Udzielanie zezwoleń na wyjazd za granicę żołnierzom w czynnej służbie, w stanie nieczynnym i stanu spoczynku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 lipca 1950 r.
w sprawie udzielania zezwoleń na wyjazd za granicę żołnierzom w czynnej służbie, w stanie nieczynnym i stanu spoczynku.

Na podstawie art. 28 i 34 dekretu z dnia 3 kwietnia 1948 r. o służbie wojskowej oficerów Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 135) i art. 45 dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 42, poz. 233 i z 1946 r. Nr 60, poz. 331) - zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Wyjazd za granicę:
1)
oficerów i podoficerów zawodowych w czynnej służbie,
2)
oficerów, podoficerów i szeregowców odbywających zasadniczą służbę wojskową, ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe oraz innych żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
3)
oficerów i podoficerów zawodowych w stanie nieczynnym,
4)
oficerów i podoficerów stanu spoczynku

- wymaga zezwolenia władz wojskowych.

2.
Zezwoleń na wyjazd za granicę udzielają:

oficerom - Minister Obrony Narodowej,

podoficerom i szeregowcom - Szef Sztabu Generalnego.

3.
Zezwolenie na wyjazd za granicę nie jest wymagane od osób wymienionych w ust. 1 w przypadkach wyjazdu tych osób na podstawie paszportów dyplomatycznych.
§  2.
1.
Osoby, wymienione w § 1 ust. 1, zamierzające wyjechać za granicę, winny wnieść do Ministra Obrony Narodowej względnie do Szefa Sztabu Generalnego umotywowane podanie o udzielenie zezwolenia na wyjazd za granicę.
2.
Do podania o zezwolenie należy dołączyć dowody stwierdzające potrzebę wyjazdu, względnie zaświadczenie właściwych władz, zakładów naukowych, organizacji sportowych, społecznych i innych, wskazujące cel zamierzonego wyjazdu i czas przebywania za granicą.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wyjazdów za granicę w sprawach służbowych. Zezwolenie na wyjazd za granicę w tych sprawach uzyskuje od władz wymienionych w § 1 ust. 2 władza zarządzająca podróż służbową.
§  3.
1.
Żołnierze w czynnej służbie (§ 1 ust. 1 pkt 1 i 2) wnoszą podania w drodze służbowej za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełnią służbę. Oficerowie zawodowi w stanie nieczynnym i stanu spoczynku wnoszą podania za pośrednictwem Szefa Departamentu Personalnego Ministerstwa Obrony Narodowej, a podoficerowie zawodowi w stanie nieczynnym i stanu spoczynku (§ 1 ust. 1 pkt 3 i 4) - za pośrednictwem wojskowego komendanta rejonowego.
2.
Dowódcy (szefowie, komendanci), wymienieni w ust. 1, kierują podania o zezwolenie na wyjazd za granicę do Ministra Obrony Narodowej, względnie do Szefa Sztabu Generalnego, za pośrednictwem Wydziału Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego.
§  4.
1.
W razie przychylnego załatwienia podania o zezwolenie na wyjazd za granicę władze, wymienione w § 1 ust. 2, wydają zezwolenie według wzoru - jak załącznik nr 1.
2.
O decyzjach odmownych Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego zawiadamia żołnierzy, wymienionych w § 1 ust. 1, i zwraca im załączone do podania dokumenty (§ 2 ust. 2).
§  5.
1.
Zezwoleń na wyjazd za granicę dla żołnierzy w czynnej służbie (§ 1 ust. 1 pkt 1 i 2) tym żołnierzom się nie przesyła. Wszelkie czynności związane z uzyskaniem paszportów i z wydaniem ich tym żołnierzom załatwia Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego.
2.
Celem załatwienia czynności przewidzianych w ust. 1, Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego wzywa żołnierzy w czynnej służbie do osobistego stawienia się w tym Wydziale. Jeżeli koszty podróży za granicę pokrywają władze wojskowe, koszty podróży do Wydziału Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego pokrywają również te władze w trybie przewidzianym dla podróży służbowych, w przeciwnym razie koszty stawiennictwa ponoszą zainteresowani żołnierze.
3.
Zezwolenia na wyjazd za granicę dla żołnierzy w stanie nieczynnym i stanu spoczynku (§ 1 ust. 1 pkt 3 i 4) - Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego przesyła tym żołnierzom bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru, przy zwrocie załączonych do podania dokumentów (§ 2 ust. 2).
§  6.
1.
Zezwolenie na wyjazd za granicę określa, do jakich krajów i na jaki okres czasu zostaje ono udzielone. Dla władz właściwych do wydawania paszportów jest ono dowodem, że ze strony władz wojskowych nie ma przeszkód do wydania paszportu na wyjazd za granicę do krajów i na okres czasu wymieniony w zezwoleniu. Zezwolenie to traci ważność, jeżeli przed upływem 2 miesięcy od daty wystawienia nie zostanie przedstawione władzom właściwym do wydawania paszportów.
2.
Stosownie do udzielonego zezwolenia na wyjazd za granicę władza wystawiająca paszport oznacza w książeczce paszportowej kraje, na które paszport jest ważny i termin ważności paszportu.
§  7.
1.
Władza, która udzieliła zezwolenia na wyjazd za granicę (§ 1 ust. 2), może w każdym czasie cofnąć udzielone zezwolenie.
2.
O cofnięciu zezwolenia Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego zawiadamia osobę zainteresowaną oraz władzę właściwą do wydawania paszportów.
3.
W razie cofnięcia zezwolenia, osoby przebywające za granicą obowiązane są do niezwłocznego powrotu do kraju.
§  8.
1.
W razie wojny lub mobilizacji uprzednio udzielone zezwolenia na wyjazd za granicę tracą swą moc. Nie dotyczy to zezwoleń udzielonych osobom wyjeżdżającym na podstawie paszportów dyplomatycznych lub służbowych.
