Tryb ustalania etatów samochodowych dla urzędów i instytucji państwowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 września 1949 r.
w sprawie trybu ustalania etatów samochodowych dla urzędów i instytucji państwowych.

I.

1.
Komisja do Spraw Etatów Samochodowych, przewidziana w ust. III zasad gospodarki samochodami państwowymi, obowiązujących na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1948 r., składa się z przedstawicieli: Prezydium Rady Ministrów, Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, oraz Ministerstw: Skarbu, Administracji Publicznej i Komunikacji przy stałym zapraszaniu do prac Komisji przedstawiciela Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Komisja ta rozpatruje wnioski zgłoszone przez właściwe władze naczelne, a dotyczące ustalenia na każdy rok budżetowy ilości pojazdów mechanicznych władz, urzędów i instytucji państwowych, a także przedsiębiorstw państwowych, podległych nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.
3.
Wyniki działalności Komisji w zakresie ustalenia etatów pojazdów mechanicznych są w zasadzie podstawą dla opracowania przez Ministerstwo Skarbu projektu preliminarza budżetowego i ustawy skarbowej oraz dla zatwierdzenia planów finansowo-gospodarczych przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w pkt. 2.
4.
Regulamin Komisji ustali Prezes Rady Ministrów.

II.

1.
W ramach etatów pojazdów mechanicznych ustalonych ustawą skarbową dla każdego resortu w poszczególnych działach i rozdziałach budżetu właściwi ministrowie dokonują co roku przydziału etatów pojazdów mechanicznych dla podległych im poszczególnych jednostek służbowych w rozumieniu uchwały Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1948 r. w sprawie zasad gospodarki samochodami państwowymi.
2.
Właściwi ministrowie mogą wprowadzać zmiany w przydziale etatów pojazdów mechanicznych w okresie wykonywania budżetu przy równoczesnym zawiadomieniu o tych zmianach Komisji do Spraw Etatów Samochodowych z tym jednak, iż zmiany powodujące przeniesienie etatu z jednego działu lub rozdziału na inny dział lub rozdział danej części budżetu wymagają uprzedniej zgody Ministra Skarbu.
3.
Przydział nowych etatów pojazdów mechanicznych dla poszczególnych jednostek służbowych dokonywany będzie tylko w ramach przyznanych ustawą skarbową etatów i kredytów na zakup pojazdów mechanicznych i ich utrzymanie.

III.

Wszelkie wnioski o zwiększenie etatów pojazdów mechanicznych ponad ilość etatów ustalonych w budżecie państwowym dla każdego resortu będą zgłaszane do Komisji do Spraw Etatów Samochodowych przy Prezesie Rady Ministrów, która wnioski te wraz ze swoimi wnioskami przekazuje Ministerstwu Skarbu.

IV.

1.
Pojazdy mechaniczne przydzielone określonej jednostce służbowej nie mogą być oddawane na stałe do dyspozycji innej jednostki służbowej.
2.
Czasowe dysponowanie pojazdem mechanicznym innej jednostki służbowej może mieć miejsce tylko w ściśle określonym terminie za pisemnym zezwoleniem właściwego ministra.

V.

1.
Państwowe pojazdy mechaniczne mogą być dopuszczone do ruchu i zarejestrowane tylko na jednostkę służbową, dla której przydział został dokonany zgodnie z ust. II i w granicach tego przydziału.
2.
O dokonanych przydziałach pojazdów mechanicznych na poszczególne jednostki służbowe oraz o wszelkich zmianach właściwy minister powiadamia Ministra Komunikacji, który wydaje odpowiednie zarządzenia co do rejestracji pojazdów mechanicznych (ust. 1.).

VI.

Przydział nowego pojazdu mechanicznego dla poszczególnych jednostek służbowych w granicach ustalonych etatów może nastąpić pod warunkiem posiadania przez te jednostki niewykorzystanych etatów lub wycofania z ruchu zużytego pojazdu.

VII.

Uchwała niniejsza nie dotyczy pojazdów mechanicznych władz wojskowych i służby bezpieczeństwa.

VIII.

Postanowienia niniejszej uchwały zastosują odpowiednio:
1.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych i central spółdzielczo-państwowych oraz instytucji spółdzielczych,
2.
Minister Administracji Publicznej za zgodą Rady Państwa w odniesieniu do władz urzędów i przedsiębiorstw oraz zakładów samorządowych,
3.
Ministrowie w odniesieniu do organizacji społecznych, stowarzyszeń i innych instytucji, korzystających z dotacji lub subwencji Skarbu Państwa.

IX.

Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim Ministrom.

X.

Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024