Zwiększenie produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 listopada 1950 r.
w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

W celu lepszego i pełniejszego zaspokojenia rosnących potrzeb ludności, właściwego wykorzystania surowców odpadkowych i miejscowych, aktywizacji zaniedbanych gospodarczo miast i miasteczek, drogą rozwoju uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości, których zadaniem jest:
1)
produkowanie artykułów masowego spożycia niewytwarzanych przez przemysł kluczowy, artykułów dotychczas importowanych, artykułów luksusowych i służących do zaspokojenia indywidualnych potrzeb i życzeń konsumentów, wynikających ze wzrastającej stopy życiowej ludności;
2)
zorganizowanie szerokiej sieci spółdzielczych punktów usługowych dla zaspakajania bezpośrednich potrzeb ludności, -

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Zadania produkcyjne.

§  1.
Należy podjąć lub zwiększyć produkcję w zakresie: drobnych przedmiotów codziennego użytku, artykułów gospodarstwa domowego, urządzeń placówek socjalnych i punktów żywienia zbiorowego, podniesienia estetyki wnętrz zarówno mieszkań prywatnych, jak i pomieszczeń zbiorowych oraz artykułów wyrażających troskę państwa socjalistycznego o dziecko.
§  2.
W wykonaniu zadań, określonych w § 1:
1)
wojewódzkie rady narodowe (WRN) zapewnią jak najbardziej korzystne warunki dla stałego rozwoju i produkcji artykułów masowego spożycia w państwowym przemyśle miejscowym i spółdzielczości pracy oraz opracują, w oparciu o istniejący potencjał zakładów drobnej wytwórczości i posiadane na danym terenie surowce, listy artykułów nowych oraz tych artykułów, których produkcja może być powiększona. Listy te powinny być opracowane do końca b. r. i przesłane do Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości (CUDW);
2)
Prezes CUDW w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Ministrem Handlu Zagranicznego ustali w ciągu dwóch miesięcy listę artykułów dotychczas nieprodukowanych lub importowanych, o których mowa w paragrafie poprzedzającym. Lista ta będzie rewidowaną w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż w czerwcu i grudniu każdego roku.
§  3.
Prezes CUDW zwróci specjalną uwagę, aby produkcja nowopowstających uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości uwzględniała przede wszystkim artykuły masowego spożycia i nie dublowała produkcji przemysłu kluczowego.

II.

Wykorzystanie zakładów nieczynnych.

§  4.
1.
Przy tworzeniu nowych uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości należy przede wszystkim wykorzystać dla ich potrzeb zakłady nieczynne.
2.
W tym celu:
1)
prezydia wojewódzkich rad narodowych w ciągu 3-ch miesięcy sporządzą i prześlą do CUDW wykazy znajdujących się na ich terenie nieczynnych zakładów przemysłowych, z projektem wykorzystania ich przez zakłady drobnej wytwórczości do produkcji artykułów masowego spożycia;
2)
Prezes CUDW w okresie do 2-ch miesięcy powiadomi prezydia wojewódzkich rad narodowych o zamierzonym wykorzystaniu nieczynnych zakładów.

III.

Wykorzystanie maszyn.

