Nadanie regulaminu Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lipca 1950 r.
w sprawie nadania regulaminu Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów.

Na podstawie § 5 uchwały Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 50 w sprawie powołania Rady Programowej do Spraw Wystaw i Targów (Monitor Polski Nr A-41, poz. 469) zarządza się, co następuje:
§  1.
Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów, powołanej uchwałą Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-41, poz. 469) nadaje się regulamin, będący załącznikiem do zarządzenia.
§  2.
Od wejścia w życie zarządzenia wszystkie ministerstwa i centralne instytucje państwowe lub publiczno-prawne obowiązane są zgłaszać plany okresowe wystaw i targów oraz ich założenia programowe Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów w zakresie, ustalonym w załączonym regulaminie.
§  3.
Od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia wszystkie urzędy i instytucje urządzające wystawy i targi, w zakresie ustalonym w § 2 załączonego regulaminu, mogą przystąpić do organizowania imprezy tylko w tym wypadku, jeżeli jest ona zatwierdzona przez Radę Programową do Spraw Wystaw i Targów w planie okresowym lub o ile wniosek o urządzenie imprezy pozaplanowej uzyskał akceptację Rady Programowej do Spraw Wystaw i Targów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RADY PROGRAMOWEJ DO SPRAW WYSTAW I TARGÓW

§ 1.
1.
Rada Programowa do Spraw Wystaw i Targów, zwana w dalszym ciągu "Radą", jest organem Prezesa Rady Ministrów, powołanym do kierowania całokształtem zagadnień, związanych z wystawiennictwem krajowym i międzynarodowym.
2.
Do zakresu działania Rady należy:
1)
ustalanie wytycznych polityki w zakresie wystaw i targów w kraju i za granicą,
2)
zatwierdzanie okresowych planów wystaw i targów na wniosek resortów i ich koordynacja,
3)
zatwierdzanie wniosków w sprawie urządzenia w kraju i za granicą wystaw i targów nie objętych planami okresowymi,
4)
opiniowanie kosztorysów wstępnych imprez wystawowo-targowych,
5)
ustalanie i zatwierdzanie założeń programowych dla poszczególnych imprez wystawowo-targowych,
6)
powoływanie lub zatwierdzanie składu komisji weryfikacyjnych dla kontrolowania imprez przed ich otwarciem,
7)
zatwierdzanie sprawozdań Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów z wykonania resortowych planów okresowych wystaw i targów oraz imprez pozaplanowych.
§  2.
Zatwierdzaniu przez Radę podlegają resortowe plany okresowe wystaw i targów obejmujące:
1)
organizację względnie udział w imprezach wystawowych lub targowych za granicą,
2)
organizację wystaw i targów międzynarodowych w kraju,
3)
organizację wszelkich wystaw i targów krajowych, podejmowanych lub finansowanych przez ministerstwa lub centralne instytucje państwowe oraz publiczno-prawne, bez względu na gospodarczy względnie pozagospodarczy charakter tych imprez,
4)
organizację wszelkich wystaw i targów, których znaczenie lub oddziaływanie wykracza poza obszar jednego województwa, choćby były podejmowane lub finansowane przez wojewódzkie albo i niższe instancje władz państwowych lub instytucji publiczno-prawnych.
§  3.
Okresowe plany wystaw i targów podlegają zatwierdzeniu Rady w zakresie:
1)
terminu i miejsca planowanych wystaw i targów,
2)
przedmiotu ich ekspozycji,
3)
globalnej sumy kosztów,
4)
organizatorów, odpowiedzialnych za organizację imprez.
§  4.
1.
Założenia programowe wystaw i targów podlegają zatwierdzeniu Rady w zakresie:
1)
przedmiotu i celu ekspozycji,
2)
podmiotów ekspozycji oraz rozmiaru i zakresu ich udziału,
3)
środków rzeczowych,
4)
założeń organizacyjnych realizacji i wykorzystania imprezy,
5)
szczegółowego projektu imprezy, ilustrowanego szkicami koncepcyjnymi rozwiązań plastyczno-przestrzennych, tekstów i haseł imprezy.
2.
Rada może zwolnić częściowo lub całkowicie organizatorów wystawy lub targów od przedstawienia założeń programowych, wymienionych w ust. 1.
§  5.
Przedkładane do zatwierdzenia Rady wnioski w sprawie urządzania imprez, nie objętych planami okresowymi, powinny odpowiadać wymogom § 3 oraz § 4 niniejszego regulaminu.
§  6.
Kosztorysy wstępne imprez wystawowo-targowych, podlegające opinii Rady, powinny zawierać globalną sumę wydatków, związanych z realizacją i eksploatacją imprezy z podziałem na zasadnicze grupy kosztów.
§  7.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Rady rzeczoznawców z głosem doradczym, przedstawicieli władz i urzędów centralnych, oraz organizacji zawodowych, gospodarczych i społecznych i zezwalać im na referowanie spraw i udział w dyskusji.
§  8.
1.
Sprawy, należące do właściwości Rady, rozstrzygane są na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego.
2.
Posiedzenia Rady są zwyczajne i nadzwyczajne.
3.
Zwyczajne posiedzenia Rady odbywają się raz w miesiącu.
4.
Posiedzenia nadzwyczajne wyznacza przewodniczący lub jego zastępca w miarę potrzeby z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanego resortu.
§  9.
Przewodniczący upoważniony jest w razie potrzeby ustanawiać spośród członków Rady swojego zastępcę.
§  10.
Sekretariat Rady prowadzi Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów.
§  11.
Wnioski na Radę powinny być zgłaszane na piśmie za podpisem właściwego Ministra albo naczelnego organu kierowniczego instytucji nie podlegającej organom administracji państwowej i składane w biurze Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów najpóźniej na 14 dni przed posiedzeniem Rady.
§  12.
1.
Termin i kolejność rozpatrywania spraw przez Radę ustala przewodniczący.
2.
Zawiadomienia o terminie posiedzenia Rady z dołączeniem porządku obrad powinny być doręczane członkom Rady oraz uczestnikom posiedzeń co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem.
§  13.
W sprawach nagłych wnioski mogą być zgłaszane, za zgodą przewodniczącego, na posiedzeniu Rady.
§  14.
Uchwały Rady mogą być podejmowane w obecności przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej 5 członków.
§  15.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów osób biorących udział w posiedzeniu z prawem głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  16.
Przebieg posiedzeń Rady jest protokółowany. Protokóły podpisuje przewodniczący.
§  17.
Rada może powoływać Komisje lub Komitety stałe lub dorywcze, określając ich organizację i zakres działania.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024