Rozporządzenie wykonawcze 2020/750 ustanawiające procedurę przedłużenia okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2447 na wdrożenie systemu zarejestrowanych eksporterów w niektórych krajach korzystających z ogólnego systemu preferencji taryfowych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/750
z dnia 5 czerwca 2020 r.
ustanawiające procedurę przedłużenia okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2447 na wdrożenie systemu zarejestrowanych eksporterów w niektórych krajach korzystających z ogólnego systemu preferencji taryfowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 66 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/2447 2  ustanowiono przepisy proceduralne, o których mowa w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, ułatwiające ustalanie w Unii preferencyjnego pochodzenia towarów, w tym przepisy proceduralne dotyczące pochodzenia do celów ogólnego systemu preferencji taryfowych (GSP) Unii.

(2) Art. 79 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447 stanowi, że wszystkie kraje korzystające z GSP mają stosować system zarejestrowanych eksporterów (system REX) najpóźniej od dnia 30 czerwca 2020 r. do celów poświadczania preferencyjnego statusu pochodzenia w ramach GSP. Po tej dacie właściwe organy tych krajów nie mogą już wystawiać świadectw pochodzenia na formularzu A.

(3) Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa COVID-19, która w dniu 11 marca 2020 r. została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pandemię, wprowadzono szereg bezprecedensowych środków, w szczególności środków izolacji oraz ograniczeń kontaktów osobistych. Środki te mają również wpływ na personel przedsiębiorstw i administracji publicznych krajów korzystających z GSP, zaangażowanych w zarządzanie procedurami pochodzenia w ramach GSP oraz we wdrażanie i funkcjonowanie systemu REX, co miało negatywny wpływ na normalne procedury pracy, produkcję i handel.

(4) Dostrzegając ten wpływ na partnerów handlowych, Komisja i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa przedstawili we wspólnym komunikacie w sprawie światowej reakcji UE na COVID-19 3  plany zdecydowanej i ukierunkowanej reakcji Unii w celu wsparcia wysiłków krajów partnerskich na rzecz rozwiązania problemu pandemii COVID-19.

(5) Ze względu na pandemię COVID-19 niektóre kraje korzystające z GSP borykają się z poważnymi trudnościami w odniesieniu do zachowania terminu rozpoczęcia stosowania systemu REX w dniu 30 czerwca 2020 r. Kraje korzystające, w których ze względu na pandemię system REX nie mógł zostać wdrożony lub zastosowany, powinny mieć możliwość skorzystania z przedłużenia okresu przejściowego.

(6) Biorąc pod uwagę, że takie przedłużenie stanowiłoby środek wyjątkowy stanowiący odstępstwo od maksymalnego okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2447, kraj korzystający powinien uzupełnić powiadomienie o konieczności skorzystania z przedłużenia należytym uzasadnieniem potrzeby przedłużenia okresu przejściowego, a także planem prac zawierającym wyjaśnienie, w jaki sposób zamierza w pełni wdrożyć system REX do końca przewidywanego przedłużonego okresu przejściowego. Z tych samych powodów jakiekolwiek przedłużenie okresu przejściowego na wdrożenie systemu REX powinno być ograniczone w czasie.

(7) Należy ustanowić mechanizm sprawozdawczy w celu zapewnienia, że kraje korzystające, w przypadku których przedłużono okres przejściowy, kontynuują przygotowania do wdrożenia systemu REX w celu dotrzymania nowego terminu.

(8) Biorąc pod uwagę trudności, jakie niektóre kraje korzystające mają z wypełnianiem swoich obowiązków z powodu pandemii COVID-19, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1)
Na zasadzie odstępstwa od art. 79 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447 kraj korzystający z ogólnego systemu preferencji, który z powodu pandemii COVID-19 ma trudności z wypełnianiem obowiązków określonych w art. 70 i 72 tego rozporządzenia wykonawczego lub z zakończeniem procesu rejestracji swoich eksporterów do dnia 30 czerwca 2020 r., może dokonać powiadomienia o potrzebie przedłużenia okresu przejściowego na wdrożenie systemu REX.
2)
Powiadomienie zgodnie z ust. 1 przekazuje się Komisji w formie pisemnej najpóźniej do dnia 15 lipca 2020 r. W powiadomieniu przedstawia się wyjaśnienie, dlaczego przedłużenie okresu przejściowego jest konieczne z powodu pandemii COVID-19. Do powiadomienia załącza się plan prac zawierający szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób kraj powiadamiający zamierza do dnia 31 grudnia 2020 r. w pełni wdrożyć system REX.
3)
Jeżeli powiadomienie dokonane zgodnie z ust. 1 jest kompletne, okres przejściowy na wdrożenie systemu REX przez dany kraj korzystający przedłuża się do dnia 31 grudnia 2020 r.
4)
Komisja publikuje na swojej stronie internetowej wykaz krajów korzystających, w odniesieniu do których przedłużono okres przejściowy.
5)
Do dnia 31 grudnia 2020 r. właściwe organy kraju korzystającego, w przypadku którego przedłużono okres przejściowy zgodnie z ust. 1-4, kontynuują wystawianie świadectw pochodzenia na formularzu A na wniosek eksporterów, którzy w chwili składania wniosku o wystawienie świadectwa nie są jeszcze zarejestrowani.
Artykuł  2

Każdy kraj korzystający, w przypadku którego przedłużono okres przejściowy zgodnie z art. 1, przedkłada Komisji do dnia 30 września 2020 r. sprawozdanie opisujące postępy w realizacji planu prac, o którym mowa w art. 1 ust. 2, oraz przedstawiające wszelkie środki naprawcze niezbędne do dotrzymania terminu na wdrożenie systemu REX, upływającego w dniu 31 grudnia 2020 r.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 5 czerwca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).
3 JOIN(2020) 11 final, Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Komunikat w sprawie światowej reakcji UE na COVID-19.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.178.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/750 ustanawiające procedurę przedłużenia okresu przejściowego przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2447 na wdrożenie systemu zarejestrowanych eksporterów w niektórych krajach korzystających z ogólnego systemu preferencji taryfowych
Data aktu: 05/06/2020
Data ogłoszenia: 08/06/2020
Data wejścia w życie: 08/06/2020