2.
Przepis § 7 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Osoby wyjeżdżające za granicę nie mogą wywozić za granicę żadnych dokumentów wojskowych, a żołnierze w czynnej służbie również broni służbowej.
2.
Od żołnierzy w czynnej służbie wojskowej wszelkie dokumenty wojskowe odbiera przy wydawaniu paszportu Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego, który dokumenty te przechowuje u siebie. Broń służbową żołnierze obowiązani są pozostawić w swojej jednostce wojskowej.
3.
Od żołnierzy w stanie nieczynnym i stanu spoczynku wszelkie dokumenty wojskowe odbiera przy wydawaniu paszportu władza uprawniona do wydawania paszportów. Władza ta przechowuje te dokumenty u siebie.
4.
Na złożone dokumenty wojskowe władze, wymienione w ust. 2 i 3, wydają potwierdzenie odbioru, stwierdzające ilość złożonych dokumentów.
5.
Przechowywane dokumenty władze wymienione w ust. 2 i 3 zwracają osobom zainteresowanym po ich powrocie z zagranicy przy równoczesnym zwrocie przez nie paszportu oraz potwierdzenia odbioru.
§  10.
Przy wydaniu paszportu żołnierzom w czynnej służbie Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego:
a)
umieszcza w paszporcie odcisk stempla, według wzoru jak załącznik nr 2,
b)
wydaje tym żołnierzom zaświadczenie stwierdzające uprawnienia tych żołnierzy do ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacyjnymi w kraju, według wzoru jak załącznik nr 3.
§  11.
1.
Przedłużenie terminu ważności paszportu lub rozszerzenie jego ważności na inne kraje (§ 6) dla żołnierzy wymienianych w § 1 ust. 1 przebywających w kraju może nastąpić na podstawie zezwolenia władz wojskowych, uzyskanego w trybie przewidzianym w § 2.
2.
Żołnierze wymienieni w § 1 ust. 1 przebywający za granicą kierują podania o przedłużenie terminu ważności paszportu lub o rozszerzenie jego ważności na inne kraje do attache wojskowego R. P., a. jeżeli w tym państwie jego nie ma - do urzędu konsularnego R. P. Żołnierze w czynnej służbie składają podania w tych sprawach osobiście. Przedłużenie terminu ważności paszportu lub rozszerzenie jego ważności na inne kraje, może nastąpić po porozumieniu się tych władz z Wydziałem Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego.
§  12.
1.
Żołnierze w czynnej służbie (§ 1 ust. 1 pkt 1 i 2) obowiązani są niezwłocznie po przybyciu na terytorium obcego państwa zgłosić osobiście swój przyjazd u attache wojskowego R. P., a jeżeli w tym państwie jego nie ma - u polskiego przedstawiciela dyplomatycznego względnie w najbliższym urzędzie konsularnym R. P.
2.
Wyjazd z terytorium obcego państwa do kraju lub na teren innego państwa obcego należy osobiście zgłosić władzy, u której nastąpiło zameldowanie przyjazdu.
3.
Tryb meldowania o przyjeździe i wyjeździe żołnierza na teren obcego państwa obowiązuje również w przypadku, gdy przyjazd nastąpił z terenu innego obcego państwa.
4.
Fakt zameldowania i wymeldowania władze wymienione w ust. 1 stwierdzają w paszporcie.
§  13.
1.
Żołnierze w czynnej służbie obowiązani są najpóźniej w ciągu 2-ch dni po powrocie do kraju z zagranicy zwrócić osobiście otrzymane paszporty w Wydziale Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego celem przekazania ich władzy krajowej, właściwej do wydawania paszportów.
2.
Żołnierze zawodowi w stanie nieczynnym i stanu spoczynku obowiązani są w ciągu jednego tygodnia po powrocie do kraju zwrócić otrzymane paszporty bezpośrednio - osobiście lub listem poleconym - władzy krajowej, która paszport wydała.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w przypadku upływu terminu ważności paszportu nawet wówczas, gdy posiadacz paszportu nie wyjeżdżał za granicę.
§  14.
Żołnierze, wymienieni w § 1 ust. 1, przebywający za granicą obowiązani są do przedłożenia paszportów, które utraciły ważność, najpóźniej w dniu utraty ważności paszportu właściwemu konsulatowi polskiemu, żołnierze w czynnej służbie przedkładają paszporty w tym terminie osobiście attache wojskowemu R. P., a jeżeli w tym państwie jego nie ma - właściwemu konsulatowi polskiemu.
§  15.
1.
W przypadku podróży służbowej za granicę likwidacja kosztów podróży następuje na podstawie zaświadczenia wydanego przez Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego, według wzoru jak załącznik nr 4.
2.
Podstawę do wydania zaświadczenia, wymienionego w ust. 1, stanowi:
1)
odcisk stempla w paszporcie zastępujący rozkaz wyjazdu,
2)
odcisk stempla placówki granicznej W. O. P.,
3)
adnotacje attache wojskowego lub innej placówki dyplomatycznej, wymienionej w § 12 ust. 1, o zameldowaniu przyjazdu i wyjazdu, umieszczone w paszporcie lub zaświadczeniu,
4)
zaświadczenie uprawniające do ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacyjnymi stwierdzające wykupienie biletu.
§  16.
Sposób wydawania przepustek granicznych w małym ruchu granicznym dla żołnierzy wymienionych w § 1 ust. 1 normują osobne przepisy.
§  17.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia tracą moc obowiązującą rozkazy Ministra Obrony Narodowej ogłoszone:
1)
w Dzienniku Rozkazów M.O.N. z 1947 r. Nr 1, poz. 6 - z wyjątkiem pkt 5 i 6,
2)
w Dzienniku Rozkazów M.O.N. z 1947 r. Nr 7, poz. 75 i
3)
w Dzienniku Rozkazów M.O.N. z 1950 r. Nr 1, poz. 1.
§  18.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

