Rozporządzenie wykonawcze 2025/1979 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 w odniesieniu do jednolitych szablonów sprawozdawczych, instrukcji i metodyki przekazywania informacji na temat poziomu opłat za polecenia przelewu, polecenia przelewu natychmiastowego i rachunki płatnicze oraz odsetka odrzuconych transakcji

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2025/1979
z dnia 1 października 2025 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 w odniesieniu do jednolitych szablonów sprawozdawczych, instrukcji i metodyki przekazywania informacji na temat poziomu opłat za polecenia przelewu, polecenia przelewu natychmiastowego i rachunki płatnicze oraz odsetka odrzuconych transakcji

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r. ustanawiające wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 5 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Sprawozdawczość w zakresie poziomu opłat zgodnie z art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 powinna umożliwić Komisji ocenę wpływu, jaki zasada dotycząca opłat nakładanych za polecenia przelewu natychmiastowego, określona w art. 5b ust. 1 tego rozporządzenia, wywiera na opłaty za rachunki płatnicze, zarówno za krajowe, jak i transgraniczne polecenia przelewu oraz za polecenia przelewu natychmiastowego w euro i w walucie krajowej państw członkowskich, których walutą nie jest euro. Opłaty pobierane przez dostawców usług płatniczych (PSP) za polecenia przelewu, w tym polecenia przelewu natychmiastowego, zazwyczaj różnią się w zależności od cech danego polecenia przelewu. Takimi cechami może być to, czy użytkownik usług płatniczych jest płatnikiem czy odbiorcą płatności, konsumentem czy nie, lub rodzaj kanału inicjowania płatności. Sprawozdawczość dotycząca wykonanych poleceń przelewu powinna zatem obejmować podział według przelewów krajowych i transgranicznych, rodzaju użytkownika usług płatniczych oraz kanału inicjowania płatności.

(2) Dostawcy usług płatniczych mogą zdecydować się na ustalenie opłat od każdej transakcji w ujęciu nominalnym lub procentowym w stosunku do wartości transakcji. Dostawcy usług płatniczych mogą również wybrać alternatywne struktury pobierania opłat, w tym systemy różnicowania cen oparte na różnych przedziałach wartości transakcji lub podejścia obejmujące określoną liczbę bezpłatnych transakcji miesięcznie, po przekroczeniu której pobierana jest opłata za transakcję. Niepożądane byłoby, gdyby taka różnorodność praktyk handlowych prowadziła do obchodzenia celu przepisu dotyczącego opłat za polecenia przelewu natychmiastowego określonego w art. 5b ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 260/2012. Metodyka przekazywania informacji na temat poziomu opłat za tradycyjne polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego powinna umożliwić Komisji ocenę informacji przekazywanych przez dostawców usług płatniczych w jednolity i porównywalny sposób, zarówno w ujęciu czasowym na poziomie danego dostawcy, jak i w danym momencie w odniesieniu do różnych dostawców, pomimo różnych metod pobierania opłat stosowanych przez dostawców usług płatniczych. Sprawozdawczość powinna zatem zawierać informacje na temat łącznych zagregowanych opłat, wolumenu i wartości poleceń przelewu, w tym poleceń przelewu natychmiastowego, w walucie krajowej. Sprawozdawczość dotycząca poleceń przelewu, zarówno wykonywanych, jak i odbieranych, powinna również obejmować podział według bezpłatnych i odpłatnych poleceń przelewu.

(3) Dostawcy usług płatniczych powinni wypełniać swoje obowiązki sprawozdawcze określone w art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 na poziomie podmiotu. W celu dostosowania się do podejścia stosowanego przy sprawozdawczości w zakresie statystyk płatności na potrzeby EBC, oddziały dostawców usług płatniczych znajdujące się w państwach członkowskich innych niż państwa członkowskie ich jednostek dominujących powinny przekazywać swoje dane właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego, natomiast jednostki dominujące powinny przekazywać swoje dane właściwemu organowi swojego państwa członkowskiego pochodzenia.

(4) Dostawcy usług płatniczych znajdujący się w państwach członkowskich, których walutą nie jest euro, oferujący swoim użytkownikom usług płatniczych usługę płatniczą polegającą na odbieraniu i wykonywaniu tradycyjnych poleceń przelewu w euro, są zobowiązani do oferowania swoim użytkownikom usług płatniczych usługi płatniczej polegającej na odbieraniu poleceń przelewu natychmiastowego w euro do dnia 9 stycznia 2027 r. oraz usługi płatniczej polegającej na wykonywaniu poleceń przelewu natychmiastowego w euro do dnia 9 lipca 2027 r., zgodnie z art. 5a ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 260/2012. Ci dostawcy usług płatniczych powinni również wypełniać obowiązki dotyczące opłat pobieranych od płatników i odbiorców w związku z wykonywaniem i odbieraniem poleceń przelewu natychmiastowego w euro do dnia 9 stycznia 2027 r., zgodnie z art. 5b ust. 3 akapit drugi tego rozporządzenia. Aby umożliwić Komisji ocenę wpływu rozporządzenia (UE) nr 260/2012 na poziom opłat za polecenia przelewu, w tym polecenia przelewu natychmiastowego, denominowane w walucie krajowej państw członkowskich, których walutą nie jest euro, zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. a) tego rozporządzenia, dostawcy usług płatniczych znajdujący się w tych państwach członkowskich, którzy oferują swoim użytkownikom usług płatniczych usługę płatniczą polegającą na odbieraniu i wykonywaniu tradycyjnych poleceń przelewu w euro, powinni zgłaszać liczby i wartości poleceń przelewu, w tym poleceń przelewu natychmiastowego, oraz opłaty za nie, denominowane w ich walucie krajowej oraz w euro.

