Likwidacja "Centrali Rybnej - Centrali Spółdzielczo-Państwowej".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 13 marca 1950 r.
w sprawie likwidacji "Centrali Rybnej - Centrali Spółdzielczo-Państwowej".

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. o centralach spółdzielczo-państwowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) oraz zgodnie z § 38 statutu "Centrali Rybnej - Centrali Spółdzielczo-Państwowej", stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 22 grudnia 1948 r. w sprawie nadania statutu Centrali Rybnej, Centrali Spółdzielczo-Państwowej (Monitor Polski z 1949 r. Nr A-6, poz. 65) zarządza się po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, co następuje:
§  1.
Centralę spółdzielczo-państwową pod nazwą: "Centrala Rybna - Centrala Spółdzielczo-Państwowa", zwaną dalej "Centrala", utworzoną zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 czerwca 1948 r., wydanym w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Żeglugi o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "Centrala Rybna" w centralę spółdzielczo-państwową pod nazwą "Centrala Rybna, Centrala Spółdzielczo-Państwowa" (Monitor Polski Nr A-63, poz. 439) stawia się z dniem 1 stycznia 1950 r. w stan likwidacji.
§  2.
Czynność likwidatora pełnić będzie Ob. Leonard Leng.
§  3.
Nadzór nad przeprowadzeniem likwidacji sprawować będzie powołana przez Ministra Handlu Wewnętrznego komisja, w skład której wchodzić będą: przewodniczący i 2 członkowie, wyznaczeni przez Ministra Handlu Wewnętrznego. Jednego z członków komisji Minister Handlu Wewnętrznego wyznaczy spośród kandydatów, przedstawionych przez Centralny Związek Spółdzielczy. Uchwały komisji zapadają większością głosów.
§  4.
Likwidator zgłosi celem wpisania do rejestru handlowego otwarcie likwidacji Centrali.
§  5.
Likwidator przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego do dnia 1 kwietnia 1950 r. do zatwierdzenia zaopiniowany przez komisję, powołaną zgodnie z § 3, plan i sposób likwidacji.
§  6.
Plan likwidacji winien przewidywać:
1)
przekazanie agend Centrali, związanych z koordynowaniem, nadzorowaniem, kierowaniem i instruowaniem członków Centrali oraz z zapewnieniem tym członkom pomocy w zakresie prawidłowego wykonania zadań gospodarczych i ze szkoleniem - Centrali Spółdzielni, wskazanej przez Centralny Związek Spółdzielczy,
2)
przekazanie nieodpłatnie majątku Centrali przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Rybna", utworzonemu w trybie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  7.
Przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Rybna" przejmując majątek Centrali przejmie do zapłaty zobowiązania Centrali i pokryje koszty jej likwidacji.
§  8.
Przekazanie majątku Centrali przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Rybna" winno być stwierdzone protokółami zdawczo-odbiorczymi, podpisanymi przez likwidatora i przejmujące przedsiębiorstwo.
§  9.
Likwidator w terminie do dnia 1 sierpnia 1950 r. przedstawi Ministrowi Handlu Wewnętrznego protokóły zdawczo-odbiorcze przekazania majątku Centrali i sprawozdanie z zakończenia likwidacji.

Na podstawie decyzji Ministra Handlu Wewnętrznego zatwierdzającej sprawozdanie o zakończeniu likwidacji - likwidator zgłosi wniosek o wykreślenie Centrali z rejestru handlowego.

§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024