Włączenie do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 lipca 1950 r.
w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

W celu zapewnienia podstawowej pomocy lekarskiej dla robotników w miejscu ich pracy Prezydium Rządu uchwala:
1.
Centralne Zarządy Przemysłu obowiązane są przy opracowywaniu swych planów inwestycyjnych, poczynając od planu inwestycyjnego na rok 1951, uwzględniać przede wszystkim rozbudowę bądź adaptację, a następnie budowę nowych pomieszczeń, przeznaczonych na ośrodki zdrowia we wszystkich zakładach przemysłowych, zatrudniających powyżej 499 pracowników.

Przy ustalaniu rocznych planów inwestycyjnych mogą być, w miarę możności, dokonane pewne przesunięcia limitów inwestycyjnych na rzecz pierwszych lat planu sześcioletniego w ramach globalnego limitu na ośrodek zdrowia.

2.
Przepisy pkt 1 stosuje się do planów zakładów przemysłowych projektowanych, znajdujących się w budowie lub rozbudowie, a także do planów zakładów przemysłowych już istniejących, jeżeli nie posiadają one ośrodków zdrowia, bądź jeżeli posiadane przez nie urządzenia dla udzielania pomocy leczniczej i zapobiegania chorobom wykazują odchylenia na niekorzyść w stosunku do programów użytkowych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia.
3.
W miarę możności Centralne Zarządy Przemysłu, na zasadach określonych w pkt 1 i 2, włączą do swych planów inwestycyjnych budowę, rozbudowę lub adaptację pomieszczeń na izby chorych i półsanatoria.
4. 1
(skreślony).
5.
Centralne Zarządy Przemysłu zarządzą, aby najdalej w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały podległe im zakłady przemysłowe przeznaczały nadające się do tego celu pomieszczenia własne na prowadzenie ośrodków zdrowia oraz, o ile zachodzą ku temu możliwości techniczne, dokonały adaptacji tych pomieszczeń stosownie do wzorcowych planów użytkowych, opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia. Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wytypuje zakłady przemysłowe, w których już w okresie pierwszych lat planu sześcioletniego powinny powstać półsanatoria.
6.
W ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały Ministerstwo Zdrowia dostarczy Centralnym Zarządom Przemysłu typowe programy użytkowe ośrodków zdrowia, zróżniczkowane w zależności od liczby pracowników zakładów przemysłowych.
7.
Centralne Zarządy Przemysłu przedłożą do zatwierdzenia pod względem funkcjonalnym Ministrowi Zdrowia projekty koncepcyjne szkicowe i podstawowe ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych, wykonane na podstawie otrzymanych od Ministerstwa Zdrowia programów użytkowych.
8.
Centralne Zarządy Przemysłu w zakresie wykonania postanowień niniejszej uchwały obowiązane są współdziałać z właściwymi radami związków zawodowych, jak również z radami zakładowymi poszczególnych zakładów w celu wykorzystania ich inicjatywy w realizowaniu uchwały.
9.
Do zadań Ministerstwa Zdrowia należy wyposażenie w sprzęt sanitarny, utrzymywanie i prowadzenie ośrodków zdrowia oraz izb chorych i półsanatoriów w zakładach przemysłowych.
10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  2

(skreślony).

1 Pkt 4 skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.
2 Załącznik skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-92.1145

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Włączenie do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.
Data aktu: 26/07/1950
Data ogłoszenia: 23/08/1950
Data wejścia w życie: 23/08/1950