Reorganizacja cechów rzemieślniczych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 31 października 1949 r.
w sprawie reorganizacji cechów rzemieślniczych.

Na podstawie § 3 pkt. 2 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) ustala się następujące zasady cechowej organizacji rzemiosł:
1.
Cechy istniejące powinny być zjednoczone w większe organizacje cechowe stosownie do siatki cechów dla każdego województwa, przedłożonej przez właściwe terytorialnie izby rzemieślnicze na podstawie systemu zjednoczenia, uwidocznionego w załączniku.
2.
Stosownie do przedłożonej przez właściwe terytorialnie izby rzemieślnicze siatki zjednoczenia cechów dla danego województwa, wojewodowie (Prezydenci m. st. Warszawy i m. Łodzi) na podstawie ust. 2 art. 160 prawa przemysłowego w brzmieniu dekretu z dnia 3 kwietnia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 130), zarządzą powołanie cechów, określając ich siedzibę i rzemiosła przynależne do poszczególnych cechów oraz włączenie istniejących cechów do odnośnych cechów zjednoczonych. W zarządzeniu należy zobowiązać zarządy cechów podlegających włączeniu do podjęcia wszystkich niezbędnych ku temu kroków i ustanowić zarząd komisaryczny nowoutworzonych cechów, złożony z 3 osób i przewodniczącego. Zadaniem zarządu komisarycznego jest ukonstytuowanie nowego cechu.
3.
Przy powoływaniu nowych cechów należy mieć na względzie następujące zasady:
a)
nowy cech rzemieślniczy powinien zrzeszać conajmniej 50 rzemieślników odpowiednich rzemiosł, wykonujących rzemiosło w okręgu jego działalności. W razie obniżenia się tej liczby może być powołany specjalny cech, obejmujący dwa lub więcej pokrewne cechy, uwidocznione w załączniku,
b)
teren działalności cechu nowoutworzonego stanowić będzie jeden powiat administracyjny, a w wyjątkowych przypadkach obszar większy (kilka powiatów lub województw),
c)
nowy cech staje się prawonastępcą włączonych doń cechów dotychczasowych,
d)
zarządzenie wojewody o powołaniu nowych cechów i włączeniu do nich cechów istniejących winno być ogłoszone we właściwym Dzienniku Wojewódzkim, przesłane podległym władzom przemysłowym I instancji oraz doręczone właściwym izbom rzemieślniczym i cechom podlegającym włączeniu.
4.
Władze przemysłowe I instancji (starostowie, prezydenci miast wydzielonych) na podstawie art. 162a prawa przemysłowego w brzmieniu ustawy z dnia 8 sierpnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 463) zatwierdza statuty nowoutworzonych cechów według wzoru statutu cechu, opracowanego przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
5.
Władza przemysłowa I instancji zaprowadzi rejestr nowoutworzonych cechów, zawierający: nazwę, siedzibę, obszar działalności cechu, datę powołania i rozwiązania cechu.
6.
Okręgowe związki cechów powołane zostaną przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego stosownie do postanowienia art. 167a prawa przemysłowego.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 1

Nomenklatura cechów i ich właściwość zawodowa.

1.
Cech rzemiosł budowlanych:
a)
budownictwo
b)
betoniarstwo
c)
budowa kominów
d)
dekarstwo
e)
instalatorstwo centralnego ogrzewania i urządzeń chłodniczych
f)
instalatorstwo elektryczne
g)
instalatorstwo gazowe
h)
" wodociągowe i kanalizacyjne
i)
kamieniarstwo
j)
lakiernictwo
k)
malarstwo
l)
szklarstwo
ł)
sztukatorstwo
m)
wiertnictwo studzien
n)
wyrób szyldów
o)
zduństwo
p)
kominiarstwo
2.
Cech rzemiosł drzewnych.
a)
bednarstwo
b)
kołodziejstwo
c)
koszykarstwo
d)
modelarstwo
e)
pozłotnictwo
f)
stolarstwo
g)
szkutnictwo.
3.
Cech rzemiosł metalowych i elektrotechnicznych.
a)
blacharstwo
b)
brązownictwo
c)
elektromechanictwo
d)
grawerstwo
e)
kotlarstwo
f)
kowalstwo
g)
mechanictwo maszyn
h)
" młyńskie
i)
" precyzyjne
j)
optyka
k)
odlewnictwo
l)
radiomechanictwo
ł)
ślusarstwo i naprawa maszyn
m)
ślusarstwo samochodowe
n)
wulkanizatorstwo
o)
wyrób broni i amunicji
p)
zegarmistrzostwo
r)
złotnictwo.
4.
Cech rzemiosł poligraficznych i papierniczych.
a)
drukarstwo
b)
fotografowanie
c)
introligatorstwo
5.
Cech rzemiosł skórzanych.
a)
cholewkarstwo
b)
kuśnierstwo
c)
mechanictwo ortopedyczne
d)
rękawicznictwo
e)
rymarstwo
f)
szewstwo
g)
szewstwo ortopedyczne.
6.
Cech rzemiosł włókienniczych.
a)
bieliźniarstwo
b)
cerowanie artystyczne
c)
czapnictwo
d)
dziewiarstwo
e)
hafciarstwo
f)
kapelusznictwo
g)
krawiectwo damskie
h)
krawiectwo męskie
i)
powroźnictwo
j)
tapicerstwo
k)
żaglownictwo
l)
tkactwo
ł)
farbiarstwo.
7.
Cech piekarzy, młynarzy i cukierników.
a)
cukiernictwo
b)
młynarstwo
c)
piekarstwo.
8.
Cech rzeźników i wędliniarzy.
a)
rzeźnictwo i wędliniarstwo
b)
rzeźnictwo i wędliniarstwo z mięsa końskiego.
9.
Cech fryzjerów.
a)
fryzjerstwo.
10.
Cech instrumentarzy muzycznych i galanteryjników.
a)
instrumentarstwo muzyczne
b)
parasolnictwo
c)
wydmuchiwanie szkieł laboratoryjnych
d)
wyrób galanterii
e)
zabawkarstwo
f)
szczotkarstwo.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości z dnia 4 listopada 1950 r. (M.P.50.A-123.1534) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1950 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024