Tymczasowy statut Urzędu do Spraw Wyznań.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 maja 1950 r.
w sprawie tymczasowego statutu Urzędu do Spraw Wyznań.

§  1.
Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zmianie organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 156) nadany zostaje Urzędowi do Spraw Wyznań tymczasowy statut organizacyjny w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWY STATUT ORGANIZACYJNY

Urzędu do Spraw Wyznań
§ 1.
1.
Na czele Urzędu do Spraw Wyznań stoi dyrektor, do którego należy kierowanie całokształtem spraw urzędu i który odpowiada za ogólną jego działalność.
2.
Dyrektora zastępuje wicedyrektor.
3.
Dyrektora i wicedyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
§  2.
1.
Urząd do Spraw Wyznań dzieli się na:
1)
Wydział Ogólny,
2)
Wydział Wyznania Rzymsko-Katolickiego,
3)
Wydział Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich,
4)
Samodzielny Referat Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych,
5)
Samodzielny Referat Nadzoru Funduszu Kościelnego.
2.
Na czele wydziałów stoją naczelnicy wydziałów, a na czele samodzielnych referatów kierownicy samodzielnych referatów.
3.
Wydziały dzielą się na referaty, których ilość i zakres działania określi regulamin, wydany przez dyrektora, zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Do zakresu działania Wydziału Ogólnego należą: sprawy sekretariatu dyrektora, sprawy planowania działalności urzędu, sprawy sprawozdawczości, sprawy statystyki wyznaniowej, sprawy ogólno-organizacyjne, koordynowanie spraw wyznaniowych z działalnością innych resortów, sprawy prawne i projektów legislacyjnych, regulujących stosunek Państwa do poszczególnych wyznań i uznawania statutów wewnętrznych, sprawy budżetowe, finansowe i gospodarcze urzędu, sprawy ewidencji obiektów wyznaniowych, sprawy nie objęte zakresem działania innych komórek organizacyjnych urzędu.
2.
W skład wydziału wchodzi Kancelaria Urzędu do Spraw Wyznań.
§  4.
1.
Do zakresu działania Wydziału Wyznania Rzymsko-Katolickiego należą w zakresie tego wyznania sprawy: nadzoru nad prawidłowym wykonaniem przepisów odnoszących się do związków religijnych, nadzoru nad realizacją wolności wyznaniowej, nadzoru nad szkolnictwem wyznaniowym oraz sprawy subsydiów i dotacyj na zaspokojenie potrzeb wyznaniowych.
2.
W szczególności należą tu sprawy zabezpieczenia praw i obowiązków duchowieństwa i personelu pomocniczego, sprawy związane z ustrojem i działalnością wyznania, jego instytucji i zakładów, sprawy osobowe, sprawy opiniowania podań i zgłoszeń ogniw organizacyjnych, wyznaniowych i wystąpień indywidualnych do innych władz i urzędów państwowych, sprawy opiniowania zgromadzeń i zbiórek związanych z wykonywaniem kultu religijnego, sprawy związane z nadzorem nad działalnością wyższego szkolnictwa wyznaniowego, seminariów duchownych i zakonnych, małych seminariów duchownych i zakonnych, szkół pomocniczych pracowników kultu religijnego, sprawy związane z ustrojem i działalnością szkolnictwa wyznaniowego, sprawy programów i planów nauczania w szkołach wyznaniowych, sprawy wniosków o rozdział subsydiów i dotacji rządowych na zaspokojenie istotnych potrzeb wyznania.
§  5.
Do zakresu działania Wydziału Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich należą sprawy, o których mowa w § 4, w odniesieniu do innych wyznań poza wyznaniem rzymsko-katolickim oraz sprawy związane ze zgłaszaniem i rejestracją związków religijnych nieuznanych.
§  6.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych należą sprawy związane z rejestracją, ewidencją, ustrojem, sprawami osobowymi i nadzorem działalności stowarzyszeń wyznaniowych, zakonów, kongregacji zakonnych i fundacji wyznaniowych, sprawy opiniowania wniosków ich o zapomogi i dotacje z funduszów państwowych i innych.
§  7.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Funduszu Kościelnego należy nadzór nad tym funduszem w myśl art. 10 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 87).
§  8.
W Wydziale Ogólnym ustanowieni będą inspektorzy nadzoru, do zadania których należy inspekcja administracji wyznaniowej, zakładów i instytucji wyznaniowych oraz obiektów wchodzących w skład funduszu kościelnego w ramach potrzeb wydziałów i samodzielnych referatów urzędu.
§  9.
Budżet Urzędu do Spraw Wyznań wchodzi w ramy budżetu Prezydium Rady Ministrów.
§  10.
Sposób pracy urzędu określi regulamin, o którym mowa w § 2 ust. 3.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024