Ustalenie warunków i terminów przejęcia przez Zakład Lecznictwa Pracowniczego zakładów leczniczych, prowadzonych dla swych pracowników przez przedsiębiorstwa uspołecznione.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 4 października 1950 r.
w sprawie ustalenia warunków i terminów przejęcia przez Zakład Lecznictwa Pracowniczego zakładów leczniczych, prowadzonych dla swych pracowników przez przedsiębiorstwa uspołecznione.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o Zakładzie Lecznictwa Pracowniczego (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 334) zarządza się, co następuje:
Postanowienia ogólne
§  1.
Zakład Lecznictwa Pracowniczego, w dalszym ciągu oznaczany w skrócie literami "Z.L.P.", przejmie zakłady lecznicze, prowadzone dla swych pracowników przez przedsiębiorstwa uspołecznione, na warunkach i w terminach, ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Przez zakłady lecznicze, o których mowa w § 1, należy rozumieć wszelką zorganizowaną działalność, należącą do zakresu Z.L.P.
2.
Przedsiębiorstwem uspołecznionym w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest każdy zakład pracy, stanowiący część przedsiębiorstwa państwowego lub pod zarządem państwowym bądź przedsiębiorstwa spółdzielczego; określa się go w dalszym ciągu jako "zakład pracy".
3.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy zakładów leczniczych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Warunki i tryb przejęcia.

§  3.
1.
Przejęcie zakładu leczniczego następuje nieodpłatnie i obejmuje wszystko, co wchodzi w skład zakładu leczniczego jako zorganizowanej całości, w szczególności:
a)
prawa i obowiązki zakładu pracy, wynikające z umów o pracę, zawartych z pracownikami, zatrudnionymi w zakładzie leczniczym,
b)
nieruchomości i ruchomości, należące do zakładu leczniczego, nie wyłączając posiadanych zapasów (pomieszczenia i ich urządzenia, maszyny, aparaty i sprzęt leczniczy, środki lecznicze, tabor przewozowy, przedmioty indywidualnego wyposażenia pracowników zakładu, narzędzia ich pracy itp.),
c)
zobowiązania zakładu pracy, powstałe przy prowadzeniu zakładu leczniczego, z wyjątkiem zobowiązań za dostarczone towary i wykonane roboty,
d)
prawa, wynikające z dalszych postanowień zarządzenia.
2.
Zobowiązania, powstałe przy prowadzeniu zakładu leczniczego, przejmuje Z.L.P. w stosunku do zakładu pracy, a nie wobec osób trzecich. Zobowiązania, wynikające z umów o pracę Z.L.P. przejmuje w stosunku do pracowników.
3.
Z.L.P. uzyskuje własność ruchomości należących do zakładu leczniczego; własność budynku, w którym mieści się zakład leczniczy, zachowuje nadal dotychczasowy właściciel nieruchomości.
4.
Minister Zdrowia w porozumieniu z właściwym ministrem może nałożyć na zakład pracy szczególne zobowiązania w stosunku do Z.L.P. w przypadku przejęcia przez Z.L.P. nadmiernych zobowiązań zakładu leczniczego.
§  4.
1.
Jeżeli zakład leczniczy mieści się w budynku, położonym na terenie zakładu pracy, zarząd budynku należy nadal do zakładu pracy. W przypadku tym Z.L.P. uzyskuje od zakładu pracy prawo bezpłatnego używania pomieszczeń, korzystania z urządzeń kanalizacyjnych, wodociągowych, telefonicznych, oświetlenia, ogrzewania, utrzymywania czystości w pomieszczeniach, ochrony mienia itp.
2.
Jeżeli zakład leczniczy mieści się w budynku, położonym poza terenem zakładu pracy, Z.L.P. uzyskuje prawo używania pomieszczeń zakładu leczniczego w zakresie i na warunkach, na jakich korzysta z nich zakład pracy.
§  5.
1.
Inwestycje, dotyczące pomieszczeń (budowa, rozbudowa, adaptacje, remonty pomieszczeń itp.) zakładu leczniczego, mieszczącego się na terenie lub w budynku zakładu pracy, będą obejmowane planami inwestycyjnymi zakładu pracy lub jego władz nadrzędnych. Plany te powinny być uzgodnione z Z.L.P., jeżeli zaplanowanie następuje bez jego wniosku.
2.
Wykonywanie planów nakładów gospodarczych dla zakładu leczniczego należy do tej jednostki, która - stosownie do postanowienia ust. 1 - odpowiednie nakłady swoim planem objęła.
§  6.
Przekazujący zakład pracy obowiązany jest udzielić Z.L.P. potrzebnych do prowadzenia przejętego zakładu leczniczego wiadomości o jego stosunkach faktycznych i prawnych, a w szczególności o wszystkich zobowiązaniach, istniejących w chwili przejęcia, a ponadto - przekazać akta, dokumenty, karty choroby, akta osobowe itp., niezbędne dla prawidłowego prowadzenia zakładu leczniczego.
§  7.
1.
Przekazania zakładu leczniczego dokona miejscowy kierownik zakładu pracy.
2.
Przejęcia zakładu leczniczego dokona w imieniu Z.L.P. dyrektor oddziału obwodowego Z.L.P., miejscowo właściwego dla działalności zakładu leczniczego.
3.
Osoby wyżej wskazane dokonają czynności zdawczo-odbiorczych osobiście lub przez wyznaczonych zastępców.
4.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym mowa o czynnościach zakładu pracy lub Z.L.P., służbowo odpowiedzialnymi za ich należyte wykonanie są osoby, wskazane w ust. 1 i 2, każda w zakresie swej właściwości.
§  8.
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się w 4 równobrzmiących egzemplarzach, z których po jednym otrzymują oddział obwodowy Z.L.P. i zakład pracy oraz ich władze nadrzędne.
§  9.
1.
W czynnościach zdawczo-odbiorczych uczestniczy kierownik zakładu leczniczego.
2.
Wykonanie czynności przygotowawczych do przekazania zakładu leczniczego należy do zakresu zakładu pracy.
§  10.
Przy przekazywaniu zakładu leczniczego stosuje się odpowiednio postanowienia uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532) oraz uchwały Prezydium Rządu z dnia 24 czerwca 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części oraz przedmiotów majątku trwałego pomiędzy państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Monitor Polski Nr A-78, poz. 911).
§  11.
Z dniem faktycznego przejęcia zakładu leczniczego - Z.L.P. przejmuje zarząd składnikami majątku trwałego oraz składnikami materiałowymi i towarowymi, a pracownicy zatrudnieni w zakładzie leczniczym stają się pracownikami Z.L.P. i podlegają odtąd zwierzchnictwu służbowemu dyrektora oddziału obwodowego Z.L.P.
§  12.
Przejęcie składników majątku trwałego oraz składników materiałowych i towarowych następuje na podstawie spisu z natury, sporządzonego na dzień faktycznego przejęcia. Jeżeli sporządzenie spisu niektórych składników byłoby znacznie utrudnione, można poprzestać na ujęciu ogólnym lub szacunkowym, jeżeli osoba sprawująca opiekę nad zapasami zakładu leczniczego wchodzi w skład jego obsady osobowej i nadal jest odpowiedzialna za zgodność faktycznego stanu zapasów ze stanem wynikającym z zapisów materiałowych.
§  13.
Przejęcie zobowiązań i wierzytelności, powstałych przy prowadzeniu zakładu leczniczego, następuje z dniem bilansowego przejęcia zakładu leczniczego, nie wcześniej jednak niż na dzień 31 grudnia 1950 r. Do tego czasu zakład pracy wykonywa wszelkie zobowiązania i realizuje wierzytelności zakładu leczniczego w ramach własnych planów działalności (finansowych, gospodarczych, zaopatrzenia itp.) przy pomocy własnego aparatu tak, jakby przejęcie zakładu leczniczego nastąpiło w rzeczywistości dopiero z dniem bilansowego przejęcia zakładu leczniczego (zaopatrywanie zakładu leczniczego w środki lecznicze i artykuły gospodarcze, konserwacja i wykonywanie napraw, wypłata należności służbowych pracowników, zatrudnionych w zakładzie leczniczym itp.).
§  14.
Inwentarz składników majątku trwałego i składników materiałowych i towarowych, uzgodniony ze stanem faktycznym i księgowym, sporządza się na dzień bilansowego przejęcia.
§  15.
Zakład pracy zobowiązany jest udostępnić Z.L.P. akta i materiały, dotyczące zobowiązań i wierzytelności, które mają być przejęte przez Z.L.P. przed dniem bilansowego przejęcia.