(5) Do celów sprawozdawczości zgodnie z art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 dostawcy usług płatniczych powinni przekazywać swoim właściwym organom dane dotyczące całkowitej liczby rachunków płatniczych oraz zagregowanego poziomu łącznych opłat za rachunki płatnicze. Aby umożliwić Komisji ocenę, czy istnieje związek między potencjalnymi zmianami opłat za rachunki płatnicze a zmianami opłat za polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego, sprawozdawczość powinna zawierać podział opłat za prowadzenie rachunku.

(6) Aby umożliwić Komisji ocenę odsetka odrzuconych poleceń przelewu natychmiastowego ze względu na stosowanie ukierunkowanych finansowych środków ograniczających przyjętych zgodnie z art. 215 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz ocenę, czy odsetek ten uległ zmianie po rozpoczęciu stosowania zmian w rozporządzeniu (UE) nr 260/2012 wprowadzonych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/886 2 , dostawcy usług płatniczych powinni przekazywać swoim właściwym organom dane dotyczące tego odsetka w danym roku, w tym liczbę przypadków, w których polecenia przelewu natychmiastowego nie zostały wykonane lub środki zostały zamrożone po stronie dostawcy usług płatniczych płatnika lub odbiorcy.

(7) Aby zharmonizować sprawozdawczość, dostawcy usług płatniczych powinni korzystać z modelu punktów danych i zasad walidacji udostępnionych na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB). Ponadto, aby zmniejszyć obciążenie związane ze sprawozdawczością i uniknąć powielania działań, właściwe organy powinny mieć możliwość zezwolenia dostawcom usług płatniczych znajdującym się w ich jurysdykcji na ograniczenie sprawozdawczości do tych punktów danych, które nie zostały wcześniej przekazane.

(8) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EUNB.

(9) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, które stanowią podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych kosztów i korzyści z nimi związanych oraz zwrócił się o opinię do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Sprawozdawczość w zakresie poziomu opłat

1. 
Dostawcy usług płatniczych zgłaszają poziom opłat za polecenia przelewu, polecenia przelewu natychmiastowego i rachunki płatnicze, przekazując informacje określone w szablonach 1.1, 1.2, 2.1, 2.2 i 3 zawartych w załączniku I oraz zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II.
2. 
Dostawcy usług płatniczych przekazują roczne zagregowane dane liczbowe do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym przedkłada się sprawozdanie.
3. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 2 pierwsze zharmonizowane sprawozdanie zawiera zagregowane dane liczbowe za każdy rok poprzedzający rok, w którym przedkłada się sprawozdanie, począwszy od okresu od dnia 26 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w odniesieniu do 2022 r.
Artykuł  2

Zgłaszanie odsetka odrzuconych transakcji polecenia przelewu natychmiastowego i okresów odniesienia

1. 
Dostawcy usług płatniczych zgłaszają odsetek transakcji polecenia przelewu natychmiastowego, które zostały odrzucone ze względu na ukierunkowane finansowe środki ograniczające, zgodnie z art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 260/2012, w tym oddzielne dane dotyczące transakcji krajowych i transgranicznych, przedkładając informacje określone w szablonie 4 zawartym w załączniku I oraz zgodnie z instrukcjami zawartymi w załączniku II.
2. 
Sprawozdania zawierają liczbę odrzuconych transakcji za rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym przedkłada się sprawozdanie.
3. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 2 pierwsze zharmonizowane sprawozdanie zawiera wypełnione szablony wraz z liczbą odrzuceń za każdy rok poprzedzający rok, w którym przedkłada się sprawozdanie, począwszy od okresu od dnia 26 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w odniesieniu do 2022 r.
Artykuł  3

Formaty wymiany danych oraz informacje towarzyszące przedkładanym danym

Dostawcy usług płatniczych przedstawiają informacje, o których mowa w art. 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, w formatach wymiany i prezentacji danych określonych przez właściwe organy oraz przestrzegają definicji punktów danych zawartych w modelu punktów danych i zasad walidacji udostępnionych na stronie internetowej EUNB. Dostawcy usług płatniczych przestrzegają następujących wymogów:

a)
w przedstawianych danych nie uwzględnia się danych, które nie są wymagane ani nie mają zastosowania;
b)
wartości numeryczne przedstawia się w następujący sposób:
(i)
dostawcy usług płatniczych przedstawiają punkty danych, dla których rodzaj danych to "kwota pieniężna", z minimalną dokładnością do tysięcy jednostek;
(ii)
dostawcy usług płatniczych przedstawiają punkty danych, dla których rodzaj danych to "liczba całkowita", bez miejsc po przecinku oraz z dokładnością odpowiadającą jednostkom.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 października 2025 r.

ZAŁĄCZNIK  I

Poziom opłat za polecenia przelewu i odsetek odrzuconych transakcji

ZAŁĄCZNIK  II

PRZEKAZYWANIE PRZEZ DOSTAWCÓW USŁUG PŁATNICZYCH INFORMACJI NA TEMAT POZIOMU OPŁAT ZA POLECENIA PRZELEWU I RACHUNKI PŁATNICZE ORAZ ODRZUCONYCH TRANSAKCJI - INSTRUKCJE

Spis treści

PRZEKAZYWANIE PRZEZ DOSTAWCÓW USŁUG PŁATNICZYCH INFORMACJI NA TEMAT POZIOMU OPŁAT ZA POLECENIA PRZELEWU I RACHUNKI PŁATNICZE ORAZ ODRZUCONYCH TRANSAKCJI - INSTRUKCJE1 ..

