Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii" i "Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 19 stycznia 1950 r.
o utworzeniu przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii" i "Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne".

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, zwane dalej "przedsiębiorstwami", prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego, pod nazwą:
1)
"Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione".

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest organizowanie i wykonywanie robót w zakresie opracowań fotogrametrycznych i kartograficznych, prac wstępnych, studiów, kosztorysów oraz wytwarzanie, naprawa, konserwacja i zaopatrywanie w sprzęt mierniczy urzędów, instytucji i przedsiębiorstw, wykonujących roboty miernicze.

2)
"Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione".

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest organizowanie i wykonywanie robót mierniczych, wchodzących w zakres pomiarów podstawowych, oraz prowadzenie wstępnych studiów i kosztorysów.

§  2.
Siedzibą przedsiębiorstw jest m.st. Warszawa, a terenem działalności obszar całego Państwa. Przedsiębiorstwa mogą otwierać i zwijać oddziały, biura i zakłady.
§  3.
Nadzór państwowy nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Budownictwa.
§  4.
Przy każdym przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  5.
1.
Organem zarządzającym każdego przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Budownictwa.
2.
W przedsiębiorstwie, wymienionym w § 1 pkt 1, Dyrekcja składa się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu trzech Dyrektorów.
3.
W przedsiębiorstwie, wymienionym w § 1 pkt 2, Dyrekcja składa się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu dwóch Dyrektorów.
§  6.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez poszczególne przedsiębiorstwa, wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
§  7.
Przekazaniu na rzecz poszczególnych przedsiębiorstw ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Budownictwa.

Minister Budownictwa zarządzi protokolarne przekazanie przedsiębiorstwom majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.

§  8.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania poszczególnych przedsiębiorstw ustali statut, nadany przez Ministra Budownictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszony w "Monitorze Polskim".
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w "Monitorze Polskim" z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-11.117

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii" i "Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne".
Data aktu: 19/01/1950
Data ogłoszenia: 28/01/1950