Instrukcja Nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych. *

Na podstawie art. 20 ust. 1, art. 22, art. 23 i art. 41 ust. 2 pkt 1) oraz art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
§  1.
1. 1
Tworzy się następujące wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi:

1. 2 ogólno-gospodarczy,

1a. 3 organizacyjny,

2. kadr,

3)
finansowy,
3a)
do spraw wyznań,
4)
społeczno-administracyjny,
5)
wojskowy,
6)
oświaty,
7)
kultury,
8)
rolnictwa i leśnictwa (tylko w Prezydiach Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi),
9)
budownictwa,
10) 4
komunikacji drogowej,
11)
zdrowia,
12)
pracy i pomocy społecznej,
13) 5
gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (z wyjątkiem Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi),
14)
handlu,
15)
przemysłu,
16) 6
statystyki,
17) 7
(skreślony),
18) 8
geodezyjny,

oraz samodzielny oddział zatrudnienia i samodzielny oddział leśnictwa (tylko w prezydiach wojewódzkich rad narodowych), referat geologiczny, referat turystyki, stanowisko pracy radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej,

jak również wojewódzką (miejską) komisję planowania gospodarczego, komendę terenowej obrony przeciwlotniczej i biuro wojewódzkiego komitetu kultury fizycznej.

2. 9
W m. st. Warszawie i m. Łodzi w miejsce wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (ust. 1 pkt 14) tworzy się wydziały:
14)
gospodarki komunalnej,
14a)
gospodarki mieszkaniowej i terenów,

w m. st. Warszawie ponadto zaś wydział:

14b)
kwaterunkowy.
3. 10
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi może za zgodą Prezydium Rządu zaniechać utworzenia poszczególnych wydziałów; wymienionych w ust. 1 (z wyjątkiem referatu społeczno-administracyjnego), o ile miejscowe warunki nie wymagają ich utworzenia, albo też postanowić utworzenie oddziału lub referatu zamiast wydziału.
4. 11
Prezes Rady Ministrów określi, kiedy i w jakich województwach utworzone zostaną referaty geologiczne
5. 12
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może za zgodą Prezydium Rady Ministrów utworzyć w prezydium powiatowej rady narodowej zamiast referatu społeczno-administracyjnego - oddział społeczno-administracyjny, składający się z referatów: społeczno-administracyjnego i karno-administracyjnego, a w niektórych powiatach granicznych - również z referatu spraw granicznych.
§  2. 13
1. 14
Tworzy się następujące wydziały prezydiów powiatowych rad narodowych:
1)
finansowy,
2)
oświaty,
3) 15
komunikacji drogowej,
4)
zdrowia,
5)
gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
6) 16
budownictwa,
7) 17
(skreślony),
8) 18
handlu.

oddziały:

1)
kultury,
2)
organizacyjny,
3) 19
ogólnogospodarczy.

oraz referaty:

1) 20
organizacyjny,
2)
( 21 ) kadr,
3) 22
społeczno-administracyjny,
4) 23
wojskowy,
5) 24
(skreślony),
6) 25
przemysłu,
7) 26
(skreślony),
8)
(skreślony),
9) 27
pracy i pomocy społecznej,
10) 28
do spraw wyznań,
11) 29
geodezyjny,
12) 30
statystyk powiatowy
13) 31
turystyki,
13a)
leśnictwa.

jak również powiatową komisję planowania gospodarczego, komendę terenowej obrony przeciwlotniczej i biuro powiatowego komitetu kultury fizycznej.

