Decyzja 1/2022 w odniesieniu do przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego

DECYZJA nr 1/2022 RADY PARTNERSTWA USTANOWIONEJ UMOWĄ O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 5 maja 2022 r.
w odniesieniu do przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego [2022/707]

RADA PARTNERSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("Umowa o handlu i współpracy"), w szczególności jej art. 14.1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 14 stanowi, że Strony ułatwiają organizację Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w celu prowadzenia dialogu dotyczącego wykonania części drugiej.

(2) Rada Partnerstwa przyjmuje wytyczne operacyjne dotyczące prowadzenia Forum,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się określone w załączniku wytyczne operacyjne dotyczące Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, o którym mowa w umowie o handlu i współpracy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 5 maja 2022 r.
W imieniu Rady Partnerstwa
Współprzewodniczący
Maroš ŠEFČOVIČ
Elizabeth TRUSS

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DLA FORUM SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

na mocy umowy o handlu i współpracy

Art. 14. ust. 1 i 2 Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa o handlu i współpracy"), stanowi, że Strony ułatwiają organizację Forum Społeczeństwa Obywatelskiego złożonego z przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczone Królestwo), które to Forum ma spotykać się przynajmniej raz w roku, o ile Strony nie postanowią inaczej. Umowa o handlu i współpracy stanowi ponadto, że Rada Partnerstwa przyjmuje wytyczne operacyjne dotyczące prowadzenia Forum.

1. 

Uczestnicy

Zgodnie z art. 14 ust. 3 umowy o handlu i współpracy 1  Forum Społeczeństwa Obywatelskiego ma gromadzić przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa, a mianowicie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców i pracodawców (ale nie poszczególnych przedsiębiorstw prywatnych), związków zawodowych, środowisk akademickich i organizacji pozarządowych reprezentujących różne grupy społeczeństwa, powiązanych z dziedzinami, których dotyczy część II umowy o handlu i współpracy. Strony będą stosować własne zasady i praktyki dotyczące rejestracji przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w celu promowania zrównoważonej reprezentacji organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Ze względów praktycznych liczba fizycznych uczestników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będzie ograniczona do 60 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z każdej ze Stron, chyba że Strony uzgodnią inaczej. Przedstawiciele ci będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego osobiście lub drogą elektroniczną. Strony mogą zgodnie postanowić o przeprowadzeniu spotkania w pełni drogą wirtualną, zgodnie z art. 14 ust. 2 umowy o handlu i współpracy. W Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą mogli uczestniczyć w charakterze obserwatorów inni członkowie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy zarejestrują się z wyprzedzeniem.

2. 

Zakres

Dyskusje w ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego obejmą obszary wymienione w części II umowy o handlu i współpracy: handel, lotnictwo, transport drogowy, koordynację zabezpieczenia społecznego i wizy w przypadku wizyt krótkoterminowych, rybołówstwo i pozostałe postanowienia.

3. 

Terminy spotkań, organizacja i porządki obrad

Umowa o handlu i współpracy stanowi, że Forum Społeczeństwa Obywatelskiego ma spotykać się przynajmniej raz w roku, o ile Strony nie uzgodnią inaczej. Spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą odbywać się w terminach zbliżonych do terminów spotkań Komitetu Partnerstwa Handlowego, o ile Strony nie postanowią inaczej. Współprzewodniczący Komitetu Partnerstwa Handlowego i Specjalnych Komitetów Handlowych oraz współprzewodniczący Specjalnych Komitetów ds. Energii, Transportu Lotniczego, Bezpieczeństwa Lotniczego, Transportu Drogowego, Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego i Rybołówstwa będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Forum, na których będą poruszane kwestie wchodzące w zakres ich kompetencji.

Spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą organizowane przez Stronę pełniącą rolę gospodarza spotkania Komitetu Partnerstwa Handlowego, co oznacza, że spotkania Forum będą odbywać się naprzemiennie w Unii Europejskiej i w Zjednoczonym Królestwie, o ile Strony nie uzgodnią inaczej. Strona pełniąca rolę gospodarza spotkania Forum zapewni lokal i zorganizuje kwestie praktyczne związane ze spotkaniem (np. przekaże uczestnikom łącza do rejestracji i udziału wirtualnego).

Każda ze Stron, przed uzgodnieniem projektu porządku obrad z drugą stroną, dołoży starań, aby skonsultować się ze swoimi wewnętrznymi grupami doradczymi w sprawie ewentualnych punktów porządku obrad. Strony dołożą starań, aby opublikować projekty porządków obrad 15 dni przed datą spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

W ciągu 30 dni po spotkaniu Strona pełniąca rolę gospodarza opracuje wyniki i wnioski ze spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w porozumieniu z drugą Stroną. Wyniki i wnioski z każdego spotkania zostaną udostępnione Radzie Partnerstwa, Komitetowi Partnerstwa Handlowego i Specjalnym Komitetom ds. Energii, Transportu Lotniczego, Bezpieczeństwa Lotniczego, Transportu Drogowego, Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego oraz Rybołówstwa, a także zostaną podane do wiadomości publicznej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 zdanie drugie umowy o handlu i współpracy Rada Partnerstwa może zmienić niniejsze wytyczne, w tym w celu rozwiązania problemów pojawiających się w trakcie ich wdrażania.

1 Udział w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego otwarty jest dla niezależnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego mających siedzibę na terytorium Stron, w tym członków wewnętrznych grup doradczych, o których mowa w art. 13 umowy o handlu i współpracy. Każda ze Stron propaguje zrównoważoną reprezentację, obejmującą organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców i pracodawców oraz związki zawodowe, zajmujące się kwestiami gospodarczymi, zrównoważonego rozwoju, społecznymi, praw człowieka, ochrony środowiska i innymi kwestiami.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024