Nr ..........

Warszawa, dnia .................... 195... r.

Do

Ob. ....................

Zezwalam Obywatelowi na wyjazd za granicę do .................... i pobyt tamże do dnia .................... w sprawach ....................

Zezwolenie niniejsze stanowi stwierdzenie, że ze strony władz wojskowych nie ma przeszkód do wydania paszportu.

Zezwolenie niniejsze traci ważność, jeżeli przed upływem 2 miesięcy od daty wystawienia nie zostanie przedłożone władzy właściwej do wydania paszportu.

m. p. Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wzór

ZEZWOLENIE Nr ..........
Zezwala się na przekroczenie

granicy w okresie od ..... do ....

WARSZAWA, dnia .................... 19... r.
.................... (podpis)
m. p.
Pieczęć okrągła z godłem państwowym w środku, w otoku napis: "Sztab Gen. Wydz. Wojsk. Spraw Zagr."

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór

POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE

Dyrekcja Generalna Kolei Państwowych

ZAŚWIADCZENIE

na okaziciela

Nr .......... Kl. ..........

upoważniające do nabywania ulgowych biletów za uiszczeniem 50% opłat normalnych na terenie wszystkich Dyrekcji O.K.P.

Ważne do ....................

DYREKTOR NACZELNY

ADMINISTRACYJNO-FINANSOWY

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Wzór

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

SZTAB GENERALNY

Wydział Wojskowych Spraw Zagranicznych

Warszawa, dnia .................... 195... r.

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadczam, że Ob. ...................................................................................................................

zgodnie z zezwoleniem na wyjazd za granicę oraz odciskami pieczęci, zamieszczonymi w paszporcie Nr ...............................................................................................................................

- rozpoczął podróż z m. ......................................... dnia ................................................. 195... r.

- przekroczył granicę w m. ....................................... dnia .............................................. 195... r.

- zameldował się na placówce R. P. w m. ............................ dnia .................................. 195... r.

- przekroczył granicę w drodze powrotnej w m. ...................... dnia .............................. 195... r.

- zakończył podróż w m. ...................................... dnia .................................................. 195... r.

Zaświadczenie niniejsze służy za podstawę do wypłaty należności za podróże, delegacje i przeniesienia służbowe.

Podstawa: zarządzenie Ministra Obrony Narodowej

z dnia .................... 195... r. Nr ..........

m. p.

SZEF WYDZIAŁU

WOJSKOWYCH SPRAW ZAGRANICZNYCH

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024