2. 32
Prezes Rady Ministrów określi, w jakich powiatach i miastach, stanowiących powiaty, utworzone zostaną komendy terenowej obrony przeciwlotniczej oraz referaty turystyki.
3. 33
(skreślony).
§  3. 34
Postanowienia § 1 stosuje się do prezydiów rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców z tym, że w przypadku ust. 2 wymagana jest zgoda prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Przepis ten nie odnosi się do wydziałów do spraw wyznań, referatów geologicznych, komend terenowej obrony przeciwlotniczej, referatów turystyki oraz biur wojewódzkich komitetów kultury fizycznej i samodzielnego oddziału leśnictwa. W miastach ponad 100.000 mieszkańców działają referaty do spraw wyznań.
§  4. 35
1.
Postanowienia § 2 stosuje się do prezydiów rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie z tym, że zamiast oddziałów ogólno-gospodarczych tworzy się referaty ogólno-gospodarcze.
2.
W miastach stanowiących powiaty nie tworzy się jednak referatu leśnictwa. Przepis ten nie stosuje się do m. Zakopane.
§  5.
Prezydia rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi za zgodą Prezydium Rządu określą, jakie wydziały (oddziały, referaty) prezydiów rad dzielnicowych utworzone będą do czasu ogólnego uregulowania zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów.
§  6.
1.
Wewnętrzny podział organizacyjny wydziałów (§ 1-5) na oddziały i referaty ustala właściwa władza naczelna za zgodą Prezydium Rządu.
2.
Władzę naczelną w rozumieniu ust. 1 określa się na podstawie Instrukcji Nr 2 § 23 ust. 1.
§  7.
1.
Tworzy się następujące referaty prezydiów rad narodowych innych miast oprócz wymienionych w § 3 i 4:

1. ogólno-administracyjny,

2. finansowy,

3. spraw socjalnych i kulturalnych,

4. wojskowy,

5. gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

2. 36
Za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej prezydium miejskiej rady narodowej może w miarę potrzeby w ramach zatwierdzonych etatów:
a)
wyodrębnić sprawy zdrowia i utworzyć osobny referat zdrowia,
b)
wyodrębnić sprawy administracyjne i utworzyć osobny referat administracyjny,
c)
w miastach liczących ponad 10.000 mieszkańców i gospodarczo rozwiniętych utworzyć w ramach zatwierdzonych etatów w miejsce referatu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  8. 37
1.
Tworzy się następujące referaty prezydiów gminnych rad narodowych:

1. ogólno-administracyjny,

2. finansowy,

3. spraw socjalnych i kulturalnych,

4. wojskowy,

5. spraw rolnych,

6. 38 handlu.

2. 39
W gminach o rozbudowanych urządzeniach komunalnych i o poważnym odsetku ludności robotniczej prezydium gminnej rady narodowej może za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej uchwalić w ramach zatwierdzonych etatów wyodrębnienie spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w osobny referat.
§  9.
Przy prezydiach rad narodowych działają urzędy stanu cywilnego, a przy prezydiach rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast liczących ponad 100.000 mieszkańców - ponadto urzędy ewidencji ludności.
§  10.
Postanowienia § 7-9 nie powinny w zasadzie powodować tworzenia odrębnych etatów dla poszczególnych referatów (urzędów), lecz funkcje te powinny być z reguły jak dotąd łączone w jednym ręku.
§  11.
Organizację i zakres działania wojewódzkich oraz powiatowych komisji planowania gospodarczego reguluje Instrukcja Nr 6.
§  12.
Zakres działania zniesionych jednostek organizacyjnych urzędów wojewódzkich, starostw, starostw grodzkich, zarządów miejskich i gminnych przechodzi do zakresu działania wydziałów (referatów) prezydiów odpowiednich rad narodowych względnie referatów prezydiów gminnych rad narodowych.
§  13.
1.
Dotychczasowy zakres działania izb skarbowych oraz urzędów wojewódzkich pełnomocników rządowych do spraw podatku gruntowego włącza się do właściwych wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi. Ponadto do wydziałów tych wchodzą działy finansowe i podatkowe dotychczasowych wydziałów wojewódzkich oraz zarządów miejskich m.st. Warszawy i m. Łodzi, jak również działy finansowe urzędów wojewódzkich i władz drugiej instancji, podległych Ministrom: Oświaty, Pracy i Opieki Społecznej oraz Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi przejmują zakres działania izb skarbowych oraz władz i urzędów, wymienionych w ust. 1, w granicach właściwości terytorialnej prezydiów, których wydział stanowią.
§  14.
1.
Dotychczasowy zakres działania urzędów skarbowych, urzędów rewizyjnych, urzędów akcyzowych, rejonów kontroli akcyzowej oraz urzędów powiatowego pełnomocnika rządowego do spraw podatku gruntowego włącza się do wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie. Ponadto do wydziałów tych wchodzą działy finansowe i podatkowe dotychczasowych wydziałów powiatowych oraz zarządów miast stanowiących powiaty miejskie.
2.
W powiatach i miastach, stanowiących powiaty miejskie, na których terenie znajduje się kilka urzędów skarbowych, oraz w m.st. Warszawie i m. Łodzi - przekształca się urzędy skarbowe w oddziały wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych tych powiatów i miast.
3.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty miejskie przejmują zakres działania urzędów skarbowych oraz władz i urzędów, wymienionych w ust. 1, w granicach właściwości terytorialnej prezydiów, których wydział stanowią.
4.
Oddziały wydziałów finansowych zachowują tymczasowo dotychczasową organizację wewnętrzną i zakres działania urzędów skarbowych, z których zostały przekształcone.
5.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie, jak również oddziały wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi działają jako władze pierwszej instancji w sprawach podatkowych i karnych skarbowych oraz w innych sprawach, zastrzeżonych szczególnymi przepisami orzecznictwu dotychczasowych urzędów skarbowych.

