Decyzja 2019/476 przedłużająca okres, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE

DECYZJA RADY EUROPEJSKIEJ (UE) 2019/476

przyjęta w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem

z dnia 22 marca 2019 r.

przedłużająca okres, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE

(Dz.U.UE L z dnia 22 marca 2019 r.)

RADA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 50 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo notyfikowało Radzie Europejskiej swój zamiar wystąpienia z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej, który stosuje się do Euratomu na mocy art. 106a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

(2) W dniu 22 maja 2017 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie umowy określającej warunki jego wystąpienia, uwzględniając ramy jego przyszłych stosunków z Unią.

(3) Negocjacje prowadzono w świetle wytycznych z dnia 29 kwietnia 2017 r., 15 grudnia 2017 r. i 23 marca 2018 r. określonych przez Radę Europejską, których ogólnym celem było zapewnienie uporządkowanego wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii i Euratomu.

(4) W dniu 14 listopada 2018 r. przewodniczący Komisji Europejskiej przesłał przewodniczącemu Rady Europejskiej projekt Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwanej dalej "umową o wystąpieniu"), której zatwierdzenie rząd Zjednoczonego Królestwa zasygnalizował. W dniu 22 listopada 2018 r. przewodniczący Komisji Europejskiej przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej projekt deklaracji politycznej określającej ramy przyszłych stosunków między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (zwanej dalej "deklaracją polityczną"), uzgodnionej na szczeblu negocjatorów i uzgodnionej co do zasady na szczeblu politycznym, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez przywódców.

(5) W dniu 25 listopada 2018 r. Rada Europejska zatwierdziła umowę o wystąpieniu i zaaprobowała deklarację polityczną.

(6) W dniu 11 marca 2019 r. przewodniczący Komisji Europejskiej przesłał przewodniczącemu Rady Europejskiej instrument dotyczący umowy o wystąpieniu i wspólne oświadczenie uzupełniające deklarację polityczną, uzgodnione między premier May i przewodniczącym Komisji Europejskiej Junckerem i zatwierdzone tego samego dnia przez Komisję Europejską. W dniu 21 marca 2019 r. Rada Europejska zatwierdziła oba dokumenty.

(7) Zgodnie z art. 50 ust. 3 TUE, Traktaty przestają mieć zastosowanie do występującego państwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji" chyba że Rada Europejska w porozumieniu z danym państwem członkowskim podejmie jednomyślnie decyzję o przedłużeniu tego okresu.

(8) Pismem z dnia 20 marca 2019 r. Zjednoczone Królestwo przekazało wniosek o przedłużenie okresu przewidzianego w art. 50 ust. 3 TUE do dnia 30 czerwca 2019 r. z myślą o sfinalizowaniu ratyfikacji umowy o wystąpieniu.

(9) W dniu 21 marca 2019 r. Rada Europejska uzgodniła przedłużenie okresu do dnia 22 maja 2019 r., pod warunkiem że umowa o wystąpieniu zostanie zatwierdzona przez Izbę Gmin w następnym tygodniu. Jeżeli to nie nastąpi, Rada Europejska uzgodniła przedłużenie okresu do dnia 12 kwietnia 2019 r. i wskazała, że oczekuje, że przed dniem 12 kwietnia 2019 r. Zjednoczone Królestwo określi dalsze działania do rozważenia przez nią.

(10) W konsekwencji tego przedłużenia Zjednoczone Królestwo pozostanie państwem członkowskim z wszystkimi prawami i obowiązkami określonymi w Traktatach i na mocy prawa Unii. Jeżeli Zjednoczone Królestwo nadal będzie państwem członkowskim w dniach 23-26 maja 2019 r., będzie miało obowiązek przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego zgodnie z prawem Unii. Należy zauważyć, że aby przeprowadzić takie wybory, Zjednoczone Królestwo musiałoby wydać zawiadomienie o wyborach najpóźniej do dnia 12 kwietnia 2019 r.

(11) Takie przedłużenie wyklucza jakąkolwiek renegocjację umowy o wystąpieniu. Wszelkie jednostronne zobowiązania, oświadczenia lub inne akty Zjednoczonego Królestwa powinny być zgodne z brzmieniem i duchem umowy o wystąpieniu.

(12) Zgodnie z art. 50 ust. 4 TUE Zjednoczone Królestwo nie brało udziału w obradach Rady Europejskiej dotyczących niniejszej decyzji ani w jej przyjęciu. Jednakże, zgodnie z pismem od stałego przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa przy Unii Europejskiej Sir Tima Barrowa z dnia 22 marca 2019 r., Zjednoczone Królestwo zgodziło się, zgodnie z art. 50 ust. 3 TUE, na przedłużenie okresu, o którym mowa w tym artykule, i na niniejszą decyzję,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przypadku gdy umowa o wystąpieniu zostanie zatwierdzona przez Izbę Gmin najpóźniej do dnia 29 marca 2019 r., okres przewidziany w art. 50 ust. 3 TUE przedłuża się do dnia 22 maja 2019 r.

W przypadku gdy umowa o wystąpieniu nie zostanie zatwierdzona przez Izbę Gmin najpóźniej do dnia 29 marca 2019 r., okres przewidziany w art. 50 ust. 3 TUE przedłuża się do dnia 12 kwietnia 2019 r. W tym przypadku Zjednoczone Królestwo przed dniem 12 kwietnia 2019 r. określi dalsze działania do rozważenia przez Radę Europejską.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2019 r.
W imieniu Rady Europejskiej
D. TUSK
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024