Świadectwa broni posiadanej przez straże ochronne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 8 kwietnia 1947 r.
o świadectwach broni posiadanej przez straże ochronne.

Na podstawie art. 29 ust. (1) Rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 27 października 1932 r. Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 807), zarządzam co następuje:
1.
Urzędy, organizacje społeczne, oraz przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe i prywatne, którym broń jest potrzebna dla ochrony mienia lub bezpieczeństwa życia ich pracowników, winny uzyskać na każdą sztukę broni palnej - świadectwo broni wystawione przez władze bezpieczeństwa publicznego.
2.
Wymienione świadectwo broni wraz z legitymacją służbową danej instytucji stwierdzającą udział pracownika ochrony obiektu, uprawniającego do posiadania broni w czasie wykonywana obowiązków służbowych na terenie danego obiektu.

W wypadkach gdy broń potrzebna jest dla pełnienia czynności ochronnych poza terenem danej instytucji, pracownik winien posiadać prócz świadectwa broni i legitymacji służbowej także odpowiednie zaświadczenie stwierdzające charakter jego podróży względnie przyczynę wydalenia się poza teren instytucji.

Posiadanie broni poza czasem służby uważane jest za nielegalne.

3.
Świadectwa broni wydawane są przez Wojewódzkie Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego.

Właściwość terytorialną urzędu określa się według miejsca położenia chronionego obiektu.

4.
Wnioski o wydanie świadectw broni potwierdzone przez władze zwierzchnie danego działu administracji lub gospodarki, winny być składane przez kierowników instytucji (naczelników urzędów, dyrektorów fabryk).

We wniosku, który winien zawierać szczegółowe uzasadnienie konieczności ochrony danego obiektu, należy podać wykaz posiadanej broni zawierający następujące dane: 1) nazwa broni, 2) kaliber, 3) numer, 4) rok wyrobu, 5) znaki szczególne, 6) ilość posiadanej amunicji, 7) pochodzenie broni i amunicji.

Do wniosku należy również załączyć imienny wykaz pracowników, którym broń ma być wydawana wraz z ich życiorysami, oraz podać kandydata na stanowisko komendanta straży, który ponosić będzie całkowitą odpowiedzialność we wszelkich sprawach związanych z uzbrojeniem straży danego obiektu.

5.
Po przeprowadzeniu kontroli broni posiadanej przez instytucję oraz zatwierdzeniu komendanta straży na jego ręce wydane zostaną świadectwa broni.

Również ogólny spis strażników winien być zatwierdzony przez władze bezpieczeństwa publicznego.

6.
Komendant straży obowiązany jest zaprowadzić specjalną księgę wydawanej broni służbowej, zawierającą następujące rubryki: 1) liczba porządkowa, 2) data i godzina wydania broni, 3) nazwa i numer broni, 4) numer świadectwa broni, 5) ilość naboi, 6) nazwisko i imię otrzymującego, 7) pokwitowanie odbioru (podpis otrzymującego), 8) data i godzina zwrotu broni, 9) uwagi, 10) podpis komendanta straży.

Księga ta winna być zawsze dostępna dla kontroli organów służby bezpieczeństwa.

7.
Broń wraz ze swym świadectwem winna być wydawana poszczególnym, pracownikom (Strażnikom) przez komendanta straży bezpośrednio przed przystąpieniem przez nich do czynności służbowych i zdawana natychmiast po zakończeniu służby, każdorazowo za pokwitowaniem w wymienionej w pkt. 6 księdze.

Na każdym obiekcie winno znajdować się odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie dla przechowywania broni i amunicji.

8.
Tryb postępowania odnośnie świadectw broni posiadanej przez straże powołane w drodze ustawowej, regulują przepisy odrębne.
9.
Uchyla się przepisy pkt. pkt. 4, 8 i 9 Zarządzenia z dn. 13 grudnia 1946 r. o pozwoleniach na broń palną (Monitor Polski Nr 2 z 1947 r.).

Pozostałe przepisy wymienionego zarządzenia odnośnie pozwoleń na broń dla straży ochronnych mają analogiczne zastosowanie do świadectw broni.

10.
Wymienione w pkt. 1 instytucje winny uzyskać świadectwa broni odnośnie całego posiadanego przez te instytucje uzbrojenia w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego Zarządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024