Ustalenie, w jakim zakresie projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów przemysłowych państwowych lub będących pod zarządem państwowym winny być przed zatwierdzeniem ich przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 10 października 1949 r.
w sprawie ustalenia, w jakim zakresie projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów przemysłowych państwowych lub będących pod zarządem państwowym winny być przed zatwierdzeniem ich przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi.

Na podstawie § 1 pkt. 1 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie uzgadniania i zatwierdzania projektów urządzeń zakładów przemysłowych przedsiębiorstw państwowych przez władze przemysłowe (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1031) w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej zarządza się, co następuje:
§  1.
Projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów przemysłowych państwowych lub będących pod zarządem państwowym powinny być przed zatwierdzeniem ich przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi w zakresie ustalonym przepisami, stanowiącymi załącznik do niniejszej instrukcji.
§  2.
Postanowienia zawarte w załączonych przepisach stosują się odpowiednio do projektów, o których mowa w § 1, złożonych władzom przemysłowym, a dotychczas nie zatwierdzonych. Projekty te winny być uzgodnione w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej instrukcji.
§  3.
Instrukcja niniejsza nie dotyczy zakładów przemysłu zbrojeniowego i zakładów podlegających Ministrowi Obrony Narodowej.
§  4.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEPISY

w sprawie ustalenia, w jakim zakresie projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów przemysłowych państwowych lub będących pod zarządem państwowym winny być przed zatwierdzeniem ich przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi z punktu widzenia wymogów bezpieczeństwa i interesów osób trzecich.

Postanowienia wstępne.

Stosownie do uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie uzgadniania i zatwierdzania projektów urządzeń zakładów przemysłowych przedsiębiorstw państwowych przez władze przemysłowe do czasu wydania rozporządzenia Rady Ministrów, przewidzianego w art. 2 ust. 2 prawa przemysłowego z dnia 7 czerwca 1927 r. z późniejszymi zmianami, przedsiębiorstwa państwowe i znajdujące się pod zarządem państwowym nie mają przewidzianego w art. 14-16 tegoż prawa obowiązku przedkładania do zatwierdzenia władzom przemysłowym projektów urządzenia zakładów pracy.

Natomiast projekty budowy, przebudowy i rozbudowy tychże zakładów przemysłowych, wykonane przez biura projektów, wyszczególnione w wykazach sporządzonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi Ministrami, winny być przed ich zatwierdzeniem przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi z punktu widzenia zachowania wymogów bezpieczeństwa i interesów osób trzecich, w zakresie i w trybie, ustalonych w niniejszych przepisach.

Zasady ogólne.

Przez biura projektowe rozumie się biura wymienione w załączniku do podanej wyżej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i w wykazach, o których mowa w ust. 2 postanowień wstępnych. Biuro projektowe w zakresie swych czynności winno ściśle stosować wszystkie obowiązujące przepisy o urządzeniu zakładów przemysłowych w rozumieniu art. 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 468) z późniejszymi zmianami.

Biuro projektowe, jak również osoby podpisujące projekt, ponoszą pełną odpowiedzialność za szkody i straty wynikłe bądź mogące wyniknąć z niezachowania przepisów, o których mowa w ustępie poprzednim.

Biuro projektowe, przed przystąpieniem do opracowania projektu, winno uzgodnić z właściwym organem planowania przestrzennego oraz z właściwą władzą przemysłową miejsce budowy, przebudowy lub rozbudowy zakładu przemysłowego.

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia decyduje ostatecznie Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.

Zasady uzgadniania projektów z władzami przemysłowymi.

Po uzgodnieniu miejsca budowy, przebudowy lub rozbudowy zakładu biuro projektowe przystępuje do opracowania projektu wstępnego względnie technicznego, o ile projekt wstępny nie jest wykonywany.

W toku opracowywania projektu lub po jego opracowaniu, biuro projektowe winno uzgodnić z władzami przemysłowymi projekt z punktu widzenia zachowania wymogów bezpieczeństwa i interesów osób trzecich.

