Stosowanie wzoru umowy ramowej o nadzór nad wykonaniem inwestycyjnych robót budowlanych i montażowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 4 czerwca 1951 r.
w sprawie stosowania wzoru umowy ramowej o nadzór nad wykonaniem inwestycyjnych robót budowlanych i montażowych.

W celu ujednolicenia trybu udzielania zamówień na nadzór nad wykonaniem robót budowlanych i montażowych zarządza się w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli, co następuje:
§  1.
1.
Inwestorzy realizujący plan inwestycyjny, a nie mogący we własnym zakresie wykonywać nadzoru nad wykonaniem robót budowlanych i montażowych, powinni zlecać wykonywanie tego nadzoru właściwym terytorialnie dyrekcjom budowy osiedli robotniczych, zawierając umowy według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Udzielenie zamówienia innym jednostkom może nastąpić tylko na warunkach określonych w przepisach o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa i niektórych kategorii osób prawnych.
§  2.
Strony mogą zamieszczać w zawieranych umowach postanowienia odmienne od ustalonych we wzorze, stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia, tylko za zgodą władzy naczelnej, której podlegają, i to w granicach obowiązujących przepisów.
§  3.
Dotychczas zawarte umowy o nadzór nad robotami budowlanymi i montażowymi powinny być dostosowane do wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia w ciągu dwóch tygodni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  4.
Traci moc obowiązującą zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 maja 1950 r. w sprawie trybu zlecania nadzoru nad wykonaniem inwestycyjnych robót budowlanych (Biuletyn P.K.P.G. Nr 9, poz. 121).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA O NADZÓR NAD WYKONANIEM INWESTYCYJNYCH ROBÓT BUDOWLANYCH (WIERTNICZYCH)

W dniu .......... 19 ... roku pomiędzy ................................... zwanym dalej "Zamawiającym", reprezentowanym przez ..................... działającego(ych) na podstawie ................................... z jednej strony a Dyrekcją Budowy Osiedli Robotniczych w ................. Przedsiębiorstwo Państwowe, zwaną dalej "Dyrekcją" i reprezentowaną przez 1) ......................., Dyrektora Dyrekcji albo ....................... działającego na podstawie pełnomocnictwa, wystawionego przez ............................... dnia ...........19 ... r. za Nr ......... i 2) ................. działającego na podstawie pełnomocnictwa, wystawionego przez ............. za Nr ... z dnia ............ 19 ... r., obierającymi prawne miejsce zamieszkania dla skutków niniejszej umowy w ............. przy ul. ............ Nr ..... z drugiej strony, zawarta została umowa treści następującej:
§ 1.
1.
Zamawiający powierza, a Dyrekcja przejmuje na siebie w granicach obowiązków inspektora nadzoru, ustalonych w instrukcji tymczasowej Nr 2/K, wydanej zarządzeniem Ministra Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. (Dz. Urz. Min. Odbudowy z 1949 r. Nr 3, poz. 11 i Dz. Urz. Min. Budownictwa z 1950 r. Nr 16, poz. 189), oraz w instrukcji tymczasowej Nr 4/K, wydanej zarządzeniem Ministra Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. (Dz. Urz. Min. Odbudowy Nr 3, poz. 13) czynności nadzorcze nad budową - rozbiórką ...........................

.................................... przy ul. ......................... Nr ... Dyrekcja zawiadomi Zamawiającego oraz bank finansujący inwestycję, komu zostanie powierzone z ramienia Dyrekcji wykonanie czynności inspektora nadzoru. Środki finansowe na wykonanie zamówienia są przewidziane w planie inwestycyjnym .......... roku, część .......... dział .......... rozdział .......... § ....... tytuł .......... i będą uruchomione przez Bank ................... Oddział w ...........

2.
Przedstawiciele Dyrekcji oświadczają, że treść instrukcji, o których mowa w ust. 1, jest dokładnie znana Dyrekcji. Wszelkie zmiany oraz uzupełnienia zarządzeń i instrukcji, powołanych w umowie, obowiązują Zamawiającego i Dyrekcję.
§  2.
1.
Zamawiający zobowiązuje się dostarczyć Dyrekcji w terminie do dnia ......... odpis umowy(ów) z przedsiębiorstwem wykonawczym, notyfikowanej przez bank finansujący inwestycje, posiadaną dokumentację techniczną i prawną oraz zawiadomić przedsiębiorstwo wykonawcze o powierzeniu czynności nadzorczych Dyrekcji.
2.
Brakującą dokumentację, a mianowicie:
a)
......................................
b)
......................................
c)
......................................

Zamawiający zobowiązuje się dostarczyć w takich terminach, jakie są przewidziane w umowie z wykonawcą budowy z dnia ................. a mianowicie:

ad a)

do dnia .................................

ad b)

do dnia .................................

ad c)

do dnia .................................

