NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Decyzja 2025/2563 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 34. sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej w odniesieniu do przyjęcia zmian kodeksu dotyczącego ostrzeżeń i wskaźników i wytycznych dotyczących przeglądów w ramach zharmonizowanego systemu przeglądów i certyfikacji (HSSC)

DECYZJA RADY (UE) 2025/2563
z dnia 24 listopada 2025 r.
w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 34. sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej w odniesieniu do przyjęcia zmian kodeksu dotyczącego ostrzeżeń i wskaźników i wytycznych dotyczących przeglądów w ramach zharmonizowanego systemu przeglądów i certyfikacji (HSSC)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Działanie Unii w sektorze transportu morskiego powinno mieć na celu poprawę bezpieczeństwa morskiego oraz ochronę środowiska morskiego i zdrowia ludzi.

(2) Oczekuje się, że na 34. sesji odbywającej się w dniach 24 listopada - 3 grudnia 2025 r. (zwana dalej "sesją A 34") Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) przyjmie zmiany kodeksu dotyczącego ostrzeżeń i wskaźników (zwanego dalej "kodeksem") i wytycznych dotyczących przeglądów w ramach zharmonizowanego systemu przeglądów i certyfikacji (zwanych dalej "wytycznymi dotyczącymi przeglądów HSSC").

(3) Należy ustalić stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii na sesji A 34, ponieważ niektóre z proponowanych zmian do kodeksu i wytycznych dotyczących przeglądów HSSC (zwanych dalej "kodeksem z 2025 r," i "wytyczny dotyczącymi przeglądów HSSC z 2025 r.") mogą mieć decydujący wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE 1  oraz na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 391/2009 2 .

(4) Unia powinna poprzeć przyjęcie kodeksu z 2025 r., ponieważ zapewni on zgodność z wymogami instrumentów IMO, które zostały przyjęte lub zmienione od czasu przyjęcia kodeksu, a tym samym wyeliminuje sprzeczności, niejasności i niepotrzebne redundancje.

(5) Unia powinna poprzeć przyjęcie wytycznych dotyczących przeglądów HSSC z 2025 r., ponieważ wytyczne te uwzględnią zmiany w instrumentach IMO, które weszły w życie lub stały się skuteczne od 2023 r.

(6) Unia nie jest ani członkiem IMO ani umawiającą się stroną odnośnych konwencji i kodeksów. Rada powinna zatem upoważnić państwa członkowskie do wyrażenia stanowiska Unii na sesji A 34.

(7) Zakres stosowania niniejszej decyzji powinien ograniczać się do treści proponowanych zmian w zakresie, w jakim mogą one mieć wpływ na wspólne przepisy Unii i należą do wyłącznej kompetencji Unii. Niniejsza decyzja nie powinna wpływać na podział kompetencji między Unią a państwami członkowskimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na 34. sesji jej Zgromadzenia, polega na wyrażeniu zgody na przyjęcie:

a)
kodeksu dotyczącego ostrzeżeń i wskaźników z 2025 r., przedstawionego w załączniku 14 do dokumentu IMO MSC 110/21/Add.2, oraz wynikające z tego uchylenie rezolucji Zgromadzenia IMO A.1021(26); a także
b)
wytycznych dotyczących przeglądów w ramach zharmonizowanego systemu przeglądów i certyfikacji (HSSC) z 2025 r., przedstawionych w załączniku 3 do dokumentu IMO III 11/16/Add.1, oraz wynikające z tego uchylenie rezolucji Zgromadzenia IMO A.1186(33).
Artykuł  2

Stanowisko, które ma być zajęte w imieniu Unii, określone w art. 1, obejmuje proponowane zmiany w zakresie, w jakim należą one do wyłącznej kompetencji Unii i w jakim mogą mieć wpływ na wspólne przepisy Unii. Stanowisko to jest wyrażane przez państwa członkowskie - z których wszystkie są członkami IMO - działające wspólnie w interesie Unii.

Niewielkie zmiany stanowiska określonego w art. 1 mogą zostać uzgodnione bez kolejnej decyzji Rady.

Artykuł  3

Niniejszym upoważnia się państwa członkowskie do wyrażenia zgody na związanie się proponowanymi zmianami, w interesie Unii, w zakresie, w jakim zmiany te należą do wyłącznej kompetencji Unii.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 listopada 2025 r.
1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich (Dz.U. L 163 z 25.6.2009, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/45/oj).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 391/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach (przekształcenie) (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 11, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/391/oj).
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.2563

Rodzaj:decyzja
Tytuł:Decyzja 2025/2563 w sprawie stanowiska, które ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na 34. sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej w odniesieniu do przyjęcia zmian kodeksu dotyczącego ostrzeżeń i wskaźników i wytycznych dotyczących przeglądów w ramach zharmonizowanego systemu przeglądów i certyfikacji (HSSC)
Data aktu:2025-11-24
Data ogłoszenia:2025-12-18