Zasady przenoszenia kredytów w ramach Państwowego Planu Inwestycyjnego na rok 1949.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU PLANOWANIA
z dnia 21 kwietnia 1949 r.
o zasadach przenoszenia kredytów w ramach Państwowego Planu Inwestycyjnego na rok 1949.

Na podstawie art. 17 Dekretu z dnia 25 czerwca 1946 r. o Państwowym Planie Inwestycyjnym, oraz na podstawie art. 9 Ustawy Skarbowej na rok 1949 i zgodnie z § 8 Uchwały Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1948 r. o Planie Inwestycyjnym na rok 1949 zarządza się, co następuje:
1.
Przenoszenie kredytów inwestycyjnych ze środków limitowanych bezzwrotnych między poszczególnymi częściami Planu Inwestycyjnego (Budżetu Państwa) dokonywane jest przez Ministra Skarbu na podstawie Uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Planowania. Podstawę zgłoszenia powyższego wniosku stanowi odnośne, uzgodnione wystąpienie jednego z zainteresowanych Ministerstw.

Wystąpienie takie winno być podpisane osobiście przez Ministra lub Podsekretarza Stanu.

2.
Przenoszenie kredytów inwestycyjnych ze środków limitowanych bezzwrotnych między poszczególnymi działami Planu Inwestycyjnego, w obrębie tej samej części (w zasadzie paragrafami w układzie Budżetu Państwa) dokonuje Minister Skarbu zgodnie z wnioskiem Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.

Podstawę do zgłoszenia powyższego wniosku stanowi wystąpienie zainteresowanego Ministerstwa.

3.
Przenoszenie kredytów inwestycyjnych ze środków limitowanych zwrotnych oraz środków nielimitowanych, jako nieobjętych Budżetem Państwa, dokonuje, bez ograniczenia w obrębie poszczególnych części Planu Inwestycyjnego - Prezes Centralnego Urzędu Planowania.

Te same uprawnienia przysługują Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania w odniesieniu do kredytów inwestycyjnych ze środków limitowanych bezzwrotnych, w obrębie poszczególnych działów Planu Inwestycyjnego - między rozdziałami i paragrafami.

4.
Zgodnie z § 8 ust. 5 Uchwały Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1948 r. o Planie Inwestycyjnym na rok 1949. Prezes Centralnego Urzędu Planowania przelewa część swych uprawnień wymienionych w ust. 3 niniejszego zarządzenia na poszczególnych Ministrów, w następującym zakresie:
a)
w obrębie działów, objętych częścią Planu Inwestycyjnego, dotyczącą danego resortu - między rozdziałami - do wysokości 100 milionów złotych, jeżeli suma ta nie przewyższa 25% kredytów, przewidzianych w rozdziale, który ulega zmniejszeniu i równocześnie 25% kredytów w rozdziale, który ulega zwiększeniu;
b)
w obrębie rozdziałów, objętych działami i częścią Planu Inwestycyjnego, dotyczącą danego resortu - między paragrafami - do wysokości 25% kredytów, przewidzianych w paragrafie, który ulega zmniejszeniu i równocześnie do wysokości 25% kredytów, przewidzianych w paragrafie, który ulega zwiększeniu - bez względu na wysokość sumy przenoszonego kredytu.
5. 1
Ministrowie mogą przelać na podległe organy część swych uprawnień wymienionych w ust. 4 z zastrzeżeniem, że zakres tych uprawnień uzgodniony zostanie z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania. Za podległe organy należy uważać zarówno jednostki administracyjne jak i jednostki gospodarcze na szczeblu zarządów centralnych (branżowych i równorzędnych).
6.
Uprawnienia wymienione w ust. 4 przysługują odnośnie części 1 Planu Inwestycyjnego - Prezydent i Rada Państwa, części 2 - Sejm Ustawodawczy oraz części 4 - Prezydium Rady Ministrów - upoważnionym do tego Departamentom względnie jednostkom równorzędnego szczebla.
7.
Minister nie ma prawa dokonywać przeniesień kredytów pomiędzy kredytami, przeznaczonymi na sfinansowanie importu inwestycyjnego i kredytami przeznaczonymi na inwestycje krajowe.