§  5.
1.
Wzrost produkcji artykułów masowego spożycia powinien opierać się przede wszystkim na wykorzystaniu przez zakłady drobnej wytwórczości maszyn:
1)
znajdujących się w ich posiadaniu,
2)
nieczynnych maszyn postawionych do dyspozycji CUDW przez Centralne Biuro Obrotu Maszynami (CBOM),
3)
znajdujących się w przemyśle kluczowym,
4)
zajętych przez Skarb Państwa w postępowaniu egzekucyjnym, oraz
5)
nabytych w trybie, przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P Nr 31, poz. 285).
2.
Przejęcie lub nabycie maszyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1)-4), powinno następować sukcesywnie w latach 1950-1951.
§  6.
1.
Właściwi ministrowie umożliwią w ciągu 3-ch miesięcy Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości wgląd w inwentaryzację nieczynnych maszyn oraz narzędzi, przeprowadzoną w podległych im przedsiębiorstwach.
2.
Minister Finansów zarządzi:
1)
dokonanie w porozumieniu z Prezesem CUDW w ciągu 3-ch miesięcy spisu maszyn, zajętych przez Skarb Państwa w postępowaniu egzekucyjnym, a znajdujących się w dyspozycji i władaniu władz skarbowych lub oddanych pod nadzór dłużnika oraz bieżące zawiadamianie Prezesa CUDW raz w miesiącu przez wydziały finansowe WRN o tych maszynach, jak również ustali zasady nabywania tych maszyn przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości;
2)
sporządzenie wykazów maszyn, urządzeń i narzędzi pochodzących ze zdemontowanych przez urzędy likwidacyjne zakładów i warsztatów i postawienie ich do dyspozycji Prezesa CUDW.
3.
CBOM w ciągu 2-ch miesięcy przedstawi Prezesowi CUDW aktualne wykazy maszyn, które mogą być wykorzystane przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.
§  7.
Prezes CUDW:
1)
zarządzi zbadanie w uspołecznionych zakładach drobnej wytwórczości stopnia wykorzystania maszyn, przyczyn niepełnego ich wykorzystania, a w następstwie poleci pełne wykorzystanie mocy produkcyjnej tych maszyn;
2)
ustali w porozumieniu z właściwymi ministrami listy maszyn, urządzeń i narzędzi, które mogą być przejęte przez zakłady uspołecznione drobnej wytwórczości dla ich właściwego wykorzystania;
3)
poleci podległym sobie jednostkom organizacyjnym opracowanie wykazów maszyn, potrzebnych dla produkcji artykułów masowego spożycia, na podstawie rejestru maszyn nieczynnych i niewykorzystanych, sporządzonego przez wojewódzkie rady narodowe w wyniku przeprowadzonej rejestracji maszyn przemysłowych;
4)
przedstawi w ciągu 3-ch miesięcy Ministrowi Handlu Zagranicznego wykazy maszyn nieprodukowanych lub nie znajdujących się w kraju, a nieodzownych do rozwoju produkcji artykułów masowego spożycia;
5)
przedstawi w porozumieniu z Ministrem Finansów Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) wnioski o dodatkowe kredyty inwestycyjne dla sfinansowania importu maszyn, potrzebnych dla rozwinięcia produkcji artykułów masowego spożycia oraz dla zainstalowania tych maszyn w poszczególnych zakładach produkcyjnych;
6)
zarządzi w ciągu 6-ciu miesięcy od daty otrzymania wykazów, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 2), przydzielenie odnośnego sprzętu uspołecznionym zakładom drobnej wytwórczości lub zgłosi brak zainteresowania.

IV. 1

(uchylona).

§  8-17. 2
(uchylony).

V.

Zaopatrzcie surowcowe.

§  18.
Uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości powinny do zwiększonej produkcji (§ 1) wykorzystać w przeważnej mierze surowce odpadkowe i miejscowe.
§  19.
Przewodniczący PKPG spowoduje utworzenie w ciągu 3-ch miesięcy przy wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego odpowiednich komórek, których zadaniem będzie opracowywanie bilansów surowca odpadkowego danego terenu, przygotowywanie rozdzielników surowców odpadkowych i przekazywanie go wydziałom przemysłu wojewódzkich rad narodowych do wykonania.
§  20.
Ministrowie Przemysłu Lekkiego i Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Prezesem CUDW ustalą sposób sortowania, klasyfikowania, wyceny i transportu przez Centralę Odpadków Użytkowych i Centralę Złomu odpadków, przeznaczonych dla drobnej wytwórczości.
§  21.
Ministrowie Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji zapewnią dla zakładów przemysłu ludowego i artystycznego stałą bazę surowcową w dziedzinie wikliniarstwa drogą intensyfikacji plantacji wiklinowych, zgodnie z założeniami planu 6-letniego.
§  22.
Prezes CUDW:
1)
ustali dodatkową listę i ilości artykułów masowego spożycia i wskaże równocześnie w oparciu o wnioski własne i wojewódzkich rad narodowych odpowiednie pokrycie surowcowe;
2)
ustali w ciągu 3-ch miesięcy w oparciu o sporządzone przez PKPG bilanse odpadków przemysłu kluczowego, sposób przeróbki odpadków przemysłu skórzanego, a w późniejszym okresie - innych przemysłów, a w szczególności: tekstylnego, metalowego, drzewnego, chemicznego;
3)
przedstawi w porozumieniu z właściwymi ministrami w ciągu 3-ch miesięcy Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego projekt zasad odbioru surowca odpadkowego przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

VI.

