Sposób regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 29 listopada 1949 r.
w sprawie sposobu regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.

Na podstawie § 3 Uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1949 r. w sprawie pokrywania rachunków przejściowych za wykonane roboty budowlane (Monitor Polski Nr A-54, poz. 734) zarządza się, co następuje:
§  1.
1)
Należnością objętą rachunkiem w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest należność wynikająca z różnicy między sumą rachunku ostatecznego a sumą rachunków przejściowych.
2)
Przepisy zarządzenia niniejszego stosują się do dokonywania przez bank finansujący inwestycje przelewu należności, pokrywania należności lub obciążenia kredytu inwestycyjnego należnością objętą rachunkiem, o ile czynności te dokonywane są z właściwego tytułu inwestycyjnego zleceniodawcy, a mianowicie: w odniesieniu do inwestorów objętych systemem finansowym w granicach niewykorzystanego ogółu środków, przewidzianych dla danego tytułu inwestycyjnego, w odniesieniu zaś do pozostałych inwestorów - w granicach uruchomionych wypłat.
3)
Zleceniodawcą w rozumieniu niniejszego zarządzenia jest bądź inwestor bezpośredni, bądź jego inspektor (kierownik) nadzoru, w zakresie obowiązków przewidzianych w § 10 Instrukcji Tymczas. Nr 2/K, stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. (Dz. Urz. Min. Odbudowy Nr 3, poz. 13).
§  2.
Rachunki ostateczne, wystawiane zgodnie z pkt. 25 i 26 Instrukcji Tymczasowej Nr 3/K i pkt. 9 Instrukcji Tymczasowej Nr 4/K przez państwowe przedsiębiorstwa budowlane, podległe kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przez samorządowe przedsiębiorstwa budowlane, wykonujące roboty na zlecenie organów podległych Ministerstwu Budownictwa, powinny być pokrywane w następującym trybie:
1)
Po upływie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku i braku w tymże terminie zastrzeżeń ze strony zleceniodawcy (§ 4 pkt. 1) przedsiębiorstwo składa na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację) wtóropis rachunku ostatecznego, zaopatrzony w podpisane przez zleceniodawcę stwierdzenie, że rachunek został przez niego sprawdzony i potwierdzony (Instrukcja Tymczasowa Nr 2/K - pkt. 10). Bank finansujący obroty (eksploatację) przedsiębiorstwa przesyła najpóźniej dnia następnego wtóropis rachunku do banku finansującego inwestycje zleceniodawcy.
2)
Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa, wzywa zleceniodawcę, najdalej dnia następnego, do zlecenia pokrycia należności objętej rachunkiem w terminie siedmiu dni od daty wezwania.
3)
W terminie oznaczonym w pkt. 2 zleceniodawca powinien zlecić bankowi finansującemu inwestycje pokrycie należności objętej rachunkiem z powołaniem się na awizo bankowe. Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu zlecenia pokrycia, dokonuje przelewu należności najdalej w ciągu dni czternastu od dnia otrzymania wtóropisu do inkasa, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5.
4)
O ile zleceniodawca nie udzieli zlecenia pokrycia rachunku w terminie określonym w pkt. 2, bank finansujący inwestycje pokrywa należność objętą rachunkiem, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5, automatycznie najdalej w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa. Zapłata należności objętej rachunkiem dokonana w powyższy sposób nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy prawa dochodzenia zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty.
5)
Bank finansujący inwestycje nie pokrywa należności objętej rachunkiem w trybie i w terminach podanych w pkt. 3 - zdanie drugie, lub w pkt. 4 i zwraca rachunek bankowi podawcy - o ile w toku kontroli bieżącej stwierdzi:
a)
w przypadku, gdy zleceniodawca jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej z dnia 28 lutego 1949 r. wydanej przez Min. Skarbu w porozumieniu z Kontrolą Państwową w sprawie finansowania i kontroli inwestycji zamieszczonych w planie inwestycyjnym (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 8, poz. 38);
b)
w przypadku, gdy zleceniodawca nie jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem legalności inwestycji, formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej, o której mowa w pkcie a).

Bank podawcy rachunek zakwestionowany przez bank finansujący inwestycje zwraca przedsiębiorstwu, które obowiązane jest przeprowadzić odpowiednie zmiany w rachunku i po zatwierdzeniu go przez zleceniodawcę, ponownie podać wtóropis rachunku ostatecznego na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację). Ponowne podanie na inkaso winno nastąpić najdalej w ciągu dni czternastu, licząc od dnia otrzymania przez przedsiębiorstwo zwróconego rachunku.

