Zasady i tryb włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1950 r.
w sprawie zasad i trybu włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

W związku z § 7 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie oraz na podstawie § 37 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych w 1951 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530) ustala się szczegółowe zasady i tryb włączenia do Planu Inwestycyjnego na 1951 r. planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, oraz tryb finansowania tych inwestycji.
§  1.
W roku 1951 do stada podstawowego (środki trwałe) w Państwowych Gospodarstwach Rolnych (P.G.R.) zalicza się:
1)
inwentarz żywy pociągowy dorosły,
2)
inwentarz żywy hodowlano-użytkowy dorosły.

Do inwentarza żywego pociągowego zalicza się: konie, muły, osły i woły robocze.

Do inwentarza żywego hodowlano-użytkowego zalicza się dorosłe zwierzęta stanowiące środki produkcji w gospodarstwie rolnym, a mianowicie takie, które dostarczają różnych przedmiotów produkcji (mleko, wełna, skóry itp.) oraz reproduktory.

Szczegółowa klasyfikacja jest podana w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§  2.
Przy obliczaniu wartości stada podstawowego stosuje się ceny, zawarte w wykazie cen inwentarza żywego, zaliczanego do stada podstawowego w roku 1951, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Sporządzenia wniosku, dotyczącego planowanego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli, celem włączenia go do planu inwestycyjnego na 1951 r., dokonają - zgodnie z postanowieniami § 6 pkt 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania planu inwestycyjnego na rok 1951 w rolnictwie - gospodarstwa względnie zespoły Państwowych Gospodarstw Rolnych w 10 dni po otrzymaniu zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. w sposób następujący:
1)
na podstawie zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego na 1951 r. podaje się wartość stada podstawowego na koniec 1951 r.,
2)
w ten sam sposób podaje się wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
3)
od planowanej wartości stada podstawowego na koniec 1951 r. odejmuje się:
a)
wartość stada podstawowego na początek 1951 r.,
b)
sumę planowaną na zakup inwentarza do stada podstawowego z planu inwestycyjnego na rok 1951 zgodnie z zatwierdzonymi wnioskami inwestycyjnymi.

Różnica, która pozostanie po dokonaniu powyższego obliczenia, będzie stanowiła inwestycję, polegającą na zwiększeniu wartości stada podstawowego z własnej hodowli.

Sporządzenie powyższego wniosku powinno być dokonane na podstawie tablicy Nr 94 "Inwestycje sposobem gospodarczym" oraz tablicy Nr 18 pozycje 1-4, 11, 12, 14, 15, 25, 29, 30, 39, 40, 42-45, 56, 57, 60, 61, 64, 65, 68, 69 i 73 "Obrót inwentarzem żywym w sztukach" planu gospodarczo-finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na 1951 rok.

Na tej podstawie gospodarstwa względnie zespoły wypełnią formularz pod nazwą: "Wniosek o włączenie inwestycji objętych planem przyrostu stada podstawowego" według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§  4.
Po opracowaniu zgodnie z § 3 wniosków inwestycyjnych, gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przekażą je w trybie, ustalonym w powołanym zarządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 12 maja 1950 r., celem włączenia do planu inwestycyjnego na 1951 r. przy czym:
a)
zarządy okręgowe P.G.R. stwierdzą zgodność wniosków z planami gospodarczo-finansowymi gospodarstw względnie zespołów, po czym przekażą je Centralnemu Zarządowi P.G.R. wraz z ich zestawieniem,
b)
Centralny Zarząd P.G.R. zaopatrzy w zestawieniu pozycję każdego gospodarstwa względnie zespołu właściwym numerem tytułu z planu inwestycyjnego na rok 1951,
c)
terminarz czynności i tryb zatwierdzania wniosków inwestycyjnych ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  5.
Finansowanie zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli dokonane będzie w 1951 r. z przewidzianej na ten cel w planie inwestycyjnym rezerwy.