INSTRUKCJE OGÓLNE

SZABLON S 01.01: ŁĄCZNA LICZBA I CAŁKOWITA WARTOŚĆ POLECEŃ PRZELEWU I POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO

SZABLON S 01.02: ŁĄCZNA LICZBA I CAŁKOWITA WARTOŚĆ POLECEŃ PRZELEWU I POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (tylko w przypadku dostawców usług płatniczych w państwach członkowskich spoza strefy euro)

SZABLON S 02.01: OPŁATY ZA POLECENIA PRZELEWU I POLECENIA PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (W EURO)

SZABLON S 02.02: OPŁATY ZA POLECENIA PRZELEWU I POLECENIA PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (tylko w przypadku dostawców usług płatniczych w państwach członkowskich spoza strefy euro)

SZABLON S 03.00: ŁĄCZNA LICZBA RACHUNKÓW PŁATNICZYCH I ŁĄCZNE OPŁATY ZA RACHUNKI PŁATNICZE (WALUTA KRAJOWA)

SZABLON S 04.00: LICZBA ODRZUCONYCH POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO

INSTRUKCJE OGÓLNE

Zawartość

1.
Niniejszy załącznik zawiera instrukcje dotyczące wypełniania szablonów sprawozdawczych w załączniku I. Instrukcje są skierowane do dostawców usług płatniczych (PSP). Instrukcje zawierają odniesienia prawne dla każdego z szablonów.
2.
Załącznik I składa się z sześciu różnych szablonów:
Łączna liczba i całkowita wartość poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego (w walucie krajowej) (S 01.01)
Łączna liczba i całkowita wartość poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego (w euro) (S 01.02)
Opłaty za polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego (w walucie krajowej) (S 02.01)
Opłaty za polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego (w euro) (S 02.02)
Łączna liczba rachunków płatniczych i łączne opłaty za rachunki płatnicze (w walucie krajowej) (S 03.00)
Liczba odrzuconych poleceń przelewu natychmiastowego (S 04.00).
3.
W załączniku I, w kolumnach "Liczba", dostawcy usług płatniczych zgłaszają wartości liczbowe zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami podanymi dla poszczególnych szablonów.
4.
W instrukcjach stosowany jest następujący ogólny zapis: {szablon; wiersz; kolumna; oś z}. W przypadku szablonów zawierających tylko jedną kolumnę odniesienie następuje tylko do wierszy {wzór; wiersz}, w stosownych przypadkach z osią z.

Zakres sprawozdawczości

5.
Dostawcy usług płatniczych znajdujący się w państwach członkowskich strefy euro, objęci zakresem obowiązków sprawozdawczych na podstawie art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 4 , przedkładają szablony S 01.01, S 02.01, S 03.00 i S 04.00 wraz ze wszystkimi punktami danych przedstawionymi w niniejszym załączniku, chyba że właściwe organy krajowe w ich jurysdykcji zezwalają im na przesyłanie jedynie odniesienia (np. w formie linku, jeżeli jest dostępny) do identycznych wcześniej przedłożonych punktów danych.
6.
Dostawcy usług płatniczych znajdujący się w państwach członkowskich spoza strefy euro, którzy oferują usługę płatniczą polegającą na odbieraniu i wykonywaniu tradycyjnych poleceń przelewu w euro, są również objęci obowiązkiem oferowania swoim użytkownikom usług płatniczych usługi płatniczej polegającej na odbieraniu i wykonywaniu poleceń przelewu natychmiastowego w euro. Ci dostawcy usług płatniczych powinni również wypełniać obowiązki dotyczące opłat pobieranych od płatników i odbiorców w związku z wykonywaniem i odbieraniem poleceń przelewu natychmiastowego w euro. W związku z tym ci dostawcy usług płatniczych są również objęci zakresem obowiązków sprawozdawczych na podstawie art. 15 rozporządzenia (UE) nr 260/2012. Dlatego są oni zobowiązani do zgłaszania wszystkich szablonów wraz ze wszystkimi punktami danych przedstawionymi w niniejszym załączniku, chyba że właściwe organy krajowe w ich jurysdykcji zezwalają im na przesyłanie jedynie odniesienia (np. w formie linku, jeżeli jest dostępny) do identycznych wcześniej przedłożonych punktów danych.
7.
Oddziały dostawców usług płatniczych znajdujące się w państwach członkowskich innych niż państwa członkowskie ich jednostek dominujących przekazują swoje dane właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego, a jednostki dominujące zgłaszają swoje dane właściwemu organowi swojego państwa członkowskiego pochodzenia.
8.
Art. 15 ust. 2 i 3 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 ma zastosowanie do poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w art. 1 ust. 2 tego rozporządzenia. Ponadto art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 stanowi, że zmiany w opłatach za krajowe i transgraniczne polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego w euro i w walucie krajowej państw członkowskich, których walutą nie jest euro, również podlegają ocenie Komisji Europejskiej. Krajowe i transgraniczne polecenia przelewu są zdefiniowane w art. 2 pkt 26 i 27 tego rozporządzenia. W związku z tym w celu ustalenia, czy polecenie przelewu jest objęte zakresem niniejszego rozporządzenia, należy wziąć pod uwagę zarówno walutę polecenia przelewu (polecenie przelewu w euro lub w walucie krajowej państw członkowskich, których walutą nie jest euro), jak i lokalizację dostawcy usług płatniczych (dostawcy usług płatniczych płatnika oraz odbiorcy polecenia przelewu znajdują się w Unii).
9.
Opłaty za przelewy denominowane w euro są zawsze zgłaszane w euro, nawet jeżeli zostały pobrane w innej walucie.
10.
Opłaty za przelewy denominowane w walutach krajowych państw członkowskich innych niż euro są zgłaszane w walucie krajowej, nawet jeżeli zostały pobrane w innej walucie. W takich przypadkach, gdy opłaty są przeliczane na euro lub na inną walutę, dane należy przeliczać przy użyciu referencyjnego kursu walutowego EBC lub kursów walutowych mających zastosowanie do tych transakcji, zgodnie z rozporządzeniem Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1409/2013 5 .
11.
Opłata za przeliczenie waluty jest wyłączona ze sprawozdawczości.
12.
Dostawcy usług płatniczych zgłaszają sześć zestawów szablonów zawartych w niniejszym załączniku oddzielnie dla każdego okresu odniesienia.

