Rozporządzenie delegowane 2025/28 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2025/28
z dnia 30 października 2024 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 109,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 2  ustanowiono jednolite wspólne ramy unijne dotyczące rejestracji i ochrony oznaczeń geograficznych w trzech sektorach rolnych (wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych). Z tego powodu rozporządzenie to zmienia lub uchyla, w niezbędnym zakresie, rozporządzenia, które wcześniej przewidywały odrębne ramy prawne w tych sektorach: rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 zmieniono w odniesieniu do oznaczeń geograficznych w sektorze wina, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 3  zmieniono w odniesieniu do oznaczeń geograficznych w sektorze napojów spirytusowych, a rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 4  dotyczące oznaczeń geograficznych w sektorze produktów rolnych i środków spożywczych uchylono.

(2) W rozporządzeniu (UE) 2024/1143 uprawniono Komisję do przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych ustanawiających jednolitą procedurę rejestracji oznaczeń geograficznych dla sektorów rolnych wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. W związku z tym akty delegowane i wykonawcze przyjęte wcześniej na podstawie uprawnień przewidzianych w rozporządzeniach sektorowych należy zmienić lub uchylić w zakresie niezbędnym do zapewnienia ich zgodności z rozporządzeniem (UE) 2024/1143 i jego prawem wtórnym.

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 5  uzupełnia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 m.in. w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji. W nowych unijnych ramach dotyczących oznaczeń geograficznych ustanowionych rozporządzeniem (UE) 2024/1143 obejmującym trzy sektory rolne (wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych) przepisy zawarte w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/33 zastąpiono częściowo niektórymi przepisami zawartymi w rozporządzeniu (UE) 2024/1143, a częściowo przepisami zawartymi w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2025/27 6 , które uzupełnia rozporządzenie (UE) 2024/1143 m.in. o zasady dotyczące procedur sprzeciwu, zmian na poziomie Unii oraz zatwierdzania zmian standardowych i zmian tymczasowych, jak również powiadamiania o nich. W odniesieniu do sektora wina należy zatem uchylić niektóre przepisy rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/33, ponieważ byłyby one sprzeczne z przepisami przyjętymi w rozporządzeniu (UE) 2024/1143 lub w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2025/27, które mają zastosowanie również do sektora wina.

(4) Niemniej przepisy rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/33 dotyczące języka zarejestrowanej nazwy, wymogu pakowania wina, w tym butelkowania, na obszarze geograficznym, odstępstwa dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym i odstępstwa od obowiązku stosowania na etykietach terminu "chronione oznaczenie geograficzne" odpowiednio w art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 2, art. 5 i 23 tego rozporządzenia delegowanego należy utrzymać, gdyż stanowią podstawę systemu, a nie zostały włączone ani do rozporządzenia (UE) 2024/1143, ani nie mogą stanowić części rozporządzenia delegowanego (UE) 2025/27 na podstawie uprawnień nadanych rozporządzeniem (UE) 2024/1143.

(5) Należy również utrzymać przepisy rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/33, które nie dotyczą oznaczeń geograficznych.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/33,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/33 wprowadza się następujące zmiany:

(1)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 z dnia 17 października 2018 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną i etykietowania nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych, wniosków o objęcie ochroną, procedury zgłaszania sprzeciwu, zmiany i unieważnienia określeń tradycyjnych oraz etykietowania i prezentacji w sektorze wina";

(2)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się przepisy uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do:

a) w przypadku chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w sektorze wina:

(i) nazwy obejmowanej ochroną;

(ii) wymogów dodatkowych dotyczących specyfikacji produktu;

(iii) odstępstw dotyczących produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym;

(iv) odstępstw od obowiązku stosowania »oznaczeń« na etykietach;

b) w przypadku określeń tradycyjnych w sektorze wina:

(i) wniosków o objęcie ochroną;

(ii) procedury zgłaszania sprzeciwu;

(iii) zmian;

(iv) unieważniania ochrony;

c) w przypadku sektora wina w ujęciu ogólnym: etykietowania i prezentacji.";

(3)
uchyla się art. 2 ust. 2, art. 3, art. 4 ust. 1 oraz art. 7-21;
(4)
art. 59 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 59

Język roboczy

Wszystkie dokumenty i informacje przesyłane Komisji w odniesieniu do kwestii przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu sporządza się w jednym z języków urzędowych Unii lub dołącza się do nich uwierzytelnione tłumaczenie na jeden z tych języków.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2024 r.

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1308/oj.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu innych środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego w napojach alkoholowych, a także uchylające rozporządzenie (WE) nr 110/2008 (Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/787/oj).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj).
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 z dnia 17 października 2018 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji (Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2019/ 33/oj).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2025/27 z dnia 30 października 2024 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 o przepisy dotyczące rejestracji i ochrony oznaczeń geograficznych, gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie oraz uchylające rozporządzenie delegowane (UE) nr 664/2014 (Dz.U. L, 2025/27, 15.1.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2025/27/oj).

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2025/28 zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/33 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji
Data aktu: 30/10/2024
Data ogłoszenia: 15/01/2025
Data wejścia w życie: 18/01/2025