Rozporządzenie wykonawcze 2026/279 zmieniające załącznik XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczącej Kanady w wykazie państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek materiału biologicznego koniowatych
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2026/279z dnia 6 lutego 2026 r.zmieniające załącznik XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczącej Kanady w wykazie państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek materiału biologicznego koniowatych(Tekst mający znaczenie dla EOG)
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1,
(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego.
(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3 ustanowiono wykazy państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.
(4) W załączniku XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii materiału biologicznego koniowatych.
(5) Kanada jest obecnie wymieniona w wykazie w załączniku XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, z którego dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek nasienia zarejestrowanych koni, zarejestrowanych koniowatych i innych koniowatych nieprzeznaczonych do uboju. Kanada zwróciła się obecnie o umieszczenie jej w wykazie w tym załączniku XII jako państwa, z którego dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek oocytów i zarodków tych kategorii zwierząt koniowatych, i przedstawiła wszystkie niezbędne gwarancje zdrowia zwierząt na potrzeby takiego zezwolenia. Należy zatem zmienić załącznik XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, zezwalając na wprowadzanie z Kanady do Unii także przesyłek oocytów i zarodków zarejestrowanych koni, zarejestrowanych koniowatych i innych koniowatych nieprzeznaczonych do uboju.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 6 lutego 2026 r.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2026.279 |
| Rodzaj: | rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2026/279 zmieniające załącznik XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczącej Kanady w wykazie państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek materiału biologicznego koniowatych |
| Data aktu: | 2026-02-06 |
| Data ogłoszenia: | 2026-02-09 |
| Data wejścia w życie: | 2026-03-01 |