SZABLON S 01.01: ŁĄCZNA LICZBA I CAŁKOWITA WARTOŚĆ POLECEŃ PRZELEWU I POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO

Uwagi ogólne

13.
Dostawcy usług płatniczych wypełniają szablon S 01.01, podając liczbę i wartość wykonanych poleceń przelewu i przelewów natychmiastowych - w euro w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich strefy euro oraz w walucie krajowej innej niż euro w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro.

Liczba i wartość poleceń przelewu i przelewów natychmiastowych obejmuje liczbę takich poleceń wykonanych przez każdego dostawcę usług płatniczych w okresie odniesienia, z podziałem na:

a)
polecenia przelewu, które są bezpłatne, oraz te, które nie są bezpłatne;
b)
rodzaj klienta inicjującego polecenie przelewu;
c)
krajowy lub transgraniczny charakter polecenia przelewu;
d)
zastosowaną metodę inicjowania płatności.

W przypadku podziałów, o których mowa w lit. a), b) i c), suma zgłoszonych punktów danych musi odpowiadać łącznej liczbie lub wartości zgłoszonych poleceń przelewu.

W odniesieniu do podziału, o którym mowa w lit. d), w "poleceniach przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem bankowości internetowej", dostawcy usług płatniczych uwzględniają polecenia przelewu inicjowane online jako pojedyncze płatności oraz polecenia przelewu inicjowane w paczce. Polecenia przelewu inicjowane w paczce to polecenia przelewu inicjowane elektronicznie, które są częścią grupy poleceń przelewu wspólnie inicjowanych przez płatnika za pomocą dedykowanego kanału. Każde polecenie przelewu zawarte w partii jest liczone jako odrębne polecenie przelewu przy zgłaszaniu liczby transakcji.

14.
Dostawcy usług płatniczych wskazują w szablonie S 01.01 liczbę i wartość odebranych poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego w euro w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich strefy euro oraz w walucie krajowej innej niż euro w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro. Liczba i wartość poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego obejmuje liczbę poleceń przelewu odebranych przez każdego dostawcę usług płatniczych w okresie odniesienia, z podziałem na to, czy polecenie jest bezpłatne czy nie.
15.
Informacje zawarte w tym szablonie zgłasza się na poziomie łącznym.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 01.01

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu w walucie krajowej

0010;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich wykonanych poleceń przelewu w walucie krajowej, wyrażona w walucie krajowej.

0010;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0050

Łączna liczba odebranych poleceń przelewu

Łączna liczba odebranych poleceń przelewu w walucie krajowej

0010;

0060

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0070

Łączna wartość odebranych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich odebranych poleceń przelewu w walucie krajowej, wyrażona w walucie krajowej.

0010;

0080

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0020;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem bankowości internetowej

Łączna liczba wszystkich poleceń przelewu inicjowanych za pośrednictwem bankowości internetowej, w tym poleceń przelewu inicjowanych w paczce oraz usług inicjowania płatności.

0020;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0020;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem bankowości internetowej

Łączna wartość wszystkich poleceń przelewu inicjowanych za pośrednictwem bankowości internetowej, w tym poleceń przelewu inicjowanych w paczce oraz usług inicjowania płatności, wyrażona w walucie krajowej.

0020;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0030;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem rozwiązań w zakresie płatności mobilnych

Łączna liczba poleceń przelewu inicjowanych za pomocą rozwiązań w zakresie płatności mobilnych, w przypadku gdy rozwiązanie to służy do inicjowania płatności, w odniesieniu do których dane dotyczące płatności i instrukcje płatnicze są przesyłane lub potwierdzane za pośrednictwem technologii łączności ruchomej i transmisji danych z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Kategoria ta obejmuje portfele cyfrowe i inne rozwiązania w zakresie płatności mobilnych wykorzystywane do inicjowania transakcji P2P (od osoby fizycznej na rzecz innej osoby fizycznej) lub C2B (od konsumenta na rzecz przedsiębiorcy), zgodnie z definicjami danych zawartymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013.

0030; w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0020
0030;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem rozwiązań w zakresie płatności mobilnych

Łączna wartość poleceń przelewu inicjowanych za pomocą rozwiązań w zakresie płatności mobilnych, wyrażona w walucie krajowej, w przypadku gdy rozwiązanie to służy do inicjowania płatności, w odniesieniu do których dane dotyczące płatności i instrukcje płatnicze są przesyłane lub potwierdzane za pośrednictwem technologii łączności ruchomej i transmisji danych z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Kategoria ta obejmuje portfele cyfrowe i inne rozwiązania w zakresie płatności mobilnych wykorzystywane do inicjowania transakcji P2P (od osoby fizycznej na rzecz innej osoby fizycznej) lub C2B (od konsumenta na rzecz przedsiębiorcy), zgodnie z definicjami danych zawartymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013.

0030;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0040;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu inicjowanych w formie papierowej

Łączna liczba poleceń przelewu zainicjowanych przez płatnika w formie papierowej, przy czym "polecenie przelewu inicjowane w formie papierowej" oznacza, zgodnie z definicjami zawartymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013, "złożone przez płatnika w formie papierowej lub poprzez złożenie pracownikom oddziału (w kasie) dyspozycji zainicjowania polecenia przelewu, a także każde inne polecenie przelewu wymagające przetwarzania ręcznego".

