Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

INSTRUKCJA
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 listopada 1949 r.
w sprawie sprzedaży znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

§  1.
Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe, przewidziana w § 72 ust. 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. B. P. Nr 59, poz. 468) i w § 25 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469) obejmuje wszystkie kategorie znaczków skarbowych.
§  2.
Użyte w niniejszej Instrukcji określenie "znaki skarbowe" dotyczy znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych.
§  3.
Za sprzedaż znaków skarbowych Zarząd Pocztowy otrzymuje od Ministerstwa Skarbu wynagrodzenie w wysokości ustalonej rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 1 lipca 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 328).
§  4.
Znaki skarbowe do sprzedaży w urzędach i agencjach pocztowych otrzymuje Zarząd Pocztowy (Główna Składnica Materiałów Pocztowych) z Ministerstwa Skarbu (Dep. II - Wydział Gospodarczy - Referat Znaków Wartościowych).
§  5.
Główna Składnica Materiałów Pocztowych podejmuje znaki skarbowe komisyjnie na podstawie karty zamówienia (druk Nr 705 Min. P. i T. z odpowiednią zmianą w tytule i napisach na stronie pierwszej). Główna Składnica Materiałów Pocztowych prowadzi szczegółową ewidencję znaków skarbowych na druku Nr 706 Min. P. i T. ("Rachunek znaczków pocztowych i druków płatnych").
§  6.
1.
Pierwszą partię znaków skarbowych otrzymuje Główna Składnica Materiałów Pocztowych zaliczkowo. Po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie do dnia 15 następnego miesiąca, Dyrekcja Poczt i Telegrafów przelewać będzie na konto czekowe Ministerstwa Poczt i Telegrafów w P.K.O. (konto I - 3000) całkowitą sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych (łącznie z wynagrodzeniem). Ministerstwo Poczt i Telegrafów przelewać będzie w terminie do dnia 25 każdego miesiąca na konto czekowe Ministerstwa Skarbu w P.K.O. (konto I - 2000) sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych po potrąceniu przypadającego wynagrodzenia.
2.
Główna Składnica Materiałów Pocztowych będzie zamawiała w Ministerstwie Skarbu co miesiąc znaki skarbowe na taką sumę, na jaką zostały rozsprzedane w poprzednim miesiącu. O wysokości tej sumy i dokonanym przelewie sumy należnej Ministerstwu Skarbu - Ministerstwo Poczt i Telegrafów zawiadamia Ministerstwo Skarbu Departament II Referat Znaków Wartościowych.
§  7.
Zarząd Pocztowy odpowiada za otrzymane do sprzedaży znaki skarbowe z wyjątkiem udowodnionych wypadków zniszczenia znaków skarbowych wskutek pożaru oraz wypadków siły wyższej.
§  8.
Urzędy i agencje pocztowe nie mogą przyjmować do wymiany sprzedanych znaków skarbowych.
§  9.
Znaki skarbowe podlegające wymianie lub wycofane z obiegu, urzędy i agencje pocztowe odsyłają do właściwych Okręgowych Składnic Materiałów Pocztowych w sposób ustalony dla odsyłania znaczków pocztowych i druków płatnych. Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych odsyłają takie znaki do Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych, ta zaś wymienia je w Ministerstwie Skarbu w drugiej dekadzie miesiąca marca, czerwca, września i grudnia.
§  10.
Władze skarbowe mają prawo przeprowadzania w urzędach i agencjach pocztowych kontroli obrotu znakami skarbowymi. Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu ilości, rodzaju i jakości znaków skarbowych znajdujących się w urzędzie i agencji pocztowej, zapisów w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych oraz na porównaniu wpływów uzyskanych ze sprzedaży a wykazanych w rachunku, z odnośnymi sumami dziennymi, zarachowanymi w ogólnym rachunku miesięcznym. Odpisy protokółów kontroli władze skarbowe przesyłają właściwej Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów.
§  11.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych i przesyłają Głównej Składnicy na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysłanych zamawiającej Składnicy, który dołącza się do przesyłki.
§  12.
Ewidencję szczegółową znaków skarbowych prowadzą Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych na druku Nr 706.
§  13.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają urzędy i agencje pocztowe na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Okręgowej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysyłanych zamawiającemu urzędowi lub agencji pocztowej, który dołącza się do przesyłki.

Pierwszy zapas znaków skarbowych dla poszczególnych urzędów i agencji pocztowych będzie rozesłany bez zapotrzebowania.

§  14.
Obrót znakami skarbowymi urzędy i agencje pocztowe wykazują w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych (druk M. P. i T. Nr 659).
§  15.
Znaki skarbowe należy przechowywać pod zamknięciem w kasie i traktować je tak jak gotówkę.
§  16.
Wszystkie druki niezbędne przy wykonywaniu czynności przewidzianych w niniejszej Instrukcji sporządza Zarząd Pocztowy własnym kosztem.
§  17.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024