W wyjątkowo uzasadnionych wypadkach przeniesienie takie może nastąpić wyłącznie w trybie ust. 2.

8.
Przenoszenie kredytów inwestycyjnych, dotyczących obiektów samorządu terytorialnego, wymaga uzgodnienia z właściwą terenowo Wojewódzką Radą Narodową.
9.
Inwestor naczelny, składający wniosek o dokonanie przeniesienia kredytu, winien stwierdzić (uzyskując odpowiednie oświadczenie Banku), czy kredyt ten przewidziany w rozdziale i paragrafie, mającym ulec zmniejszeniu, nie został wyczerpany, oraz winien polecić Bankowi Inwestycyjnemu zablokowanie sumy podlegającej przeniesieniu - do czasu nadrzędnego zatwierdzenia odnośnego wniosku.

W razie negatywnego załatwienia włosku Inwestor Naczelny winien niezwłocznie zwolnić zablokowany kredyt.

10.
Przenoszenia kredytów inwestycyjnych w ramach przepisów ust. 4, powodujące uzupełnienie Planu Inwestycyjnego nowym tytułem o wartości przekraczającej 10 milionów zł. oraz zwiększenia, bez wzglądu na sumę w tymże trybie, wydatków na budownictwo administracyjne, wymagają zgody Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.
11.
Przenoszenie kredytów inwestycyjnych w ramach przepisów ust. 4, powodujące tworzenie nowych paragrafów w układne formalnych Planu Inwestycyjnego, wymaga zgody Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.
12.
Ustala się następującą technikę manipulacji związanej z przenoszeniem kredytów przewidzianych w Planie Inwestycyjnym:
a)
Minister Skarbu, Prezes Centralnego Urzędu Planowania, Ministrowie oraz osoby upoważnione zgodnie z ust. 6 - wszyscy działając w zakresie posiadanych uprawnień (ust. 1, 2, 3, 4, 9 i 10) udzielać będą Bankowi Inwestycyjnemu odnośnych dyspozycji w 3-ch egzemplarzach.
b)
Bank Inwestycyjny potwierdzać będzie przyjęcie powyższych dyspozycji do wiadomości i wykonania na otrzymanych egzemplarzach, z których pierwszy przeznaczony jest do zwrotu dysponentowi, drugi dla Prezesa Centralnego Urzędu Planowania i trzeci dla Banku.
c)
O przeniesieniach kredytów inwestycyjnych ze środków limitowanych zwrotnych oraz środków nielimitowanych, dokonywanych w zakresie uprawnień wynikających z ust. 3 i 4, odnośne organy zawiadamiać będą, w formie kopii dyspozycji udzielonej Bankowi Inwestycyjnemu, Ministerstwo Skarbu - Departament Obrotu Pieniężnego.
d)
Manipulacja związana z przenoszeniem kredytów przewidzianych w Planie Inwestycyjnym dokonywana będzie za pomocą formularzy, według wzoru załączonego do niniejszego zarządzenia.
13.
Bank Inwestycyjny prowadzić będzie centralną szczegółową ewidencję finansową Planu Inwestycyjnego z obowiązkiem sukcesywnej jego aktualizacji w miarę dokonywanych przeniesień kredytów w ramach uprawnień poszczególnych organów, wymienionych w niniejszym zarządzeniu.
14.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 18 kwietnia 1949. Równocześnie tracą moc zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Planowania z dnia 27.IV. 1948 r. i z 22.VI. 1948 r. w sprawie przenoszenia kredytów w ramach Państwowego Planu Inwestycyjnego na rok 1948.

PLAN INWESTYCYJNY 1949 r.

Wniosek o przeniesienie kredytu (virement)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

OBJAŚNIENIE

sposobu wypełniania "wniosku o przeniesienie kredytu (virement)".