0040;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0040;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu inicjowanych w formie papierowej

Łączna wartość poleceń przelewu zainicjowanych przez płatnika w formie papierowej, wyrażona w walucie krajowej, gdzie "polecenie przelewu inicjowane w formie papierowej" oznacza, zgodnie z definicjami zawartymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013, "polecenie przelewu złożone przez płatnika w formie papierowej lub poprzez złożenie pracownikom oddziału (w kasie) dyspozycji zainicjowania przelewu, a także każde inne polecenie przelewu wymagające przetwarzania ręcznego".

0040;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0050;

0010

Łączna liczba wykonanych krajowych poleceń przelewu

Łączna liczba krajowych poleceń przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w tym samym państwie członkowskim.

0050;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0050;

0030

Łączna wartość wykonanych krajowych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich poleceń przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w tym samym państwie członkowskim. Wartość wyrażana jest w walucie krajowej.

0050;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0060;

0010

Łączna liczba wykonanych transgranicznych poleceń przelewu

Łączna liczba poleceń przelewu, w przypadku których dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w różnych państwach członkowskich. Wyłącza się transakcje transgraniczne, w których dostawca usług płatniczych płatnika lub odbiorcy znajduje się poza Unią.

0060;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0060;

0030

Łączna wartość wykonanych transgranicznych poleceń przelewu

Łączna wartość poleceń przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w różnych państwach członkowskich, wyrażona w walucie krajowej. Wyłącza się transakcje transgraniczne, w których dostawca usług płatniczych płatnika lub odbiorcy znajduje się poza Unią.

0060;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0070;

0010

Łączna liczba wykonanych bezpłatnych poleceń przelewu

Łączna liczba wykonanych bezpłatnych poleceń przelewu, w tym przypadków, w których przelew jest bezpłatny w ramach pakietu płatnego rachunku płatniczego.

0070;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0070;

0030

Łączna wartość wykonanych bezpłatnych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich wykonanych bezpłatnych poleceń przelewu, w tym przypadków, w których przelew jest bezpłatny w ramach pakietu płatnego rachunku płatniczego, wyrażona w walucie krajowej.

0070;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0070;

0050

Łączna liczba odebranych bezpłatnych poleceń przelewu

Łączna liczba odebranych bezpłatnych poleceń przelewu, w tym przypadków, w których przelew jest bezpłatny w ramach pakietu płatnego rachunku płatniczego.

0070;

0060

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0070;

0070

Łączna wartość odebranych bezpłatnych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich odebranych bezpłatnych poleceń przelewu, w tym w przypadku gdy przelew jest bezpłatny w ramach pakietu płatnego rachunku płatniczego, wyrażona w walucie krajowej.

0070;

0080

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0080;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu, w przypadku których płatnik został obciążony opłatą

Łączna liczba poleceń przelewu, w przypadku których dostawca usług płatniczych płatnika pobrał opłaty od swojego użytkownika usług płatniczych za pojedynczy przelew, a nie jako część pakietu płatnego rachunku płatniczego.

0080;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0080;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu, w przypadku których płatnik został obciążony opłatą

Łączna wartość wszystkich wykonanych poleceń przelewu, w przypadku których dostawca usług płatniczych płatnika pobrał opłaty od swojego użytkownika usług płatniczych, wyrażona w walucie krajowej.

0080;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0080;

0050

Łączna liczba odebranych poleceń przelewu, za które odbiorca został obciążony opłatą

Łączna liczba poleceń przelewu, w przypadku których dostawca usług płatniczych odbiorcy pobrał opłaty od swojego użytkownika usług płatniczych za pojedynczy przelew, a nie jako część pakietu płatnego rachunku płatniczego.

0080;

0060

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0080;

0070

Łączna wartość odebranych poleceń przelewu, w przypadku gdy odbiorca został obciążony opłatą

Łączna wartość wszystkich otrzymanych poleceń przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych odbiorcy pobrał opłaty od swojego użytkownika usług płatniczych, wyrażona w walucie krajowej.

0080;

0080

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0090;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu inicjowanych przez użytkowników usług płatniczych niebędących konsumentami

Łączna liczba wszystkich poleceń przelewu z rachunków płatniczych posiadanych przez użytkowników usług płatniczych niebędących konsumentami, w tym osoby fizyczne działające na potrzeby swojej działalności handlowej lub zawodowej lub osoby prawne.

0090;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0090;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu inicjowanych przez użytkowników usług płatniczych niebędących konsumentami

Łączna wartość wszystkich poleceń przelewu z rachunków płatniczych posiadanych przez użytkowników usług płatniczych niebędących konsumentami, w tym osoby fizyczne działające w ramach swojej działalności handlowej lub zawodowe, lub osoby prawne, wyrażona w walucie krajowej.

0090;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0100;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu zainicjowanych przez konsumentów

Łączna liczba poleceń przelewu inicjowanych z rachunków płatniczych należących do konsumentów.

0100;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0100;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu inicjowanych przez konsumentów

Łączna wartość wszystkich poleceń przelewu inicjowanych przez konsumenta, wyrażona w walucie krajowej

0100;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego

SZABLON S 01.02: ŁĄCZNA LICZBA I CAŁKOWITA WARTOŚĆ POLECEŃ PRZELEWU I POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (tylko w przypadku dostawców usług płatniczych w państwach członkowskich spoza strefy euro)

16.
Dostawcy usług płatniczych wypełniają szablon S 01.02, podając liczbę i wartość wykonanych i odebranych poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego w euro, wyłącznie w odniesieniu do dostawców usług płatniczych znajdujących w państwach członkowskich spoza strefy euro, bez dalszych podziałów.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 01.02

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu

Łączna liczba wykonanych poleceń przelewu w euro.