Władzami drugiej instancji w tych sprawach są wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz prezydiów rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi.

§  15.
1.
Dotychczasowy zakres działania kuratoriów okręgów szkolnych - z wyjątkiem spraw przekazanych do wydziałów finansowych - włącza się do wydziałów oświaty prezydiów właściwych rad wojewódzkich oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi.
2.
Wydziały oświaty przejmują zakres działania kuratoriów okręgów szkolnych w granicach właściwości terytorialnej prezydium, którego wydział stanowią.
§  16.
1.
Dotychczasowy zakres działania inspektoratów szkolnych - z wyjątkiem spraw przekazanych do wydziałów finansowych - włącza się do wydziałów oświaty prezydiów właściwych miejskich względnie powiatowych rad narodowych.
2.
Wydziały oświaty przejmują zakres działania inspektoratów szkolnych w granicach właściwości terytorialnej prezydium, którego wydział stanowią.
§  17. 40
1.
Dotychczasowy zakres działania okręgowych inspektoratów pracy - z wyjątkiem spraw przekazanych do wydziałów finansowych - włącza się do wydziałów pracy i pomocy społecznej prezydiów właściwych rad wojewódzkich oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi.
2.
Wydziały pracy i pomocy społecznej przejmują zakres działania okręgowych inspektoratów pracy w granicach właściwości terytorialnej prezydium, którego wydział stanowią.
§  17a. 41
1.
Dotychczasowy zakres działania urzędów zatrudnienia - z wyjątkiem spraw przekazanych do wydziałów finansowych - włącza się do samodzielnych oddziałów zatrudnienia prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi.
2.
Samodzielne oddziały zatrudnienia przejmują zakres działania urzędów zatrudnienia w granicach właściwości terytorialnej prezydium, którego oddział stanowią.
§  18. 42
1.
Dotychczasowy zakres działania obwodowych inspektoratów pracy oraz oddziałów urzędów zatrudnienia - z wyjątkiem spraw przekazanych do wydziałów finansowych - włącza się do referatów pracy i pomocy społecznej prezydiów właściwych miejskich względnie powiatowych rad narodowych.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może w drodze zarządzeń powoływać samodzielne referaty zatrudnienia prezydiów miejskich bądź powiatowych rad narodowych.
3.
Powołane na zasadzie ust. 2 samodzielne referaty zatrudnienia przejmują zakres działania oddziałów urzędów zatrudnienia w granicach właściwości terytorialnej prezydium, którego referat stanowią.
§  19.
W okresie przejściowym, do czasu dostosowania struktury organów do terytorialnej właściwości rad narodowych Ministrowie: Oświaty oraz Pracy i Opieki Społecznej mogą w drodze zarządzeń, każdy w zakresie swej właściwości, wprowadzić odchylenia od właściwości terytorialnej, przewidzianej w §§ 15-18, z zachowaniem następujących zasad:
a)
w przypadku objęcia zakresem działania jednego wydziału (referatu) dwu lub więcej okręgów administracyjnych wydział ten podlega pod względem osobowym temu prezydium rady narodowej, w której okręgu ma swą siedzibę urzędową, pod względem służbowym zaś - prezydium tych rad, na których obszarze spełnia czynności urzędowe;
b)
