Przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE NR 13
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 1 grudnia 1947 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 5 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt. ... i § 71 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62),
orzekam:

Na własność Państwa zostają przejęte z dniem ogłoszenia niniejszego orzeczenia przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w drugim wykazie przedsiębiorstw ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr. 93 z dnia 30 września 1946 r. poz. 182 na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 30 sierpnia 1946 r. Prawa i zarzuty zgłoszone w trybie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. zostały rozpatrzone przez Główną Komisję do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, a postanowienia Głównej Komisji o przedstawieniu wniosku o wydanie orzeczenia o przejęciu tych przedsiębiorstw na własność Państwa nie zostały zaskarżone w terminie zakreślonym w § 60 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku ulegają przejęciu na własność Państwa za odszkodowaniem w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Lp. wykazu Data i numer postanowienia Główne) Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw. Nazwa przedsiębiorstwa (firma) i miejsce położenia (siedziba). Przedmiot przedsiębiorstwa Uwagi.
1 834 23 lipca 1947.

Nr. L A. 469)47.

Elektrownia Helena Lelito- Gdów, pow. Myślenice Wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej. Przejęciu na własność Państwa podlega elektrownia, obejmująca: 1) sieć rozdzielczą niskiego napięcia, 2) liczniki i inne urządzenia elektryczne, zainstalowane u odbiorców energii elektrycznej, 3) prawo do wytwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
2 340 23 lipca 1047. Nr. I, A. 468/7. Jan Chrapkiewicz. Tartak, elektrownia i wytwórnia wełny drzewnej - Poronin- Zubsuche Wytwarzanie, przesyłanie energii elektrycznej, przecieranie drzewa oraz wytwarzanie wełny drzewnej. Przejęciu na własność Państwa podlega elektrownia obejmująca: 1) sieć rozdzielczą niskiego napięcia, 2) liczniki i inne urządzenia elektryczne, zainstalowane u odbiorców energii elektrycznej, 3) prawo do wytwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
3 344 25 czerwca 1047. Nr. L A. 36/40. Elektrownia w Piaskach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Lublin Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej. Nie podlega przejęciu na własność Państwa budynek kaszarni wraz z terenem, stanowiącym przynależność kaszarni położonej w Piaskach przy ul. Nowej przy nieruchomości Franciszka Bisz- czaka.
4 345 2 lipca 1047.

Nr. I. A. 01/47.

Młyn i Elektrownia Br. Zakalik - Kock Wytwarzanie \ rozdział energii elektrycznej oraz przemiał zboża. Przejęciu na własnc*v Państwa podlega elektrownia, obejmująca. 1) sieć rozdzielczą niskiego napięcia, 2) liczniki i inne 'urządzenia elektryczne,-stainsta- lowane u odbiorców energii elektrycznej, 3) prawo do wytwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
5 946 12 maja 1947.

Nr. L A. 54/46.

Zakłady Przemysłowo-Handlowe w Kraśniku. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Kraśnik Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej oraz prowadzenie tartaku drzewnego i młyna. Przejęciu na własnosć Państwa podlega zakład energetyczny, składający się: 1) z nieruchomości, oznaczonej Nr . hip. 134 K. wydzielonej z parceli Nr . 11 osady młyńskiej w Kraśniku przy ul. Jagiełlońsktej Nr . 56 o powierzchni 455.30 m9 wraz ze stojącym na niej budynkiem, 2) z sieci niskiego Napięcia, 3) ruchomościami związanymi z rozdziałem energii elektrycznej, licznikami i Innymi urządzeniami elektrycznymi zainstalowanymi u odblor.ów energii, 4) prawami do wytwarzania i rozdziału energii elektrycznej, 5) kioskiem rozdzielczym murowanym o powierzchni 12,25 m* położonym na nieruchomości Stanisława Kapuścińskiego *v Kraśniku przy ul. Lubelskiej i prawem dzierżawy do 1953 r. placu zajętego przez ten kiosk
6 361 3 lipca 1947.

Nr. L A.32/46.

Młyn Parowy 1 Elektrownia B. ArorUak, M. Nusbaum t A. Ciepieliński - Radzyń Podlaski Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej oraz p'ż cmiał zbo ża.
7 360 20 października 1947.

Nr. Ł A. 24/46.

Sieci Elektryczne - Spółka Akcyjna - Będzin Przesyłanie i rozdział energii elektrycznej.
8 361 20 października 1947.

Nr. I. A. 23/48.

Elektrownia Okręgowa w Zagłębiu Dąbrowskim Spółka Akcyjna - Będzin Wytwarzanie, przetwarzanie i rozdział energii elektrycznej. Nie podlega przejęciu na własność Pttńslwa część przedsiębiorstwa, odpowiadająca 10, 11 proc. udziałowi w kapitale akcyjnym spółki, będącej właścicielem przedsiębiorstwa, stanowiącemu własność gminy m. Sosnowca.
9 362 10 września 1047.

Nr. I. A. 5^46.

Gazownie Górnośląskie. Spółka Akcyjna Katowice Wytwarzanie i rozprowadzanie gazu. Nie podlega przejęciu na własność Państwa wraz. 7. wymienionym przedsiębiorstwem gazowniczym: nieruchomość w Nowej Wsi przy ul. 3 Maja Nr. 128 (ks. wiecz. Nowa Wieś tom 14 karta 499 strona 1 i karta 300 1 oraz tom 17 karta 12 strona 1) i nieruchomość w Siemianowicach przy ul. Fabrycznej Nr . 5 (ks. wiecz. Siemianowice tom 5 karta 146 strona 6).

Zmiany w prawie

Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.5.27

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.
Data aktu: 01/12/1947
Data ogłoszenia: 19/01/1948