0010;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0030

Łączna wartość wykonanych poleceń przelewu

Całkowita wartość wszystkich wykonanych poleceń przelewu w euro, wyrażona w euro.

0010;

0040

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0050

Łączna liczba odebranych poleceń przelewu

Łączna liczba odebranych poleceń przelewu w euro.

0010;

0060

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0070

Łączna wartość odebranych poleceń przelewu

Łączna wartość wszystkich odebranych poleceń przelewu w euro, wyrażona w euro.

0010;

0080

w tym polecenia przelewu natychmiastowego

SZABLON S 02.01: OPŁATY ZA POLECENIA PRZELEWU I POLECENIA PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (W EURO)

Uwagi ogólne

17.
Dostawcy usług płatniczych wypełniają szablon S 02.01, podając informacje na temat opłat pobieranych przez dostawców usług płatniczych od użytkowników usług płatniczych z tytułu wykonanych poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego w euro w przypadku dostawców z państw członkowskich strefy euro oraz w walucie krajowej w przypadku dostawców znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro, za dany okres odniesienia. Wartość opłat za wykonane polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego w okresie odniesienia, z podziałem na:
a)
krajowy lub transgraniczny charakter polecenia przelewu;
b)
rodzaj klienta inicjującego polecenie przelewu;
c)
metody inicjowania płatności.
18.
W przypadku podziałów, o których mowa w lit. a) i b), suma zgłoszonych punktów danych sumuje się do łącznej wartości opłat z tytułu zgłoszonych poleceń przelewu.
19.
Dostawcy usług płatniczych uwzględniają również w szablonie S 02.01 informacje na temat opłat pobieranych przez dostawców usług płatniczych od użytkowników usług płatniczych z tytułu odebranych poleceń przelewu i poleceń przelewu natychmiastowego w euro w przypadku dostawców z państw członkowskich strefy euro oraz w walucie krajowej w przypadku dostawców znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro, bez dalszych podziałów.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 02.01

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu, wyrażona w walucie krajowej.

0010;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0030

Łączna wartość opłat z tytułu odebranych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat za odebrane polecenia przelewu, wyrażona w walucie krajowej

0010;

0040

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0020;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem bankowości internetowej

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych za pośrednictwem bankowości internetowej, w tym poleceń przelewu inicjowanych w paczce, oraz usług inicjowania płatności

0020;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0030;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych elektronicznie za pośrednictwem rozwiązań w zakresie płatności mobilnych

Łączna wartość opłat za wykonane polecenia przelewu inicjowane za pośrednictwem rozwiązań w zakresie płatności mobilnych, wyrażona w walucie krajowej, w przypadku gdy rozwiązanie to służy do inicjowania płatności, w odniesieniu do których dane dotyczące płatności i instrukcje płatnicze są przesyłane lub potwierdzane za pośrednictwem technologii łączności ruchomej i transmisji danych z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Kategoria ta obejmuje portfele cyfrowe i inne rozwiązania w zakresie płatności mobilnych wykorzystywane do inicjowania transakcji P2P (od osoby fizycznej na rzecz innej osoby fizycznej) lub C2B (od konsumenta na rzecz przedsiębiorcy), zgodnie z definicjami danych zawartymi w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013.

0030;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0040;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych w formie papierowej
Łączna wartość opłat za polecenia przelewu inicjowanych przez płatnika w formie papierowej, wyrażona w walucie krajowej, gdzie "polecenie przelewu inicjowane w formie papierowej" oznacza - zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1409/2013 - "polecenie przelewu złożone przez płatnika w formie papierowej lub poprzez złożenie pracownikom oddziału (w kasie) dyspozycji zainicjowania polecenia przelewu, a także każde inne polecenie przelewu wymagające przetwarzania ręcznego".
0040;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0050;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych krajowych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat za polecenia przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w tym samym państwie członkowskim. Wartość wyrażana jest w walucie krajowej.

0050;

0020

w tym polecenia przelewu natychmiastowego
0060;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych transgranicznych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat za polecenia przelewu, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w różnych państwach członkowskich, wyrażona w walucie krajowej.

Opłaty z tytułu transakcji transgranicznych, w przypadku gdy dostawca usług płatniczych płatnika lub odbiorcy znajduje się poza Unią, są wyłączone.

0060;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0070;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych przez użytkowników usług płatniczych niebędących konsumentami

Łączna wartość opłat z tytułu poleceń przelewu inicjowanych przez użytkowników usług płatniczych innych niż konsumenci, wyrażona w walucie krajowej.

0070;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0080;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu inicjowanych przez konsumentów

Łączna wartość opłat za polecenia przelewu inicjowanych przez konsumentów, wyrażona w walucie krajowej.

0080;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego

SZABLON S 02.02: OPŁATY ZA POLECENIA PRZELEWU I POLECENIA PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO (tylko w przypadku dostawców usług płatniczych w państwach członkowskich spoza strefy euro)

20.
Dostawcy usług płatniczych wypełniają szablon S 02.02, podając informacje na temat opłat za wykonane i odebrane polecenia przelewu i polecenia przelewu natychmiastowego w euro, wyłącznie w odniesieniu do dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro, bez dalszych podziałów.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 02.02

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat z tytułu wykonanych poleceń przelewu, wyrażona w euro.

0010;

0020

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego
0010;

0030

Łączna wartość opłat z tytułu odebranych poleceń przelewu

Łączna wartość opłat za odebrane polecenia przelewu, wyrażona w euro.