w przypadku konieczności zachowania w jednej miejscowości kilku jednostek organizacyjnych o tym samym rzeczowym zakresie działania jedna z nich działa jako wydział (referat) właściwego prezydium rady narodowej, pozostałe zaś jako jej ekspozytury;
c)
tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest zachowanie siedziby wydziału (referatu) poza siedzibą prezydium rady narodowej, przy której ten wydział działa. W tych przypadkach przewodniczący prezydium wojewódzkich rad narodowych określą, które czynności o charakterze obsługowym wydział (referat) ten załatwiać będzie we własnym zakresie działania.
§  20.
Nowe organa terenowe używają w swojej działalności nazwy, odpowiadającej nowym przepisom. Nazwa prezydium rady narodowej brzmi: "Prezydium Wojewódzkiej (Powiatowej, Miejskiej, Gminnej, Dzielnicowej) Rady Narodowej w ..........". Nazwa Prezydium Rady Narodowej w Warszawie i w Łodzi brzmi: "Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie (lub w Łodzi)". Wydziały (oddziały, referaty, urzędy) prezydium rady narodowej używają nazwy: "Prezydium Wojewódzkiej (Powiatowej, Miejskiej, Gminnej, Dzielnicowej) Rady Narodowej w .......... - Wydział (Referat, Urząd), np. Finansowy".
§  21.
Ze względów oszczędnościowych należy zużytkować aż do wyczerpania wszystkie istniejące zapasy druków, blankietów, nakazów, formularzy itd. przy dokonywaniu na nich tylko koniecznej zmiany w nazwie organów.
§  22.
Do czasu przejęcia przez odpowiednie wydziały (referaty) prezydiów rad narodowych agend, podlegających zniesieniu na podstawie przepisów nowej ustawy, obowiązane są one pełnić nadal swoje dotychczasowe czynności i ponoszą pełną odpowiedzialność za prawidłowy tok spraw.
§  23.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
* Z dniem 1 listopada 1954 r. tracą moc obowiązującą odpowiednie postanowienia dotyczące wydziałów rolnictwa i leśnictwa Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, Zarządów Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz Zarządu Wodno-Melioracyjnego m. st. Warszawy, zawarte w nin.uchwale, zgodnie z § 24 pkt 2 uchwały nr 681 z dnia 26 października 1954 r. w sprawie utworzenia Zarządu Rolnictwa i Lasów Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy oraz Zarządu Rolnictwa Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi. (M.P.54.123.1776).

Z dniem 7 grudnia 1954 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 92 z dnia 5 lutego 1955 r. o organizacji i zakresie działania zarządów spraw wewnętrznych w prezydiach wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.163), zgodnie z 7 pkt 2 ww. uchwały.

Z dniem 1 stycznia 1955 r. nin. uchwała traci moc w związku z przepisami uchwały nr 4 z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie organizacji państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty (M.P.55.5.63) w zakresie odpowiednich przepisów dotyczących wydziałów (oddziałów, referatów) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych, zgodnie z ust. 14 pkt 2 ww. uchwały.

Z dniem 1 marca 1955 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 147 z dnia 19 lutego 1955 r. w sprawie wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych (M.P.55.19.192), zgodnie z § 10 ust. 1 lit. b) ww. uchwały.

