Rejestracja podatkowa w gospodarce uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1951 r.
w sprawie rejestracji podatkowej w gospodarce uspołecznionej.

Na podstawie § 2 pkt 1 i § 5 ust. 4 uchwały Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rejestracji podatkowej w gospodarce uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-17, poz. 227) oraz § 1 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w niniejszym zarządzeniu:
1)
paragrafy uchwały bez bliższego określenia - oznaczają paragrafy uchwały Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rejestracji podatkowej w gospodarce uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-17, poz. 227);
2)
paragrafy bez bliższego określenia - oznaczają paragrafy zarządzenia niniejszego.
2.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa bez bliższego określenia o:
1)
"jednostkach gospodarczych" - rozumieć należy podlegające rejestracji podatkowej jednostki gospodarcze, określone w § 1 ust. 1 uchwały oraz w § 2,
2)
"organach finansowych" - rozumieć należy organa finansowe, określone w § 4 ust. 2 zdanie pierwsze uchwały.

Do § 1 ust. 1 uchwały.

§  2.
Poza jednostkami gospodarczymi, określonymi w § 1 ust. 1 uchwały, obowiązkowi rejestracji podatkowej podlegają:
1)
zakłady przedsiębiorstw państwowych oraz zakłady i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych - prowadzone według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego,
2)
wchodzące w skład przedsiębiorstw bądź zakładów przedsiębiorstw oddziały, składnice, hurtownie, sklepy detaliczne, składy, ekspozytury, filie, wydziały, działy, biura itp.,
3)
instytucje publicznoprawne, określone w art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 399)

- jeżeli są obowiązane do wnoszenia wpłat do budżetu Państwa z jakiegokolwiek bądź z tytułów wymienionych w § 1 ust. 1 uchwały.

Do § 1 ust. 1 pkt 3-6 uchwały.

§  3.
Jednostki gospodarcze, określone w § 1 ust. 1 pkt 3-6 uchwały oraz w § 2, podlegają obowiązkowi rejestracji podatkowej niezależnie od tego, czy zasady rozrachunku gospodarczego zostały dla nich ustalone w obowiązujących przepisach.

Do § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały.

§  4.
Za przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym w rozumieniu uchwały i zarządzenia niniejszego uważa się wszystkie przedsiębiorstwa, pozostające pod zarządem państwowym na podstawie któregokolwiek bądź z obowiązujących tytułów prawnych z wyjątkiem przedsiębiorstw objętych zarządem przymusowym na podstawie art. 136 dekretu z dnia 28 stycznia 1947 r. o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 84).

Do § 1 ust. 1 pkt 7 uchwały.

§  5.
1.
Nadrzędne jednostki organizacyjne podlegają obowiązkowi rejestracji podatkowej w przypadkach obowiązku wnoszenia wpłat do budżetu Państwa za podległe im jednostki gospodarcze pod którymkolwiek bądź z tytułów budżetowych, wymienionych w § 1 ust. 1 uchwały, i niezależnie od tego, czy ciąży na nich obowiązek wnoszenia wpłat do budżetu Państwa z tytułu własnej (bezpośredniej) działalności gospodarczej.
2.
Za nadrzędne jednostki organizacyjne, podlegające obowiązkowi rejestracji podatkowej, uważa się w zakresie wpłat z zysku również jednostki centralne, określone w § 1 ust. 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225).

Do § 3 ust. 2-4 uchwały.

§  6.
Dla jednostek gospodarczych i nadrzędnych jednostek organizacyjnych istniejących, uruchomionych lub przekształconych (§ 5 ust. 3 uchwały) w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 1951 r. ustanawia się termin przedłożenia zawiadomień do dnia 15 maja 1951 r.

Do § 3 ust. 5 i § 8 ust. 1 uchwały.

§  7.
Zawiadomienia, określone w § 3 ust. 2-4, oraz zgłoszenia rejestracyjne, o których mowa w § 4 ust. 1 i w § 5 ust. 1 i 2 uchwały, przedkłada się na drukach według wzorów ustalonych w instrukcji Ministra Finansów dla organów finansowych w sprawie rejestracji podatkowej w gospodarce uspołecznionej.

Do § 5 ust. 1 pkt 1 lit. e) uchwały.

§  8.
Przez objęcie działalnością rejestrowanej jednostki gospodarczej jej zakładów, oddziałów, filii, ekspozytur, składów itp. rozumieć należy objęcie ich działalności bilansem i rachunkiem wyników rejestrowanej jednostki gospodarczej.

Do § 5 ust. 1 pkt 1 lit. j) uchwały.

§  9.
Jeżeli akt prawny, stanowiący podstawę prawną działalności jednostki gospodarczej, został urzędowo ogłoszony, rejestrowana jednostka gospodarcza może w zamian przedłożenia powołać ten akt ze wskazaniem jego urzędowego ogłoszenia.

Do § 5 ust. 4 uchwały.

§  10.
Zgłoszenie rejestracyjne nadrzędnych jednostek organizacyjnych, wnoszących wpłaty do budżetu także z tytułu własnej (bezpośredniej) działalności gospodarczej, powinno zawierać poza danymi, wymienionymi w § 5 ust. 2 uchwały, datę, od której zastępcze wpłaty do budżetu są wnoszone, oraz powołanie zarządzenia, wprowadzającego ten system wpłat.

Do § 8 ust. 1 uchwały.

§  11.
1.
Przedłożone zgłoszenia rejestracyjne podlegają sprawdzeniu przez organ finansowy.
2.
Sprawdzenie zgłoszenia rejestracyjnego dokonywane jest bezpośrednio przy przedłożeniu zgłoszenia bądź w terminie do trzech dni od jego przedłożenia.
3.
W przypadku niewłaściwego wypełnienia zgłoszenia rejestracyjnego organ finansowy zwraca do uzupełnienia rejestrującej się jednostce gospodarczej przedłożone zgłoszenie rejestracyjne, wskazując jednocześnie te punkty zgłoszenia, które należy uzupełnić.
4.
Przy zwrocie zgłoszenia rejestracyjnego organ finansowy wyznacza jednostce gospodarczej odpowiedni termin ponownego przedłożenia zgłoszenia.
5.
Zgłoszenie rejestracyjne, przedłożone po uzupełnieniu w wyznaczonym terminie (ust. 4), uważa się za przedłożone w terminie ustalonym w § 11 ust. 1 bądź § 12 ust. 2 uchwały.

Do § 12 ust. 2 uchwały.

§  12.
W zgłoszeniach rejestracyjnych należy zamieścić dane według stanu na dzień wniesienia tych zgłoszeń.

Do § 13 ust. 2 uchwały.

§  13.
Zaprzestania działalności (produkcji, sprzedaży lub wykonywania usług), jeżeli ma ono charakter czasowej przerwy, nie uważa się za likwidację jednostki gospodarczej.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024