego - do lekarza specjalisty, na prześwietlenie itp.), każdy następny zakład leczniczy lub specjalista poświadcza zgłoszenie się pracownika i udzielenie mu porady bądź wykonanie zabiegu w odpowiedniej kolejnej rubryce druku "Zwolnienie do lekarza".
4.
W razie nagłej potrzeby udania się do lekarza przed rozpoczęciem pracy w takim czasie, że spowoduje to spóźnienie się pracownika do pracy, "Zwolnienie do lekarza" wyda pracownikowi na jego prośbę zakład leczniczy, wypełniając je po drugiej stronie.
5.
Zakład leczniczy nie wydaje "Zwolnienia do lekarza" w przypadku wymienionym w ust. 4, jeżeli pracownik otrzymał "Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy" na formularzu L 4, wprowadzonym okólnikiem Ministra Zdrowia Nr 62 z dnia 1 sierpnia 1950 r. (Dz. Urz. Min. Zdrowia Nr 16, poz. 142), tzn. jeżeli pracownik nie ma obowiązku stawienia się do pracy po wizycie w zakładzie leczniczym.
6.
Zakłady lecznicze prowadzą bieżącą numerację zwolnień, wydanych stosownie do postanowień ust. 4 w ciągu roku kalendarzowego. Numery zwolnień wpisują zakłady lecznicze na pierwszej stronie przy nazwie druku.
7.
Po powrocie od lekarza pracownik obowiązany jest złożyć w zakładzie pracy "Zwolnienie do lekarza", otrzymane z zakładu pracy lub z zakładu leczniczego, w celu odnotowania godziny powrotu i zdecydowania o usprawiedliwieniu lub nieusprawiedliwieniu nieobecności.
8.
W razie stwierdzenia przez lekarza, iż zgłoszenie się do niego pracownika w godzinach pracy nie było uzasadnione (np. z powodu symulowania choroby) lub w przypadku ustalenia przez zakład pracy, że powrót do pracy został bezzasadnie opóźniony, zakład pracy zastosuje w stosunku do pracownika postępowanie takie, jak w innych przypadkach naruszenia dyscypliny pracy. Wykorzystane zwolnienie, nie nastręczające powyższych wątpliwości, należy odłożyć do akt osobowych pracownika.
9. 1
Dla umożliwienia radom narodowym, w szczególności administracji służby zdrowia, oraz organom związków zawodowych analizy nasilenia i zasadności zwalniania się pracowników do lekarzy - w celu przedsiębrania następnie środków zaradczych, np. w drodze usprawnienia obsługi chorych przez zakłady lecznicze, poprawy warunków sanitarnych w zakładzie pracy, przeprowadzenia akcji uświadamiającej wśród pracowników itp. - zakłady pracy prowadzić będą "Wykaz zwolnień do lekarza w godzinach pracy" według załączonego wzoru Nr 2. Wykaz ten należy sporządzać bieżąco (w miarę wydawania zwolnień) w ciągu miesiąca w jednym egzemplarzu, obejmując nim tak zwolnienia wydane przez zakład pracy, jak i przez zakłady lecznicze (na podstawie ust. 4). Wykaz pozostaje w aktach zakładu pracy, z tym że organom administracji służby zdrowia oraz miejscowemu i nadrzędnym organom związku zawodowego umożliwia się wgląd do wykazu. W przypadku znacznego wzrostu liczby zwolnień do lekarzy zakład pracy jest obowiązany zawiadomić o tym wydział zdrowia prezydium właściwej powiatowej rady narodowej
10.
Druków "Zwolnienie do lekarza" oraz "Wykaz zwolnień do lekarza w godzinach pracy" dostarczać będzie zakładom pracy i zakładom leczniczym Centrala Wydawnicza Druków na zapotrzebowania kierowane za pośrednictwem prezydiów powiatowych rad narodowych.
11.
Równocześnie proszę wszystkich ministrów i kierowników urzędów centralnych:
a)
o przypomnienie podległym zakładom pracy, że stwierdzania o czasowej niezdolności do pracy dokonują zakłady lecznicze wyłącznie na formularzu L 4, wymienionym w ust. 5;
b)
o polecenie podległym zakładom pracy, przy których istnieją ambulatoria, aby w celu umożliwienia ścisłego ujęcia sprawozdawczości o absencji chorobowej zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, przedstawiane przez pracowników, były przyjmowane przez te zakłady pracy jako dokumenty usprawiedliwiające nieobecność wyłącznie po odnotowaniu w ewidencji ambulatorium, stwierdzonym podpisem kierownika i pieczęcią ambulatorium na danym zaświadczeniu.
12.
Powyższe wytyczne obowiązują z dniem ich ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr 1

Zwolnienie do lekarza Nr ....

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór Nr 2

Stempel podłużny

(nazwa i adres zakładu pracy)

WYKAZ ZWOLNIEŃ DO LEKARZA W GODZINACH PRACY

za miesiąc ......................... 195... r.

Lp. Nazwisko i imię pracownika Data zwolnienia Nr zwolnienia Nazwa i adres zakładu leczniczego bądź nazwisko lekarza Godzina Uwagi* * )
zakładu pracy zakładu leczniczego wyjścia z pracy zgłoszenia się w zakładzie leczniczym uzyskania porady, wykonania zabiegu powrotu do pracy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Pkt 9 zmieniony przez pismo okólne nr 58 z dnia 23 marca 1954 r. w sprawie wykazów zwolnień do lekarzy w godzinach pracy (M.P.54.A-29.438) z dniem 30 marca 1954 r.
*)W razie nieudzielenia porady lub niewykonania zabiegu bądź nieuzasadnionego zgłoszenia się w godzinach pracy podać powód lub uzasadnienie opinii lekarza.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024