Z dniem 24 marca 1955 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 187 z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie utworzenia komitetów turystyki przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi). (M.P.55.25.252), zgodnie z § 12 pkt 2 ww. uchwały.

Z dniem 15 kwietnia 1955 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 271 z dnia 2 kwietnia 1955 r. w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych prezydiów rad narodowych w zakresie administracji torfowej. (M.P.55.33.311), zgodnie z § 5 pkt 2 ww. uchwały.

Z dniem 1 października 1955 r. tracą moc przepisy dotyczące organizacji wydziałów i referatów przemysłu, wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i terenowego przemysłu materiałów budowlanych zawarte w nin. uchwale, zgodnie z § 25 pkt 2 uchwały nr 463 z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (M.P.55.69.873).

Z dniem 1 lipca 1956 r. tracą moc przepisy przepisy dotyczące organizacji organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej zawarte w nin. uchwale, zgodnie z § 22 pkt 4 uchwały nr 243 z dnia 25 maja 1956 r. w sprawie organizacji organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (M.P.56.50.567).

Z dniem 16 marca 1957 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 73 z dnia 8 marca 1957 r. w sprawie zniesienia referatów do spraw wyznań w prezydiach powiatowych rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w prezydiach dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi (M.P.57.18.134), zgodnie z § 2 pkt 1 ww. uchwały.

1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 204 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.355) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 129 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 marca 1952 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 1 uchwały nr 523 z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie samodzielnych oddziałów, (referatów) leśnictwa prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-78.918) z dniem 20 sierpnia 1954 r.

- zmieniony przez § 8 uchwały nr 294 z dnia 2 czerwca 1954 r. w sprawie zastępstwa sądowego i obsługi prawnej terenowych organów władzy państwowej (M.P.54.A-55.752) z dniem 30 września 1954 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 1 uchwały nr 132 z dnia 17 lutego 1955 r. w sprawie utworzenia wydziałów do spraw wyznań w prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.164) z dniem 26 lutego 1955 r.

2 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 736 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1283) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 736 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1283) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 82 z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-20.242) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 marca 1952 r.
5 § 1 ust. 1 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 329 z dnia 5 maja 1951 r. (M.P.51.A-43.546) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1951 r.
6 § 1 ust. 1 pkt 17 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 27 z dnia 10 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-11.152) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 lutego 1953 r.
7 § 1 ust. 1 pkt 17 skreślony przez § 1 uchwały nr 576 z dnia 1 sierpnia 1953 r. (M.P.53.A-75.896) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1953 r.
8 § 1 ust. 1 pkt 19 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 559 z dnia 11 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-77.1064) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 sierpnia 1951 r.
9 § 1 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 329 z dnia 5 maja 1951 r. (M.P.51.A-43.546) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1951 r.
10 § 1 ust. 3:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 uchwały nr 329 z dnia 5 maja 1951 r. (M.P.51.A-43.546) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 920a z dnia 21 grudnia 1951 r. (M.P.52.A-2.35) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 stycznia 1952 r.

11 § 1 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 537 z dnia 1 lipca 1952 r. (M.P.52.A-63.951) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 lipca 1952 r.
12 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 920a z dnia 21 grudnia 1951 r. (M.P.52.A-2.35) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 stycznia 1952 r.
13 § 2:

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 97 z dnia 1 marca 1952 r. (M.P.52.A-22.279) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1952 r.

- zmieniony przez § 5 uchwały nr 476 z dnia 20 czerwca 1953 r. (M.P.53.A-66.790) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 lipca 1953 r.

14 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 204 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.355) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 736 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1283) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 2 uchwały nr 523 z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie samodzielnych oddziałów, (referatów) leśnictwa prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-78.918) z dniem 20 sierpnia 1954 r.

