Miesięczna sprawozdawczość statystyczna przedsiębiorstw budowlano-montażowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 marca 1950 r.
w sprawie miesięcznej sprawozdawczości statystycznej przedsiębiorstw budowlano-montażowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie §§ 6 i 12 ust. 1 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1950 r. o programie prac statystycznych na rok 1950 (Monitor Polski Nr A-34, poz. 397) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe państwowe, spółdzielcze oraz inne gospodarki uspołecznionej obowiązane są do składania sprawozdań statystycznych.
2.
Minister Obrony Narodowej i Minister Bezpieczeństwa Publicznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą ustalić odrębny tryb składania sprawozdań statystycznych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, podlegające ich kierownictwu lub nadzorowi.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, sporządzające plany produkcyjno-finansowe, składają sprawozdania miesięczne zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według wartości i rodzaju robót,
b)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według ilości i rodzaju,
c)
pracy maszyn pomocniczego zakładu przemysłowego,
d)
pracy maszyn budowlanych,
e)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac przedsiębiorstwa budowlano-montażowego,
f)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac w produkcji budowlano-montażowej w zakładach produkcji pomocniczej, jednostkach sprzętowo-transportowych i centralach,
g)
wykonaniu norm pracy,
h)
realizacji planu zaopatrzenia materiałowego,
i)
zużyciu materiałów budowlanych,
j)
realizacji planu zaopatrzenia inwestycyjnego w maszyny, urządzenia i sprzęt.
2.
Przedsiębiorstwa miernicze składają miesięczne sprawozdania, zawierające dane o wykonaniu planu zatrudnienia i płac.
3.
Biura projektów składają miesięczne sprawozdania, zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcyjnego,
b)
projektach ukończonych w miesiącu sprawozdawczym,
c)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac.
4.
Przedsiębiorstwa, podległe Dyrekcji Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych, przedsiębiorstwa spółdzielcze oraz inne nie wymienione w ust. 1-3 składają sprawozdania zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według wartości i rodzaju robót,
b)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według ilości i rodzaju,
c)
zużyciu materiałów budowlanych,
d)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac produkcji budowlano-montażowej;

nadto jeśli są one obowiązane do sporządzania kwartalnych planów zaopatrzenia materiałowego według instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planowania zaopatrzenia inwestycji na rok 1950 - również o:

e)
realizacji planu zaopatrzenia.
5.
Przez przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, należy rozumieć przedsiębiorstwa sporządzające plany produkcyjno-finansowe według instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planowania wykonawstwa i trybu zlecania robót budowlano-montażowych oraz w sprawie opracowania planów produkcyjno-finansowych uspołecznionych przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
6.
Zakres sprawozdań miesięcznych, zawierających informacje o pracy transportu oraz o wynikach finansowych uspołecznionych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, określi osobne zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Jednostką sprawozdawczą jest przedsiębiorstwo, oddział lub zakład pomocniczy, posiadający własną zorganizowaną księgowość i odrębny rozrachunek gospodarczy.
§  4.
Wzory formularzy sprawozdań, sposób ich wypełniania, terminy przesyłania i rozdzielniki ustali odrębna instrukcja Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
1.
Centralne Zarządy lub inne podległe bezpośrednio Ministrom jednostki prześlą do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 15 kwietnia 1950 r. wykaz przedsiębiorstw, oddziałów i zakładów będących jednostkami sprawozdawczymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia. Wykaz powinien obejmować nazwę, dokładny adres jednostki i zakres jej działalności.
2.
O wszelkich zmianach stanu jednostek sprawozdawczych oraz o powstaniu nowych jednostek - nadrzędne jednostki, o których mowa w ust. 1, obowiązane są zawiadamiać Główny Urząd Statystyczny do dnia 15-go następnego miesiąca po zaistnieniu zmiany lub po powstaniu nowej jednostki.
§  6.
Obowiązek składania sprawozdań (wtórników) ciąży na kierowniku przedsiębiorstwa, a sprawozdań zbiorczych (wtórników) - na kierowniku (zarządzie) nadrzędnej jednostki organizacyjnej.
§  7.
Główny Urząd Statystyczny jest uprawniony do żądania od jednostek sprawozdawczych wyjaśnień i dowodów prawdziwości informacji, zawartych w sprawozdaniach i sprawozdaniach zbiorczych.
§  8.
1.
Oprócz sprawozdań, o których mowa w § 2, właściwy rzeczowo Minister w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego - może wprowadzić w drodze zarządzenia sprawozdawczość statystyczną telegraficzną.
2.
Zarządzenie wprowadzające sprawozdania statystyczne telegraficzne określi zarazem ich szczegółowy zakres, jednostki sprawozdawcze obowiązane do ich składania oraz urzędy i instytucje, którym powinny być przesłane, jak również sposób sporządzania sprawozdań i terminy ich przesłania.
§  9.
Niezależnie od obowiązku składania sprawozdań, wynikającego z niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, oddziały i zakłady pomocnicze, które prowadzą działalność przemysłową, są obowiązane do składania sprawozdań statystycznych w zakresie przemysłu, zgodnie z § 2 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1950 r. o programie prac statystycznych na rok 1950 oraz z zarządzeniami wydanymi w tej sprawie przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
1.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Pierwsze sprawozdanie oraz sprawozdania zbiorcze powinny być sporządzone i przesłane za kwiecień 1950 r.
3.
Właściwi Ministrowie zarządzą zniesienie wszelkich dotychczasowych sprawozdań obejmujących informacje zawarte w sprawozdawczości wprowadzonej niniejszym zarządzeniem z ważnością od dnia 1 kwietnia 1950 r.
§  11.
1.
Właściwi Ministrowie, po zasięgnięciu opinii centralnych zarządów przedsiębiorstw budowlanych i montażowych, wydadzą szczegółowe zarządzenia wykonawcze o trybie sporządzania i o wewnętrznych terminach nadsyłania sprawozdań.
2.
Władze centralne powinny składać sprawozdania zbiorcze w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego najdalej do dnia 28 miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.
§  12.
Szczegółowy zakres oraz tryb składania sprawozdań kwartalnych i rocznych będzie uregulowany osobnymi zarządzeniami Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024