3.
W razie niedostarczenia w umownych terminach przez Zamawiającego dokumentacji wymienionej w ust. 2 Dyrekcja może wezwać Zamawiającego do usunięcia powstałych braków w oznaczonych terminach, a po upływie tych terminów odstąpić od umowy. Zamawiającemu nie przysługuje z tego tytułu żadne odszkodowanie.
§  3.
1.
Należność za wykonywanie czynności, określonych w § 1 niniejszej umowy, ustala się w wysokości 1,5% od powiększonej o 12,5% wartości netto robót objętych rachunkami przejściowymi przedsiębiorstw wykonawczych z potrąceniem wartości netto robót objętych poprzednimi rachunkami przedsiębiorstw - jak również od wartości netto należności wynikającej z rachunku ostatecznego przedsiębiorstwa wykonawczego.
2.
Zamawiający zobowiązany jest zlecać bankowi finansującemu inwestycje przelanie należności Dyrekcji równocześnie z poleceniem pokrycia rachunku przejściowego bądź ostatecznego przedsiębiorstwa wykonawczego.
3.
W przypadku, gdy bank pokrywa należność wynikającą z faktury przedsiębiorstwa wykonawczego bez zlecenia Zamawiającego, bank równocześnie odprowadzi z urzędu należność na rzecz Dyrekcji.
4.
Zamawiający zobowiązuje się do nadsyłania Dyrekcji kopii otrzymanych przez siebie rachunków (ewent. poprawionych przez niego) przedsiębiorstw wykonawczych.
5.
Wartość umowy określa się na kwotę zł ......................

(słownie) ..........................

§  4.
Czynności Dyrekcji zostaną zakończone w dniu ostatecznego rozrachunku z przedsiębiorstwem wykonawczym.
§  5.
1.
W razie, gdyby termin ukończenia budowy nie został dotrzymany z winy Dyrekcji, odliczone jej będzie z wypłacanych należności tytułem kary umownej 0,03% za każdy dzień zwłoki od ogólnej kwoty, podlegającej wypłacie.
2.
Odszkodowanie umowne w razie niewykonania umowy niniejszej przez Dyrekcję ustala się na 10% wartości niewykonanego świadczenia.
3.
Postanowienia ust. 1 i 2 nie uszczuplają w niczym uprawnień Zamawiającego dochodzenia wyższego odszkodowania na ogólnych zasadach prawa.
4.
Dyrekcja nie odpowiada za zwłokę w budowie, wynikłą wskutek siły wyższej lub spowodowaną przez Zamawiającego albo przedsiębiorstwo wykonawcze.
5.
W razie zwłoki w wykonaniu umowy przez Dyrekcję Zamawiający ma prawo odstąpić od umowy bez potrzeby udzielania dodatkowych terminów albo nie zwalniając go od obowiązku uiszczenia odszkodowania umownego za zwłokę wyznaczyć Dyrekcji nowy termin wykonania świadczenia lub też wykonać na jego koszt świadczenie zastępcze.
§  6.
1.
W przypadku przerwy w budowie, powstałej nie z winy Dyrekcji i trwającej dłużej niż 30 dni, Zamawiający wypłaca jej za cały czas przerwy w budowie wynagrodzenie, obliczone w stosunku do ogólnej należności Dyrekcji i okresu trwania budowy, objętej umową.
2.
Postanowienia ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przerwa w budowie nie spowodowała opóźnienia terminu ukończenia budowy, ustalonego w harmonogramie robót.
§  7.
1.
Dyrekcja przez wyznaczonego inspektora nadzoru ma prawo w granicach przyznanych środków finansowych zwiększenia robót kosztorysowych i zarządzenia robót dodatkowych do wysokości 5% kosztorysu umownego. Dalsze zwiększenia mogą nastąpić po uzyskaniu uprzednio zgody Zamawiającego i to tylko w ramach posiadanych kredytów.
2.
Ponadto Dyrekcja przez wyznaczonego inspektora nadzoru może bez uprzedniej zgody Zamawiającego zarządzić wykonanie tylko takich robót ponadkosztorysowych lub dodatkowych, których potrzeba wynika z konieczności zabezpieczenia robót już wykonanych lub z technicznej konieczności zachowania całości robót.
§  8.
Prawa i obowiązki, wynikające z niniejszej umowy, nie mogą być przelewane na osoby trzecie.
§  9.
Wszelkie podatki i opłaty, związane z zawarciem niniejszej umowy, obciążają w całości Dyrekcję.
§  10.
Wszystkie warunki niniejszej umowy obowiązują układające się strony bez potrzeby osobnych wezwań i stawiania w zwłoce. Zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.
§  11.
Umowa niniejsza zostaje spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej z umawiających się stron. Kopię umowy Zamawiający prześle bankowi, finansującemu inwestycje.

....................................

Podpis Zamawiającego

....................................

Podpis Dyrekcji

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024