Zniesienie kontroli wewnętrznej oraz powołanie inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów.

UCHWAŁA NR 1192
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1952 r.
w sprawie zniesienia kontroli wewnętrznej oraz powołania inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów. *

§  1.
Znosi się departamenty, biura, wydziały kontroli, główne inspektoraty oraz inspektoraty kontroli wewnętrznej (resortowej), działające na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r.
§  2.
1.
Ministrowie powołają w ministerstwach, w ramach przyznanych etatów, inspektorów podległych bezpośrednio ministrowi jako inspekcję resortową.
2.
Zadaniem inspekcji resortowej jest doraźne sprawdzanie wykonania w resorcie uchwał Rządu oraz zarządzeń i instrukcji ministra, sprawdzanie w terenie otrzymanych przez ministra skarg i zażaleń ludności oraz sygnałów prasowych, jak również przeprowadzanie inspekcji w ramach zleconych przez ministra.
3.
Postanowienia ust. 1-2 stosuje się odpowiednio do określonych przez Prezesa Rady Ministrów komisji i komitetów oraz centralnych urzędów, sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej.
§  3.
1.
W ministerstwach oraz komisjach, komitetach i urzędach centralnych sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej powołuje się księgowych-rewidentów.
2.
Księgowi-rewidenci (ust. 1) podlegają dyrektorowi departamentu księgowości (lub kierownikowi innej komórki organizacyjnej, do której zakresu działania wchodzą zagadnienia księgowości), a w centralnych zarządach i jednostkach organizacyjnych równorzędnych - głównemu księgowemu.
3.
Właściwy minister (kierownik komisji, komitetu, centralnego urzędu) może w ramach przyznanych etatów i zatwierdzonych planów zatrudnienia powołać księgowych-rewidentów również w jednostkach podległych organom, o których mowa w ust. 1 i 2, o ile wymaga tego wielkość tej jednostki oraz struktura organizacyjna danej gałęzi gospodarki lub administracji państwowej.
§  4.
Prezes Państwowej Komisji Etatów dokona zmian w zatwierdzonych planach etatów w związku ze zniesieniem kontroli wewnętrznej i powołaniem inspekcji resortowej oraz księgowych-rewidentów na wniosek właściwego ministra lub kierownika centralnego urzędu.
§  5.
Zadaniem resortowych księgowych-rewidentów (§ 3) jest wykonywanie rewizji księgowo-finansowej w podległych jednostkach organizacyjnych, a w szczególności:
1)
badanie legalności wszelkich operacji finansowych i gospodarczych;
2)
walka z nadużyciami i nielegalnym wydatkowaniem środków pieniężnych i materiałowych;
3)
badanie prawidłowości:
a)
prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości finansowej i budżetowej,
b)
opracowania dokumentacji rachunkowej, finansowej i budżetowej,
c)
księgowania,
d)
ewidencjonowania środków obrotowych i majątku trwałego.
§  6.
Każda podległa jednostka organizacyjna powinna być co najmniej raz w roku poddana szczegółowej dokumentalnej rewizji księgowo-finansowej przez księgowych-rewidentów jednostki nadrzędnej.
§  7.
Z wyników dokonanej rewizji finansowej sporządza się protokół. Protokół podpisują: księgowy-rewident, który prowadził rewizję, oraz kierownik i główny księgowy jednostki organizacyjnej, w której dokonano rewizji finansowej.
§  8.
Na podstawie wyników dokonanej rewizji finansowej organ nadrzędny nad jednostką zrewidowaną wydaje zarządzenie porewizyjne, przy czym obowiązany jest podjąć środki mające na celu usunięcie uchybień i niedociągnięć stwierdzonych w działalności tej jednostki organizacyjnej, a w przypadku stwierdzenia w toku rewizji nadużyć i innych przestępstw - spowodować pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.
§  9.
1.
Szczegółowy zakres i tryb działania księgowych-rewidentów ustali instrukcja Ministra Finansów, wydana w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
2.
Minister Finansów za zgodą Prezesa Rady Ministrów ustali zasady współdziałania z księgowymi-rewidentami podległych mu organów kontroli i rewizji finansowej, działających na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. Nr 8, poz. 61).
§  10.
Inspekcję resortową (§ 2) oraz księgowych-rewidentów (§ 3) w resortach Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego powołuje Minister Obrony Narodowej bądź Minister Bezpieczeństwa Publicznego, którzy ustalą etaty tych organów oraz określą w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów ich szczegółowy zakres i tryb działania.
§  11.
Terminy zniesienia organów kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach ustali Minister Kontroli Państwowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, z tym że ostateczny termin zniesienia kontroli wewnętrznej powinien nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 1953 r.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 czerwca 1959 r. nin. uchwała traci moc w części dotyczącej księgowych rewidentów i rewizji finansowo-księgowej, zgodnie z § 62 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 187 z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (M.P.59.58.278).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024