Zm.: statut organizacyjny Ministerstwa Komunikacji.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie zmiany statutu organizacyjnego Ministerstwa Komunikacji.

§  1.
W statucie organizacyjnym Ministerstwa Komunikacji stanowiącym załącznik do uchwały Rady Ministrów z dnia 18 marca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 281) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w dotychczasowym ust. 1 dodaje się no wyrazie: "Kontroli (IX)" wyraz: "Techniki" (X)", a ust. 2 nadaje się brzmienie: "W skład Ministerstwa Komunikacji wchodzi nadto Rada Naukowo-Techniczna";
2)
w § 3 w ust. 1, w wierszu 18 po wyrazach: "z założeniami planów" wstawia się wyrazy: "sprawuje nadzór nad opracowywaniem i koordynuje opracowania długofalowych planów inwestycyjnych, rozpatruje i przedstawia do zatwierdzenia projekty ważniejszych budowli, urządzeń i taboru; obejmuje badanie i zabezpieczanie realności wykonania inwestycyj i sprawowanie ogólnego nadzoru w tym zakresie, mianowicie sprawy zabezpieczania planowego i właściwego sporządzania dokumentacji technicznej, zabezpieczania dostawy materiałów i sprzętu niezbędnego do wykonania inwestycyj, zabezpieczania personelu koniecznego do wykonania inwestycyj oraz fachową stronę szkolenia personelu z punktu widzenia potrzeb inwestycyjnych, sprawuje nadzór ogólny nad postępem robót, w szczególności co do ich zgodności z ustalonymi harmonogramami robót i nadzór ogólny nad wykonaniem całości inwestycyj, oraz nadzór techniczny nad realizacją budownictwa administracyjnego i mieszkaniowego Ministerstwa Komunikacji; sprawuje inspekcję fachową prowadzonych inwestycji oraz opracowuje wnioski w sprawie stosowania środków zaradczych na trudności przy wykonywaniu inwestycji";
3)
w § 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Departament Planowania dzieli się na Wydziały: Planów Zbiorczych (1), Studiów i Planów Przewozowych (2), Planowania Eksploatacyjnego (3), Planowania Inwestycyjnego (4), Planowania Wykonawstwa Inwestycyjnego (5), Inspekcji Inwestycyjnej (6), Statystyki i Sprawozdawczości (7)";

4)
po § 10 wstawia się nowy "§ 10a" o brzmieniu następującym:

"1. Departament Techniki obejmuje studia nad zagadnieniami postępu technicznego, opracowywanie wytycznych w dziedzinie ulepszeń technicznych i ekonomii wkładu, zarówno w zakresie projektowania i wykonania zadań eksploatacyjnych (produkcyjnych), jak również planowania i wykonawstwa inwestycji wszystkich działów komunikacji, nadzór nad opracowywaniem i koordynowanie opracowań planów technicznych, rocznych i długofalowych planów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (produkcyjnych) resortu komunikacji, przy współpracy Departamentu Planowania, opiniowanie ze stanowiska technicznego planów rozwoju sieci komunikacyjnej, rozpatrywanie i przedstawianie do zatwierdzenia warunków technicznych budowy nowych i rozwoju istniejących dróg komunikacyjnych; systematyczne pobudzanie, otaczanie techniczną pomocą, ocenę oraz nadzór nad wynalazczością i pomysłowością racjonalizatorską w resorcie komunikacji, przedstawianie wniosków o wynagrodzenie i wykorzystanie pomysłów i wynalazków; sprawy wymiany wynalazków i pomysłów racjonalizatorskich z innymi resortami i przeprowadzanie spraw związanych z wynalazczością i racjonalizacją resortu komunikacji w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Urzędzie Patentowym R. P.; współpracę z Departamentem Kadr w zakresie technicznym szkolenia kadr, ochrony pracy, norm i metod technicznego postępu w wykonaniu zadań zakładów pracy resortu komunikacji, współpracę z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego, z innymi resortami, instytutami naukowo-badawczymi, uczelniami i organizacjami technicznymi z dziedziny zagadnień i postępu technicznego komunikacji, nadzór nad opracowywaniem planów i realizacją technicznych wydawnictw resortu komunikacji, ustalanie wytycznych organizacji, nadzoru oraz instrukcji w zakresie wykonywania technicznej kontroli produkcji lub eksploatacji, nadzór nad postępem opracowań projektów typowych i stosowaniem projektów już posiadanych, nad postępem pracy w zakresie unowocześnienia rozwiązań technicznych, mechanizacji robót oraz racjonalnego wykorzystania sprzętu i materiałów: przedstawianie do zatwierdzenia warunków technicznych dostawy i odbioru materiałów, ustalanie ogólnych wytycznych co do właściwego, dostosowanego do możliwości produkcyjnej kraju i ekonomicznych zasad planowej oszczędności stosowania materiałów i konstrukcji: rozpatrywanie i przedstawianie do zatwierdzenia przepisów, instrukcji i zarządzań ogólnych o charakterze technicznym, zastrzeżonych Ministrowi Komunikacji w szczególności dotyczących zapobiegania awariom; zagadnienia zasadnicze ochrony przeciwpożarowej i koordynację prac w tej dziedzinie.

2. Departament Techniki dzieli się na Wydziały: Planowania Technicznego (1), Postępu Technicznego (2), Nadzoru Technicznego (3)";

5)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"Zakres działania i organizację Rady Naukowo-Technicznej określa Minister Komunikacji".

§  2.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024