0010;

0040

w tym za polecenia przelewu natychmiastowego

SZABLON S 03.00: ŁĄCZNA LICZBA RACHUNKÓW PŁATNICZYCH I ŁĄCZNE OPŁATY ZA RACHUNKI PŁATNICZE (WALUTA KRAJOWA)

Uwagi ogólne

21.
Szablon S 03.00 zawiera informacje na temat liczby rachunków płatniczych i łącznych opłat za takie rachunki w okresie odniesienia.
22.
Wartości opłat zgłasza się w euro w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich strefy euro oraz w walucie krajowej w przypadku dostawców usług płatniczych znajdujących się w państwach członkowskich spoza strefy euro. W przypadku gdy opłaty były stosowane w innej walucie niż waluta zastosowana do sprawozdawczości w niniejszym szablonie, wartość takich opłat przelicza się na euro lub na inne waluty krajowe, stosując referencyjny kurs walutowy EBC lub kursy walutowe stosowane do tych transakcji, zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1409/2013.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 03.00

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna liczba rachunków płatniczych
Łączna liczba rachunków płatniczych odzwierciedla liczbę na koniec okresu odniesienia.

Uwzględnia się wszystkie rachunki płatnicze niezależnie od waluty, w której są denominowane.

0010;

0020

Łączna wartość opłat za rachunki płatnicze

Łączna wartość opłat odnosi się do całkowitych uiszczonych opłat podsumowujących całkowity roczny koszt rachunku płatniczego, zgłoszonych niektórym posiadaczom rachunków w rocznym zestawieniu opłat. W przypadku rachunków, które nie są objęte zakresem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE 6  i w przypadku których zestawienie opłat nie jest obowiązkowe ani nie jest dostarczane posiadaczom rachunków, kwota ta musi w każdym przypadku wskazywać całkowite roczne uiszczone opłaty przez posiadaczy rachunków za usługi powiązane z rachunkiem płatniczym, które mogą się różnić w zależności od liczby i rodzaju świadczonych usług oraz od rodzaju opłat stosowanych przez dostawców usług płatniczych.

Kwotę tę wyraża się w walucie krajowej.

W przypadku zastosowania pakietu przedpłaconego (lub "pojedynczej opłaty ryczałtowej"), co oznacza, że co najmniej jedna usługa jest oferowana w ramach pakietu usług związanych z rachunkiem płatniczym, kwotą tą ujawnia się jedynie pojedynczą opłatę za cały pakiet oraz, w stosownych przypadkach, dodatkową opłatę pobieraną za każdą usługę przekraczającą ilość objętą tym pakietem.

Uwzględnia się wszystkie opłaty niezależnie od waluty.

Opłata za przeliczenie waluty jest wyłączona ze sprawozdawczości.

0010;

0030

Łączna wartość opłat za prowadzenie rachunków płatniczych

Opłata za prowadzenie odnosi się do ogólnych usług powiązanych z rachunkiem zgłoszonych posiadaczom rachunku w dokumencie dotyczącym opłat, zgodnie z najczęściej stosowanymi usługami określonymi w państwie członkowskim, w którym działa zgłaszający dostawca usług płatniczych. W przypadku rachunków, które nie są objęte zakresem dyrektywy 2014/92/UE i w przypadku których dokument dotyczący opłat nie jest obowiązkowy ani nie jest przekazywany posiadaczowi rachunku, kwota ta musi w każdym przypadku wskazywać opłatę za prowadzenie rachunku płatniczego, pobieraną przez dostawcę usług płatniczych od użytkownika, zgodnie z krajowym wykazem najbardziej reprezentatywnych usług związanych z rachunkiem płatniczym sporządzonym przez każde państwo członkowskie i mającym zastosowanie do konkretnego zgłaszającego dostawcy usług płatniczych.

Kwotę tę wyraża się w walucie krajowej.

W przypadku zastosowania pakietu przedpłaconego (lub "pojedynczej opłaty ryczałtowej"), co oznacza, że co najmniej jedna usługa jest oferowana w ramach pakietu usług związanych z rachunkiem płatniczym, kwotą tą ujawnia się jedynie pojedynczą opłatę za cały pakiet.

Uwzględnia się wszystkie opłaty niezależnie od waluty.

Opłata za przeliczenie waluty jest wyłączona ze sprawozdawczości.

SZABLON S 04.00: LICZBA ODRZUCONYCH POLECEŃ PRZELEWU NATYCHMIASTOWEGO

Uwagi ogólne

23.
Dostawcy usług płatniczych wypełniają szablon S 04.00, podając informacje na temat liczby odrzuconych poleceń przelewu natychmiastowego ze względu na zastosowanie ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia.
24.
Celem tej sprawozdawczości jest zweryfikowanie liczby przypadków, w których nie zezwolono na przeprowadzenie polecenia przelewu natychmiastowego od lub do podmiotu objętego ukierunkowanymi finansowymi środkami ograniczającymi, niezależnie od zastosowanego mechanizmu. Mogłoby to wynikać z faktu, że dostawca usług płatniczych płatnika lub odbiorcy wstrzymał realizację zainicjowanej transakcji lub dostawca usług płatniczych płatnika zamroził środki finansowe przed zainicjowaniem polecenia przelewu natychmiastowego, lub dostawca usług płatniczych odbiorcy zamroził środki finansowe po dotarciu polecenia przelewu natychmiastowego na rachunek.
25.
Liczba odrzuconych poleceń przelewu natychmiastowego obejmuje zarówno polecenia przelewu natychmiastowego w ramach tego samego dostawcy usług płatniczych, jak i polecenia między różnymi dostawcami usług płatniczych.

Instrukcje dotyczące poszczególnych pozycji szablonu S 04.00

wiersz;

Kolumna

Odniesienia prawne i instrukcje
0010;

0010

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki pieniężne, jako dostawca usług płatniczych odbiorcy.