15 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 82 z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-20.242) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 marca 1952 r.
16 § 2 ust. 1 pkt 8 dodany przez ust. 1 pkt 1 lit. a) uchwały z dnia 29 lipca 1950 r. (M.P.50.A-93.1161) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 sierpnia 1950 r.
17 § 2 ust. 1 pkt 8 skreślony przez § 1 uchwały nr 576 z dnia 1 sierpnia 1953 r. (M.P.53.A-75.896) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1953 r.
18 § 2 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 749 z dnia 3 listopada 1951 r. (M.P.51.A-94.1302) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 listopada 1951 r.
19 § 2 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 4 pkt 1 lit. a) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.
20 § 2 ust. 1 pkt 1a:

- dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 736 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1283) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.

- § 2 ust. 1 pkt 1 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

21 § 2 ust. 1 pkt 1b:

- dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 736 z dnia 22 października 1951 r. (M.P.51.A-93.1283) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1951 r.

- § 2 ust. 1 pkt 1 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

22 § 2 ust. 1 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.
23 § 2 ust. 1 pkt 4 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.
24 § 2 ust. 1 pkt 5:

- skreślony przez ust. 1 pkt 1 lit. b) uchwały z dnia 29 lipca 1950 r. (M.P.50.A-93.1161) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 sierpnia 1950 r.

- według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

25 § 2 ust. 1 pkt 6 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.
26 § 2 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 749 z dnia 3 listopada 1951 r. (M.P.51.A-94.1302) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 listopada 1951 r.
27 § 2 ust. 1 pkt 9 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.
28 § 2 ust. 1 pkt 10:

- według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

- § 2 ust. 1 pkt 11 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

29 § 2 ust. 1 pkt 10:

- dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 559 z dnia 11 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-77.1064) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 sierpnia 1951 r.

- § 2 ust. 1 pkt 11 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

30 § 2 pkt 10:

- dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 27 z dnia 10 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-11.152) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 6 lutego 1953 r.

- § 2 ust. 1 pkt 12 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

31 § 2 pkt 11:

- dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 129 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 marca 1952 r.

- § 2 ust. 1 pkt 13 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 1 lit. b) uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

32 § 2 ust. 2:

- dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 204 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.355) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 129 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 marca 1952 r.

33 § 2 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 132 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1952 r.
34 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-121.1480) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 listopada 1950 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 204 z dnia 17 marca 1951 r. (M.P.51.A-28.355) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 kwietnia 1951 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 129 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.343) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 28 marca 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 132 z dnia 8 marca 1952 r. (M.P.52.A-26.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 537 z dnia 1 lipca 1952 r. (M.P.52.A-63.951) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 lipca 1952 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 3 uchwały nr 523 z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie samodzielnych oddziałów, (referatów) leśnictwa prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-78.918) z dniem 20 sierpnia 1954 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 2 uchwały nr 132 z dnia 17 lutego 1955 r. w sprawie utworzenia wydziałów do spraw wyznań w prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi (M.P.55.16.164) z dniem 26 lutego 1955 r.

35 § 4:

- zmieniony przez § 4 pkt 2 uchwały nr 257 z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie oddziałów ogólno-gospodarczych prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-49.671) z dniem 27 maja 1954 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 4 uchwały nr 523 z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie samodzielnych oddziałów, (referatów) leśnictwa prezydiów rad narodowych (M.P.54.A-78.918) z dniem 20 sierpnia 1954 r.

36 § 7 ust. 2 zmieniony przez ust. 1 uchwały z dnia 27 września 1950 r. (M.P.50.A-106.1334) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 października 1950 r.
37 § 8 zmieniony przez ust. 1 pkt 2 uchwały z dnia 29 lipca 1950 r. (M.P.50.A-93.1161) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 sierpnia 1950 r.
38 § 7 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 749 z dnia 3 listopada 1951 r. (M.P.51.A-94.1302) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 listopada 1951 r.
39 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 908 z dnia 10 października 1952 r. (M.P.52.A-92.1421) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 8 listopada 1952 r.
40 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 5 i 6 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.
41 § 17a dodany przez § 1 pkt 7 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.
42 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 38 z dnia 24 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-9.136) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024