Obowiązki te ciążą na biurze projektowym zarówno przy opracowywaniu projektów nowych budowli, jak i projektów przebudowy, odbudowy lub rozbudowy zakładu.

W celu umożliwienia władzom przemysłowym zajęcia stanowiska co do projektu, biuro projektowe przedstawi im:

1)
opis zasadniczych metod produkcyjnych i określenie wyposażenia oddziałów produkcyjnych, siłowni, warsztatów pomocniczych, składów i urządzeń pomocniczych;
2)
określenie programów wytwórczych oddziałów i sposobów ich pracy oraz wybór typów i określenie ilości zasadniczego wyposażenia produkcyjnego, energetycznego i transportu; określenie rozmiarów, powierzchni i kubatury oddziałów, ilości załogi robotniczej, energii elektrycznej, pary, gazu, wody i sprężonego powietrza;
3)
typy i rodzaje konstrukcji budynków i urządzeń, ich charakterystykę techniczną z wykonaniem orientacyjnych wymiarów powierzchni i gabarytów;
4)
określenie rozchodu ciepła na ogrzewanie budynków, rozchodu wody z podziałem na wodę do picia i przemysłową; sposoby zaopatrzenia w wodę; system ogrzewania; charakterystykę planowanych systemów wyposażenia wodnego i przewodów; schematy rozmieszczenia wyposażenia i magistrali;
5)
sposoby zaopatrzenia zakładu w źródła energii elektrycznej i cieplnej (elektrownie i ciepłownie, kotłownie niskoprężne);
6)
uzasadnienie przyjętych założeń ochrony i bezpieczeństwa pracy, ochrony przeciwpożarowej i przeciwlotniczej;
7)
określenie zewnętrznego i wewnętrznego transportu materiałów z podziałem na kolejowy i bezszynowy; wybór typów i oznaczenie ilości środków transportowych;
8)
doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków.

Przedstawiając powyższe dane, biuro projektowe dołączy:

1. mapę geograficzną rejonu (plan orientacyjny),

2. plan sytuacyjny miejscowości,

3. schematyczny plan generalny zakładu w skali 1:500, 1:1000, 1:2000, możliwie z warstwicami, z naniesieniem wszystkich projektowanych budowli, urządzeń, składowisk i oznaczeniem dróg transportowych,

oraz w razie potrzeby:

4. wykresy przekrojów geologicznych.

Uwaga: Powyższe dane i materiały winny być przedstawione władzom przemysłowym również i w tym przypadku, gdy dla odnośnej inwestycji nie jest wymagane sporządzenie projektu wstępnego. W tym przypadku biuro projektowe uzgodni z władzą przemysłową minimalny zakres koniecznych do przedstawienia jej danych i materiałów.

W celu uzgodnienia projektu, może być powołana przez władzę przemysłową w razie potrzeby komisja dla zbadania sprawy na miejscu. Wyniki badań komisji winny być ujęte protokólarnie.

Koszty powołania komisji, jak wynagrodzenie rzeczoznawców, koszty przejazdów i t. p. ponosi inwestor.

W razie zarządzenia przez władzę przemysłową rozprawy komisyjnej na miejscu władza przemysłowa winna o tym zawiadomić inwestora.

Niezgłoszenie przez władzę przemysłową zastrzeżeń w przeciągu dni 21 od daty otrzymania z biura projektowego danych i materiałów, uważa się za brak zastrzeżeń.

W przypadku zgłoszenia w tym terminie przez władzę przemysłową zastrzeżeń, uzasadnionych pod względem faktycznym i prawnym, - uzgodnienie projektu winno nastąpić w ciągu następnych dni 7 w formie protokółu, podpisanego przez władzę przemysłową i upoważnionego przedstawiciela biura projektowego.

W przypadku nieuzgodnienia projektu decyduje ostatecznie Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-85.1043

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ustalenie, w jakim zakresie projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów przemysłowych państwowych lub będących pod zarządem państwowym winny być przed zatwierdzeniem ich przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi.
Data aktu: 10/10/1949
Data ogłoszenia: 17/11/1949
Data wejścia w życie: 17/11/1949