Nadanie statutu przedsiębiorstwu państwowemu pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 14 stycznia 1950 r.
w sprawie nadania statutu przedsiębiorstwu państwowemu pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) i w związku z § 9 zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 stycznia 1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków (Monitor Polski Nr A-7, poz. 78) - zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwu państwowemu pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków - Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, utworzonemu zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 stycznia 1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków (Monitor Polski Nr A-7, poz. 78) - nadaje się statut, stanowiący załącznik niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków.

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: "Polcargo" - Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków, Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, utworzone zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 stycznia 1949 r., wydanym w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania (Monitor Polski Nr A-7, poz. 78), jako przedsiębiorstwo wydzielone z ogólnej administracji państwowej, zwane w dalszym ciągu "Przedsiębiorstwo", działa na podstawie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną. Prowadzone jest w ramach narodowego planu gospodarczego według zasad rozrachunku gospodarczego na podstawie planu finansowo-gospodarczego.
§  3.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Gdyni.
§  4.
Przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa jest: rzeczoznawstwo w zakresie ustalenia miary, wagi, ilości oraz pobieranie prób towarowych w związku z obrotem towarowym zagranicznym i krajowym, dokonywanym drogą morską i lądową.

Rozdział  2.

Władze Przedsiębiorstwa.

§  5.
Przedsiębiorstwo podlega Ministrowi Handlu Zagranicznego, który sprawuje nad nim nadzór i kontrolę.
§  6.
Organem zarządzającym Przedsiębiorstwem jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Handlu Zagranicznego, składająca się z Dyrektora reprezentującego Dyrekcję samodzielnie, oraz z podległych mu dwóch Wicedyrektorów.
§  7.
1.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez Przedsiębiorstwo, wymagane jest współdziałanie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
2.
Przepisy powyższe nie uchybiają możności udzielania pełnomocnictw samodzielnych lub łącznych do dokonywania poszczególnych czynności prawnych lub czynności określonego rodzaju.
3.
Postanowienia ust. 1 i 2 nie dotyczą weksli, czeków, dokumentów stwierdzających zaciągnięcie lub udzielenie kredytu pieniężnego oraz udzielania pełnomocnictw do tych czynności. Powinny one być podpisywane przez dwie osoby, wskazane w ust. 1, przy czym jedną z nich musi być osoba określona w § 8.
§  8.
Minister Handlu Zagranicznego powierzy jednemu z członków Dyrekcji lub jednemu z pełnomocników handlowych - kierownictwo finansowe, ustanawiając w razie potrzeby innych pełnomocników bądź do czasowego zastępowania kierownika finansowego, bądź do wykonywania określonych czynności, wchodzących w zakres kierownictwa finansowego.
§  9.
1.
Niezależnie od odpowiedzialności Dyrektora - kierownik finansowy odpowiedzialny jest za przestrzeganie przepisów normujących gospodarkę finansową Przedsiębiorstwa, a w szczególności za stan księgowości, sporządzenie planu finansowego oraz właściwe i terminowe sporządzanie bilansów i innych sprawozdań finansowych.
2.
Jeżeli kierownik finansowy uzna, że czynność Przedsiębiorstwa jest niezgodna z przepisami normującymi gospodarkę finansową, przedstawia swoją opinię na piśmie do wiadomości Dyrekcji, a w przypadku nieuwzględnienia tej opinii - Ministrowi Handlu Zagranicznego i bankowi finansującemu.
3.
W przypadku zamierzonego dokonania czynności, nie wyłączając przewidzianych w § 7 ust. 3, które kierownik finansowy uznał za niezgodne z przepisami normującymi gospodarkę finansową, powinien on zastosować się do otrzymanego na piśmie polecenia Dyrektora, jednocześnie przedstawiając swoją opinię Ministrowi Handlu Zagranicznego i bankowi finansującemu.
4.
Regulamin ustali, kiedy Dyrekcja winna zasięgnąć opinii kierownika finansowego co do zamierzonych czynności, sposób postępowania przy zastępowaniu Przedsiębiorstwa przez inne osoby poza Dyrektorem oraz sposób postępowania, gdy kierownika finansowego zastępuje inna osoba spośród osób, wymienionych w § 8.
§  10.
Do Dyrekcji Przedsiębiorstwa należy prowadzenie wszystkich spraw Przedsiębiorstwa. Dyrekcja pełni swoje czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami niniejszego statutu oraz regulaminu i jest odpowiedzialna za prowadzenie spraw przedsiębiorstwa.
§  11.
Zatwierdzenia Ministra Handlu Zagranicznego wymagają sprawy dotyczące:
a)
regulaminów w zakresie struktury Przedsiębiorstwa i podziału czynności,
b)
otwierania, dzielenia lub łączenia poszczególnych oddziałów Przedsiębiorstwa oraz ich zwijania,
c)
ustanowienia pełnomocników handlowych, podlegających wpisaniu do rejestru handlowego,
d)
warunków i zakresu działania projektów układów zbiorowych w stosunku do pracowników Przedsiębiorstwa.
§  12.
Przy Przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania jej czynności określą przepisy, wydane w trybie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).

Rozdział  3.

Majątek i rachunkowość Przedsiębiorstwa.

§  13.
Rokiem operacyjnym Przedsiębiorstwa jest rok kalendarzowy.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwo ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego oddanego mu protokólarnie w imieniu Skarbu Państwa.
2.
W ramach planu gospodarczego i finansowego Przedsiębiorstwo może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
3.
Majątek ruchomy, przeznaczony dla Przedsiębiorstwa, wyodrębnia się protokólarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje się Przedsiębiorstwu na własność.
4.
Przedsiębiorstwo może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy, tudzież zaciągać zobowiązania.
5.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu Przedsiębiorstwa, wykazuje się w aktywach Przedsiębiorstwa tak, jak gdyby stanowił jego własność.
6.
Za zobowiązanie, zaciągnięte przez Przedsiębiorstwo, niezależnie od odpowiedzialności Przedsiębiorstwa jego majątkiem, jest odpowiedzialny Skarb Państwa do wysokości majątku nieruchomego, stanowiącego własność Skarbu Państwa, użytkowanego i zarządzanego przez Przedsiębiorstwo.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwo przedstawia do zatwierdzenia Ministrowi Handlu Zagranicznego bilanse, sprawozdania z działalności, plany finansowo-gospodarcze i inwestycyjne.
2.
Zasady prowadzenia księgowości, terminy sporządzania bilansów, planów finansowo-gospodarczych i inwestycyjnych oraz tryb ich zatwierdzenia, jak również sposób podziału zysków lub pokrycia strat, zasady tworzenia funduszów specjalnych oraz sposoby ich użycia i deponowania ustalają odrębne przepisy, rozporządzenia i zarządzenia właściwych władz.
§  16.
1.
Kontrola Przedsiębiorstwa, wykonywana przez Ministra Handlu Zagranicznego, dotyczyć będzie w szczególności:
a)
zgodności działania Przedsiębiorstwa z planem finansowo-gospodarczym,
b)
przestrzegania obowiązujących przepisów rachunkowych,
c)
przestrzegania wytycznych i poleceń władz nadzorczych.
2.
Kontrola działalności Przedsiębiorstwa, przewidziana przepisami specjalnymi, dokonywana będzie zgodnie z tymi przepisami.

Rozdział  4.

Likwidacja i przekształcenie przedsiębiorstwa.

§  17.
Likwidacja lub przekształcenie Przedsiębiorstwa następuje na podstawie zarządzenia Ministra Handlu Zagranicznego, wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024