W ramach tej rezerwy Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego względnie z jego upoważnienia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych włączą do planu inwestycyjnego na 1951 r. plan przyrostu wartości stada podstawowego P.G.R. Bank Rolny, na podstawie zatwierdzonych wniosków właściwych gospodarstw bądź zespołów oraz po skonfrontowaniu tych wniosków z otrzymanymi w trybie przepisanym limitami dotyczącymi tych inwestycji, wypłacać będzie gospodarstwom względnie zespołom w formie zaliczkowej refundacji z planu inwestycyjnego kwoty, wyłożone przez gospodarstwa względnie zespoły z własnych środków obrotowych na zwiększenie wartości stada podstawowego z własnej hodowli w wysokości:

w końcu I kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu II kwartału 1951 r. - 25%,

w końcu III kwartału 1951 r. - 20%

zatwierdzonej sumy wniosków.

§  6.
W terminie do dnia 20 grudnia 1951 r. gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przeprowadzą obliczenie rzeczywistego zwiększenia wartości stada podstawowego z własnej hodowli w sposób następujący:
a)
obliczą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. istniejącego pogłowia stada podstawowego pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego w roku 1951 według kosztów zakupu,
b)
do wartości stada podstawowego, pochodzącego z zakupu planu inwestycyjnego (lit. a), dodadzą wartość na dzień 31 grudnia 1951 r. pozostałego istniejącego pogłowia stada podstawowego, wycenioną w oparciu o załączony wykaz cen, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
c)
od tak wykazanej wartości stada podstawowego odejmą rzeczywistą wartość całego stada podstawowego posiadanego w dniu 1 stycznia 1951 r. i całą wartość dokonanego zakupu stada podstawowego z planu inwestycyjnego w 1951 r.

Różnica, wynikła z tego odejmowania, stanowi rzeczywistą wartość przyrostu stada podstawowego z własnej hodowli.

Powyższe obliczenie gospodarstwa względnie zespoły P.G.R. przedłożą Bankowi Rolnemu z wnioskiem o refundację z planu inwestycyjnego rzeczywistej kwoty zwiększenia wartości stada podstawowego.

§  7.
W tych wyjątkowych przypadkach, kiedy obliczenie, o którym mowa w § 6, nie wykazuje przyrostu lecz ubytek wartości stada podstawowego z własnej hodowli - właściwy oddział Banku Rolnego odprowadzi ze środków obrotowych gospodarstwa względnie zespołu sumę, odpowiadającą ubytkowi wartości stada podstawowego, na rachunek rezerwy w planie inwestycyjnym, wymienionej w § 5.

Odprowadzeniu podlegają również ewentualnie pobrane zaliczki kwartalne.

§  8.
Wpływy ze sprzedaży inwentarza żywego, należącego do stada podstawowego, oraz wpływy z odszkodowań ubezpieczeniowych za sztuki padłe ze stada podstawowego powiększają środki obrotowe przedsiębiorstwa.
§  9.
W księgowości gospodarstw względnie zespołów P.G.R. ewidencja wartości stada podstawowego, zarówno pochodzącego z własnej hodowli jak i z zakupu, zostanie wydzielona z ewidencji stada obrotowego i prowadzona będzie w klasie kont majątku trwałego.

Pierwsze wydzielenie zostanie wykonane na dzień 1 stycznia 1951 r. na podstawie ustalenia rzeczywistej ilości i wartości stada podstawowego na koniec 1950 r. z zastosowaniem postanowień §§ 1 i 2 niniejszego zarządzenia.

§  10.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mówi siej o gospodarstwach względnie zespołach (Państwowych Gospodarstw Rolnych), należy przez to rozumieć państwowe gospodarstwa rolne jedno względnie wielozakładowe, zgodnie z § 3 lit. c) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1530).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ CEN INWENTARZA ŻYWEGO, ZALICZANEGO DO STADA PODSTAWOWEGO W ROKU 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WNIOSEK O WŁĄCZENIE INWESTYCJI, OBJĘTYCH PLANEM PRZYROSTU STADA PODSTAWOWEGO ZESPOŁU PGR, DO PLANU INWESTYCYJNEGO NA ROK 1951.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-6.76

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb włączania do Planu Inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Data aktu: 30/12/1950
Data ogłoszenia: 29/01/1951
Data wejścia w życie: 29/01/1951, 01/01/1950