Decyzja wykonawcza 2022/500 w sprawie uznania agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy za wystąpienie wyjątkowego zdarzenia powodującego znaczące zakłócenia na rynkach

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/500
z dnia 25 marca 2022 r.
w sprawie uznania agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy za wystąpienie wyjątkowego zdarzenia powodującego znaczące zakłócenia na rynkach

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1139 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1004 1 , w szczególności jego art. 26 ust. 2 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od dnia 24 lutego 2022 r. na operatorów w sektorze rybołówstwa i akwakultury w Unii ma wpływ agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy. Zakłócenia przepływów handlowych towarów z Rosji i Ukrainy, które mają istotne znaczenie dla sektora rybołówstwa i akwakultury, spowodowały nagłe przyspieszenie wzrostu cen kluczowych czynników produkcji, takich jak energia i surowce. Poważny wpływ na wymianę handlową między Ukrainą a Unią ma również kwestia niedostępności transportu, ponieważ w wyniku rosyjskiego ataku ucierpiały ukraińskie porty lotnicze, a wszystkie operacje żeglugi handlowej w portach ukraińskich zostały zawieszone. Kryzys ten prawdopodobnie będzie miał poważny wpływ na dostawy do Unii zbóż, olejów roślinnych i ryb białych z Ukrainy i Rosji, co może doprowadzić do znacznego wzrostu cen paszy dla ryb i pogłębienia problemów wynikających z gwałtownego wzrostu cen energii lub do niedoboru kluczowych surowców. Część floty unijnej zaprzestała połowów ze względu na spadek rentowności tej działalności i brak możliwości zrekompensowania wzrostu kosztów nakładów. Statki rybackie prowadzące działalność na Morzu Czarnym są również zagrożone ewentualnymi działaniami wojskowymi, dlatego zapobiegawczo zawieszają one swoją działalność. Łączny wpływ tych wzrostów kosztów i niedoborów odczuwany jest również w sektorze produkcji i przetwarzania żywności pochodzenia morskiego. W związku z tym występują poważne zakłócenia rynku, spowodowane znacznym wzrostem kosztów i zakłóceniami w handlu i wymagające podjęcia skutecznych i efektywnych działań.

(2) Zgodnie z art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1139 w takich okolicznościach Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury (EFMRA) może udzielać wsparcia obejmującego rekompensatę kosztów, które w innych warunkach nie kwalifikują się do takiej rekompensaty, operatorom w sektorze rybołówstwa i akwakultury z tytułu utraconych dochodów lub kosztów dodatkowych oraz uznanym organizacjom producentów i zrzeszeniom organizacji producentów, które składują produkty rybołówstwa zgodnie z art. 30 i 31 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 2 .

(3) Zgodnie z art. 26 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 2021/1139 system wsparcia specjalnego w przypadku wyjątkowych zdarzeń powodujących znaczące zakłócenia na rynkach ogranicza się do celu szczegółowego, jakim jest propagowanie wprowadzania do obrotu, jakości i wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury, a także przetwarzania tych produktów. Zgodnie z art. 26 ust. 2 akapit drugi system wsparcia ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy Komisja stwierdzi wystąpienie wyjątkowego zdarzenia powodującego takie zakłócenia.

(4) Należy zatem określić, że agresja wojskowa Rosji wobec Ukrainy jest wyjątkowym zdarzeniem powodującym znaczące zakłócenia na rynkach.

(5) Zgodnie z art. 39 rozporządzenia (UE) 2021/1139 rekompensatę za koszty dodatkowe lub utracone dochody i inne rekompensaty przewidziane we wspomnianym rozporządzeniu przyznaje się w jednej z form, o których mowa w art. 53 ust. 1 lit. b)-e) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 3 . Metodyka określona do tego celu przez państwa członkowskie powinna być zgodna z art. 53 ust. 3 wyżej wspomnianego rozporządzenia.

(6) Zgodnie z art. 63 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1060 wydatki kwalifikują się do otrzymania wkładu z EFMRA, jeżeli zostały poniesione przez beneficjenta i zapłacone w ramach wdrażanych operacji między dniem przedłożenia Komisji programu EFMRA przez państwo członkowskie lub dniem 1 stycznia 2021 r., w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza, a dniem 31 grudnia 2029 r. Wydatki poniesione w wyniku zakłóceń na rynkach spowodowanych wyjątkowym zdarzeniem, którego wystąpienie stwierdza się niniejszą decyzją, powinny jednak kwalifikować się do wsparcia na podstawie art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1139 od dnia 24 lutego 2022 r., czyli od daty rozpoczęcia agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy. Jeśli chodzi o ponoszenie wydatków, ponieważ skutki zakłóceń na rynkach będą mieć wpływ na operatorów w sektorze rybołówstwa i akwakultury prawdopodobnie przez kilka miesięcy, wydatki powinny być kwalifikowalne, jeżeli zostaną poniesione do dnia 31 grudnia 2022 r.

(7) W związku z koniecznością szybkiego wdrożenia wsparcia, o którym mowa w art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1139, niniejsza decyzja powinna wejść w życie następnego dnia po jej opublikowaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/1139 agresję wojskową Rosji wobec Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. uznaje się za wyjątkowe zdarzenie powodujące znaczące zakłócenia na rynkach.

Artykuł  2

Wydatki, których dotyczy wsparcie dozwolone na mocy niniejszej decyzji, są kwalifikowalne, jeżeli zostały poniesione w okresie od dnia 24 lutego do dnia 31 grudnia 2022 r. i zapłacone do dnia 31 grudnia 2029 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 marca 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
1 Dz.U. L 247 z 13.7.2021, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1184/2006 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 104/2000 (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz.U. L 231 z 30.6.2021, s. 159).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.101.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/500 w sprawie uznania agresji wojskowej Rosji wobec Ukrainy za wystąpienie wyjątkowego zdarzenia powodującego znaczące zakłócenia na rynkach
Data aktu: 25/03/2022
Data ogłoszenia: 29/03/2022
Data wejścia w życie: 30/03/2022