1.
Wniosek jest wypełniany przez inwestora bezpośredniego, głównego lub naczelnego, tj. najniższego, który jest w stanie wskazać zarówno tytuł ulegający zmniejszeniu jak i zwiększeniu. Inwestor naczelny lub główny może wypełniać wnioski zamiast inwestorów sobie podległych (np. o ile ci ostatni nie są wystarczająco obznajmieni z numeracją i nomenklaturą Planu Inwestycyjnego).
2.
Wniosek sporządza się przebitkowo w następujących ilościach egzemplarzy:
a)
siedmiu - o ile wniosek sporządza jako pierwsza instancja inwestor bezpośredni,
b)
sześciu - o ile wniosek sporządza jako pierwsza instancja inwestor główny,
c)
pięciu - o ile wniosek sporządza jako pierwsza instancja inwestor naczelny.

Uwagi: 1. jeżeli wniosek dotyczy virement w ramach środków limitowanych zwrotnych lub nielimitowanych, wyż. wymienioną ilość egzemplarzy powiększa się o jeden - dla Ministerstwa Skarbu (por. pkt. 12, lit. c) Zarządzenia o przenoszeniu kredytów),

2. jeżeli, zgodnie z pkt. 5 Zarządzenia o przen. kred., dyspozycji odnośnie virement udziela Bankowi Inwestycyjnemu inwestor naczelny, wyż. wymienioną ilość egzemplarzy zmniejsza się o jeden.

3.
Każda z instancji, o ile akceptuje wniosek bez zmian, zatrzymuje u siebie po podpisaniu wniosku 1 kopię, oryginał i pozostałe kopie przesyłając następnej instancji.
4.
W wypadku zamierzonych zmian we wniosku przez którąś z instancji, wypełnia ona wniosek na świeżych formularzach, w ilości przewidzianej dla niej w pkt. 2 i przesyła jak w pkt 3, zwracając odrzuconą wersję wniosku instancji, która wniosek ten nadesłała.
5.
Ministerstwa, zależnie od kompetencji omówionych w Zarządzeniu o przenoszeniu kredytów z dn. 21.IV. 1949 r., zatwierdzają wniosek, przesyłając go, po podpisaniu, do Banku Inwestycyjnego (B.G.K.), lub popierają, przesyłając do rozpatrzenia przez C.U.P. (P.K.P.G.).
6.
Formularz wniosku został opracowany dla najbardziej typowych zmian przeznaczenia kredytów, dotyczących zmiany tytułów, w ramach wniosku, virements w ramach paragrafu, rozdziału, działu, części i pomiędzy częściami. Wypadki bardziej skomplikowanych virements należy ujmować w formę listów treściowych.
7.
Wnioski o virements powinny być dokonywane zawsze w grupie tylko jednego rodzaju środków (np. z bezzwrotnych na bezzwrotne i t. p.).
8.
Rubryka p. t. "Nr Ministerstwa" dotyczy tylko wniosków b. Ministerstwa Przemysłu i Handlu (cz. 12), które oznaczało wnioski podległych inwestorów własną numeracją, niezależnie od numeracji C.U.P.
9.
Sumy strony "zmniejszenie" i "zwiększenie" muszą się bilansować. Niedopuszczalnym jest zmniejszanie o większą sumę niż wynosi zwiększenie, z zamiarem późniejszego rozprowadzenia pozostałości.
10.
W "uwagach" należy podawać przede wszystkim fakty uzgodnienia wniosku z Woj. R. N. (por. pkt. 8 Zarządzenia z dn. 21.IV. 1949) oraz z zainteresowanym Ministerstwem (por. pkt. 1. Zarządzenia z dnia 21.IV. 1949).
11.
Uzasadnienie proponowanych zmian przeznaczenia kredytu jest integralną częścią wniosku. Musi ono być wyczerpujące i rzeczowe, zarówno odnośnie "zmniejszeń" jak i "zwiększeń" kredytów.
1 Pkt 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 września 1949 r. (M.P.49.A-71.909) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 października 1949 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024