Zgłoszona liczba obejmuje przychodzące polecenia przelewu natychmiastowego odrzucone przez zgłaszającego dostawcę usług płatniczych oraz przypadki, gdy środki pieniężne zostały natychmiast zamrożone na rachunku użytkownika usług płatniczych odbiorcy po ich odebraniu przez zgłaszającego dostawcę usług płatniczych. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia.

0010;

0020

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki pieniężne, jako dostawca usług płatniczych płatnika
Zgłoszona liczba obejmuje przypadki, w których dostawca usług płatniczych płatnika wstrzymał wykonanie żądanego polecenia przelewu natychmiastowego na wniosek jego użytkownika usług płatniczych o zainicjowanie transakcji, w tym sytuacje wynikające z obowiązku dostawcy usług płatniczych płatnika na podstawie art. 5d ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 polegającego na weryfikacji jego użytkowników usług płatniczych lub w związku z tym, że rachunek płatniczy użytkownika usług płatniczych został zamrożony w wyniku takiej weryfikacji. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia.
0020;

0010

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano krajowego polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki pieniężne, jako dostawca usług płatniczych odbiorcy

Zgłoszona liczba obejmuje przychodzące polecenia przelewu natychmiastowego odrzucone przez zgłaszającego dostawcę usług płatniczych lub przypadki, w których środki pieniężne odebrano i natychmiast zamrożono na rachunku użytkownika usług płatniczych zgłaszającego dostawcy usług płatniczych. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia. Krajowe polecenia przelewu natychmiastowego to polecenia, w których dostawca usług płatniczych płatnika i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w tym samym państwie członkowskim.

0020;

0020

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano krajowego polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki finansowe zostały zamrożone, jako dostawca usług płatniczych płatnika

Zgłoszona liczba obejmuje przypadki, w których dostawca usług płatniczych płatnika wstrzymał wykonanie żądanego krajowego polecenia przelewu natychmiastowego na wniosek jego użytkownika usług płatniczych o zainicjowanie transakcji, w tym sytuacje wynikające z obowiązku dostawcy usług płatniczych płatnika na podstawie art. 5d ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 polegającego na weryfikacji jego użytkowników usług płatniczych lub w związku z tym, że rachunek płatniczy użytkownika usług płatniczych został zamrożony w wyniku takiej weryfikacji. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia. Krajowe polecenia przelewu natychmiastowego to polecenia, w których zarówno dostawca usług płatniczych płatnika, jak i dostawca usług płatniczych odbiorcy znajdują się w tym samym państwie członkowskim.

0030;

0010

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano transgranicznego polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki pieniężne, jako dostawca usług płatniczych odbiorcy.

Zgłoszona liczba obejmuje przychodzące transgraniczne polecenia przelewu natychmiastowego odrzucone przez zgłaszającego dostawcę usług płatniczych lub przypadki, w których środki pieniężne odebrano i natychmiast zamrożono na rachunku użytkownika usług płatniczych zgłaszającego dostawcy usług płatniczych. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia. Transgraniczne polecenia przelewu natychmiastowego to polecenia, w przypadku których zarówno dostawca usług płatniczych płatnika, jak i dostawca usług płatniczych odbiorcy nie znajdują się w tym samym państwie członkowskim.

0030;

0020

Łączna liczba przypadków, w których nie wykonano transgranicznego polecenia przelewu natychmiastowego lub zamrożono środki pieniężne, jako dostawca usług płatniczych płatnika.

Zgłoszona liczba obejmuje przypadki, w których dostawca usług płatniczych płatnika wstrzymał wykonanie żądanego transgranicznego polecenia przelewu natychmiastowego na wniosek jego użytkownika usług płatniczych o zainicjowanie transakcji, w tym sytuacje wynikające z obowiązku dostawcy usług płatniczych płatnika na podstawie art. 5d ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 260/2012 polegającego na weryfikacji jego użytkowników usług płatniczych lub w związku z tym, że rachunek płatniczy użytkownika usług płatniczych został zamrożony w wyniku takiej weryfikacji. Zgłasza się jedynie działania wynikające ze stosowania ukierunkowanych finansowych środków ograniczających w okresie odniesienia. Transgraniczne polecenia przelewu natychmiastowego to polecenia, w przypadku których zarówno dostawca usług płatniczych płatnika, jak i dostawca usług płatniczych odbiorcy nie znajdują się w tym samym państwie członkowskim.

1 Dz.U. L 94 z 30.3.2012, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/260/oj.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/886 z dnia 13 marca 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzeń (UE) nr 260/2012 i (UE) 2021/1230 oraz dyrektyw 98/26/WE i (UE) 2015/2366 w odniesieniu do poleceń przelewu natychmiastowego w euro (Dz.U. L, 2024/886, 19.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/886/oj).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1093/oj).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r. ustanawiające wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009 (Dz.U. L 94 z 30.3.2012, s. 22, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/260/oj).
5 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1409/2013 z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie statystyki płatności (EBC/2013/43), (Dz.U. L 352 z 24.12.2013, s. 18, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1409/oj).
6 DyrektywaDyrektywaParlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 214, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/92/ojhttp://data.europa.eu/eli/dir/2014/92/oj).

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.1979

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2025/1979 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 w odniesieniu do jednolitych szablonów sprawozdawczych, instrukcji i metodyki przekazywania informacji na temat poziomu opłat za polecenia przelewu, polecenia przelewu natychmiastowego i rachunki płatnicze oraz odsetka odrzuconych transakcji
Data aktu: 01/10/2025
Data ogłoszenia: 06/10/2025
Data wejścia w życie: 26/10/2025