§  3.
1)
W przypadku złożenia przez zleceniodawcę wobec przedsiębiorstwa, w terminie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku, zastrzeżeń odnośnie rachunku ostatecznego, przedsiębiorstwo nie składa wtóropisu tego rachunku na inkaso (§ 2), lecz zaopatruje go w odpowiednią adnotację i przesyła do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o zapisanie należności objętej rachunkiem na zablokowane konto przedsiębiorstwa.
2)
Jeśli zleceniodawca nie sprawdzi i nie potwierdzi rachunku ostatecznego w ciągu sześciu tygodni od daty wystawienia i nie zgłosi w tym terminie zastrzeżeń, przedsiębiorstwo postępuje w sposób wskazany w ust. 1.
3)
Na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 1 i 2 bank finansujący inwestycje obciąża należnością objętą rachunkiem kredyt inwestycyjny zleceniodawcy, uznając tą kwotą zablokowane konto przedsiębiorstwa, o czym zawiadamia bank finansujący obroty (eksploatację) przedsiębiorstwa, który udzieli przedsiębiorstwu specjalnego bezprocentowego kredytu w wysokości sumy zablokowanej. Po otrzymaniu wniosku określonego w ust. 2 bank finansujący inwestycje ponadto zawiadamia o niedopełnieniu przez zleceniodawcę ciążących na nim obowiązków władzę, bezpośrednio nadrzędną zleceniodawcy oraz władzę naczelną zleceniodawcy.
§  4.
1)
Zleceniodawca może zgłosić zastrzeżenia odnośnie rachunku ostatecznego wyłącznie bezpośrednio wobec przedsiębiorstwa. Zastrzeżenia te winny być składane najdalej w terminie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku ostatecznego.

Zgłoszone zastrzeżenia należy uzgodnić przez strony w ciągu następnego tygodnia po złożeniu, to znaczy nie później niż w ciągu siódmego tygodnia od daty wystawienia rachunku.

Po uzgodnieniu i przeprowadzeniu w wyniku zgłoszonych zastrzeżeń ewentualnych zmian w rachunku ostatecznym i po zaopatrzeniu przez zleceniodawcę rachunku i jego wtóropisu w stwierdzenie, że rachunek został przez zleceniodawcę sprawdzony i potwierdzony, wtóropis rachunku składa przedsiębiorstwo do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o przelanie należności objętej rachunkiem z konta zablokowanego na spłatę specjalnego kredytu określonego w § 3 ust. 3.

Bank finansujący inwestycje dokonuje przelewu określonego w poprzednim ustępie najdalej do dni czternastu od otrzymania wniosku z tym, że postanowienia § 2 pkt. 5 stosuje się odpowiednio.

2)
Nieuzgodnione stanowisko stron co do rachunku ostatecznego podlega orzeczeniu komisji arbitrażowej w trybie przewidzianym w dekrecie z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 340). Orzeczenie arbitrażowe zapadłe w pierwszej instancji stanowi podstawę do przeprowadzenia w rachunku ostatecznym ewentualnych zmian.

Zmiany te powinny być dokonane przez przedsiębiorstwo, a rachunek ostateczny sprawdzony i potwierdzony przez zleceniodawcę najdalej w ciągu dziesięciu dni od daty doręczenia orzeczenia arbitrażowego.

Wtóropis rachunku uwzględniający zmiany, zgodnie z orzeczeniem arbitrażowym, sprawdzony i potwierdzony, składa przedsiębiorstwo wraz z odpisem orzeczenia arbitrażowego do banku finansującego inwestycje z wnioskiem o przelanie należności, objętej rachunkiem na spłatę specjalnego kredytu przedsiębiorstwa (§ 3 ust. 3). Bank finansujący inwestycje postępuje w sposób określony w ust. 1 - zdanie ostatnie - z tym, że pozycje rachunku ostatecznego, objęte orzeczeniem arbitrażowym, nie podlegają kontroli banku.

§  5.
W przypadkach, w których sprawdzenie i potwierdzenie rachunku nastąpiło po upływie sześciu tygodni od daty jego wystawienia, stosuje się odpowiednio postanowienie § 4 ust. 2.
§  6.
O ile w ciągu sześciu tygodni od daty zablokowania należności nie nastąpi całkowite rozliczenie z tytułu rachunku ostatecznego, określoną w § 3 zablokowaną należność bank finansujący inwestycje przelewa do banku finansującego obroty (eksploatację) na spłatę kredytu specjalnego zaciągniętego przez przedsiębiorstwo w tym banku.

Powyższy sześciotygodniowy termin nie ma zastosowania do rozrachunków będących przedmiotem postępowania arbitrażowego. Zapłata należności objętej rachunkiem, dokonana w powyższy sposób, nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy prawa dochodzenia zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty.

§  7.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024