Przesuwanie inżynierów i techników do produkcji.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 lipca 1950 r.
w sprawie przesuwania inżynierów i techników do produkcji.

Niezbędnym warunkiem wykonania planu 6-letniego w gospodarce narodowej jest zapewnienie zakładom produkcyjnym odpowiedniej ilości kadr inżynierów i techników, biorących bezpośredni udział w procesie produkcyjnym.
Istniejące kadry inżynierów i techników nie są obecnie w pełni wykorzystane zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami; poważna liczba spośród nich jest zatrudniona na stanowiskach nie wymagających wykształcenia technicznego.

W celu zapewnienia właściwego zatrudnienia inżynierów i techników, a w szczególności w celu zwiększenia bezpośredniego udziału inżynierów i techników w procesie produkcyjnym, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Właściwi Ministrowie zarządzą sporządzenie do dnia 1 września 1950 r. imiennych wykazów inżynierów i techników, zatrudnionych w dniu 30 czerwca 1950 r. w podległych im urzędach, instytucjach oraz przedsiębiorstwach, za wyjątkiem produkcyjnych zakładów pracy. Wykazy należy sporządzić na formularzach według załączonego wzoru.

II.

Na podstawie wykazów, wymienionych w pkt I, właściwi Ministrowie ustalą do dnia 15 września 1950 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego imienne plany przesunięć inżynierów i techników do pracy w zakładach produkcyjnych.

III.

Imiennymi planami przesunięć winni być objęci:

a)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne (np. w działach administracyjnych, księgowości, finansowych, organizacji, zatrudnienia i płac, za wyjątkiem normowania pracy, itp.),
b)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby handlowej, zaopatrzenia i zbytu na stanowiskach nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne,
c)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w administracji państwowej i przemysłowej (do dyrekcji przedsiębiorstwa wielozakładowego włącznie) oraz przedsiębiorstwach pozaprodukcyjnych na stanowiskach wymagających wykształcenia technicznego, o ile posiadają oni zawód względnie specjalność w zawodzie, w zakresie której istnieje dotkliwy brak kadr w zakładach produkcyjnych.

IV.

Imienne plany przesunięć inżynierów i techników winny być opracowane przy zachowaniu następujących zasad:

a)
w pierwszym rzędzie należy dążyć do jak najlepszego wykorzystania wiedzy technicznej i doświadczenia zawodowego danego inżyniera (technika) dla dobra produkcji,
b)
w miarę możliwości należy uwzględnić życzenia zainteresowanych pracowników co do rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjnego i charakteru pracy, do której mają być przesunięci, jak również i miejscowości, do której mają być skierowani.

Przenoszenie poza dotychczasowe miejsce zamieszkania winno być ograniczone do niezbędnego minimum.

V.

1.
Planem przesunięć nie należy w zasadzie obejmować inżynierów i techników, którzy w dniu 30 czerwca 1950 r. ukończyli 60-ty rok życia.
2.
Wiedzę fachową i doświadczenie osób, o których mowa w ust. 1-szym, należy - wykorzystać w ich dotychczasowym zakładzie pracy, przesuwając ich w razie potrzeby w ramach tego zakładu na odpowiednie stanowiska, wymagające obsadzenia przez osoby o kwalifikacjach technicznych.

VI.

1.
Imienny plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym podlegają zakłady produkcyjne, powinien w pierwszym rzędzie zapewnić zaspokojenie potrzeb zakładów produkcyjnych, nadzorowanych przez dany resort.
2.
Plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym nie podlegają zakłady produkcyjne, względnie w resortach, które w podległych sobie produkcyjnych zakładach pracy nie mogłyby wykorzystać inżynierów i techników w sposób właściwy, a więc zgodny z ich kwalifikacjami i specjalnością, winien przewidywać odpowiednie przesunięcie inżynierów i techników do produkcyjnych zakładów pracy, podległych innym resortom, a to zgodnie z rozdzielnikiem, ustalonym w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
3.
Plan przesunięć winien zawierać ścisłe terminy przesunięć i być wykonany najdalej do końca 1950 r.

VII.

Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zarządzą w podległych im produkcyjnych zakładach pracy przeprowadzenie kontroli zatrudnienia inżynierów i techników, a w przypadku stwierdzenia, że inżynierowie i technicy zatrudnieni są przy pracach nie odpowiadających ich kwalifikacjom względnie specjalnością, nakażą przeprowadzenie odpowiedniego przesunięcia.

VIII.

Postanowienia uchwały, dotyczące zakładów pracy podległych Ministrom (kierownikom urzędów centralnych) stosuje się również do zakładów pracy przez nich nadzorowanych.

IX.

Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim Ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

inżynierów i techników, zatrudnionych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach nieprzemysłowych.
Lp. Nazwisko i imię Rok urodzenia Zawód, specjalność w zawodzie Ilość lat praktyki w zawodzie Praca obecna Uwagi
Nazwa zakładu pracy (miejscowość) Dział Oddział wydz. Stanowisko

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024