Terminy przejęcia.

§  16.
1.
Termin, w którym należy dokonać faktycznego przejęcia zakładu leczniczego, ustala dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Z.L.P., podając go - na co najmniej dwa tygodnie naprzód - do wiadomości dyrektora oddziału obwodowego Z.L.P., kierownika zakładu pracy oraz jego władzy nadrzędnej.
2.
Termin przejęcia podaje się jednocześnie do wiadomości prezydium właściwej rady narodowej, przewodniczącego rady zakładowej (koła związku zawodowego) właściwej dla zakładu pracy i dla zakładu leczniczego.
§  17.
1.
Z.L.P. przystąpi do przejęcia zakładu leczniczego na wniosek zakładu pracy lub z własnej inicjatywy.
2.
Zakład pracy zobowiązany jest zgłosić właściwemu oddziałowi wojewódzkiemu Z.L.P. w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. fakt prowadzenia dla swych pracowników zakładu leczniczego.
3.
Złożenie wypełnionej pozytywnie przez zakład pracy ankiety Z.L.P. zastępuje zgłoszenie faktu prowadzenia zakładu leczniczego dla pracowników.
4.
Z.L.P. powinien dokonać faktycznego przejęcia zakładu leczniczego w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku zakładu pracy.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  18.
1.
Inwestycje w zakładzie leczniczym, niezakończone do dnia faktycznego przejęcia zakładu leczniczego, podlegają przejęciu przez Z.L.P. dopiero po ich wykonaniu. Zakład pracy obowiązany jest zgłosić do przejęcia inwestycje niezwłocznie po ich wykonaniu. Przejęcie wykonanych inwestycyj następuje w trybie, ustalonym w § 10.
2.
Plany, obejmujące nakłady gospodarcze, wykonywa zakład pracy do czasu zastosowania do planowania zasad, ustalonych w § 5.
§  19.
Koszty przejęcia zakładów leczniczych pokrywa Z.L.P.
§  20.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-112.1410

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie warunków i terminów przejęcia przez Zakład Lecznictwa Pracowniczego zakładów leczniczych, prowadzonych dla swych pracowników przez przedsiębiorstwa uspołecznione.
Data aktu: 04/10/1950
Data ogłoszenia: 25/10/1950
Data wejścia w życie: 25/10/1950