Ulgi podatkowej kredytowe.

§  23.
W celu zachęcenia uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości do przestawienia produkcji i oparcia jej na surowcach odpadkowych:
1)
nowozorganizowane spółdzielnie pracy, produkujące wyłącznie z surowca odpadkowego, zwolnione będą od podatku dochodowego na okres 2-ch lat od chwili rozpoczęcia produkcji; ulgi te przysługiwać będą również istniejącym spółdzielniom w odniesieniu do nowozorganizowanych działów, których produkcja oparta jest wyłącznie na surowcach odpadkowych;
2)
dla kredytów inwestycyjnych i obrotowych, zaciąganych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości, produkujących wyłącznie w oparciu o surowce odpadkowe, wprowadza się zniżoną o 50% stopę procentową w stosunku do obowiązującej powszechnie stopy procentowej. Obniżka ta obowiązywać będzie na okres 2-letni od chwili rozpoczęcia przez zakłady produkcji, opartej na surowcach odpadkowych.
§  24.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wydania w ciągu 3-ch miesięcy zarządzeń i instrukcji, niezbędnych do wprowadzenia w życie postanowień, zawartych w § 23.

VII.

Postanowienia ogólne.

§  25.
W celu uzyskania właściwych podstaw dla rozwoju produkcji nowych artykułów, wzbogacenia asortymentu i ustalenia prototypów zobowiązuje się Prezesa CUDW do:
1)
utworzenia do końca 1950 r. wzorcowni artykułów masowego spożycia, nieprodukowanych dotychczas w kraju;
2)
przedstawienia właściwym władzom w ciągu jednego miesiąca projektów organizacji i budżetów wzorcowni:
3)
powołania do końca 1950 r. biura studiów dla przemysłu zabawkarskiego;
4)
przedstawienia właściwym władzom w ciągu jednego miesiąca projektów dotyczących organizacji i budżetów tego biura studiów;
5)
powołania do końca 1950 r. 7-miu biur konstrukcyjnych w składzie od 5 do 10 osób każde w celu opracowania produkcji artykułów masowego spożycia.
§  26.
Zobowiązuje się Prezesa CUDW do:
1)
opracowania w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego programów i sieci kursów dla wyszkolenia i przeszkolenia fachowców i pracowników w dziedzinie przeróbki surowca odpadkowego;
2)
opracowania w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w terminie do dnia 1 kwietnia 1951 r. projektów regulaminów: współzawodnictwa, premiowania i systemów płac w uspołecznionych zakładach drobnej wytwórczości, jako też premiowania pracowników wydziałów przemysłu WRN oraz zakładów spółdzielczych i państwowego przemysłu miejscowego, wykazujących inicjatywę w. dziedzinie organizacji i zwiększania oraz poprawy jakości produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez drobną wytwórczość uspołecznioną;
3)
przedstawienia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ciągu 2-ch miesięcy projektów, dotyczących zmian organizacyjnych Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości oraz wydziałów przemysłu wojewódzkich rad narodowych, uwzględniając zwiększenie zadań tych organów oraz uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości.
§  27.
Zobowiązuje się rady narodowe do:
1)
otoczenia drobnej wytwórczości specjalną opieką przez częste stawianie na posiedzeniach prezydiów rad narodowych zagadnień związanych z drobną wytwórczością oraz przez uwzględnianie tych zagadnień w planach i pracy rad narodowych;
2)
przydzielania uspołecznionym zakładom drobnej wytwórczości odpowiednich pomieszczeń;
3)
przedstawienia w ciągu 3-ch miesięcy projektów w sprawie dodatkowych etatów dla wydziałów przemysłu wojewódzkich rad narodowych.

VIII.

Postanowienia końcowe.

§  28.
Bieg terminów, wskazanych w niniejszej uchwale, liczy się, jeśli poszczególne postanowienia nie stanowią inaczej, od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§  29.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 Część IV uchylona przez § 13 pkt 1 uchwały nr 246 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (M.P.53.A-36.452) z dniem 1 stycznia 1953 r.
2 § 8-17 uchylone przez § 13 pkt 1 uchwały nr 246 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (M.P.53.A-36.452) z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024