Rozporządzenie wykonawcze 2019/255 zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/255
z dnia 13 lutego 2019 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

Uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 1 , w szczególności jego art. 46 ust. 3 i art. 115 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 2  ustanawia, między innymi, charakterystykę techniczną działań informacyjnych i komunikacyjnych. Z uwagi na zmiany w rozdziale II tytułu III części trzeciej rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, wprowadzone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 3 , należy zmienić odpowiednio tytuł rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 821/2014 oraz tytuł rozdziału II tego rozporządzenia.

(2) W celu uniknięcia niepotrzebnych obciążeń administracyjnych oraz na potrzeby uproszczenia należy usunąć wymóg umieszczania w nazwie instrumentu finansowego odniesienia do faktu, że jest on wspierany z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych ("EFSI"). Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 480/2014 4  ostatecznych odbiorców instrumentów finansowych należy jednak poinformować, że finansowanie pochodzi z programów współfinansowanych z EFSI. Zniesienie wspomnianego wymogu dotyczącego wskazania nazwy instrumentu finansowego nie wpływa zatem na wymogi dotyczące działań na rzecz widoczności i działań komunikacyjnych na poziomie, na którym wsparcie trafia do ostatecznych odbiorców. Należy odpowiednio zmienić art. 4 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 821/2014.

(3) W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 821/2014 określono model przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, do których to instrumentów zastosowanie mają art. 37-46 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013. Niektóre z tych przepisów zostały zmienione rozporządzeniem (UE, Euratom) 2018/1046.

(4) W art. 38 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 wprowadzono nowy wariant wdrażania, jeśli chodzi o łączenie EFSI z produktami finansowymi EBI w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, jak określono w nowym art. 39a tego rozporządzenia. Konieczne jest zatem uwzględnienie tego wariantu wdrażania w części zawierającej opis instrumentu finansowego i uzgodnienia dotyczące wdrażania oraz uwzględnienie nowych pól danych w części modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych odnoszącej się do postępów w osiąganiu spodziewanego efektu dźwigni, w celu ujęcia wkładów z EFSI na rzecz instrumentów finansowych łączących taki wkład z produktami finansowymi EBI w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

(5) W art. 38 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 wyjaśniono zasady bezpośredniego udzielania zamówień publicznemu bankowi lub publicznej instytucji. Należy zatem odzwierciedlić te wyjaśnienia, uwzględniając ten rodzaj podmiotu wdrażającego instrumenty finansowe w części modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, która dotyczy określenia podmiotów wdrażających instrumenty finansowe oraz, w stosownych przypadkach, podmiotów wdrażających fundusz funduszy.

(6) Z zastrzeżeniem aktywnego zarządzania zasobami finansowymi, art. 44 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 umożliwia finansowanie ujemnych odsetek generowanych w wyniku inwestycji EFSI zgodnie z art. 43 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 z zasobów wpłaconych z powrotem do instrumentu finansowego. Należy zatem dostosować wymogi w zakresie sprawozdawczości do tego nowego przepisu. Takie dostosowanie konieczne jest w części modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych dotyczącej kwot zwróconych do instrumentów finansowych z inwestycji.

(7) Nowy art. 43a rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 precyzuje zasady zróżnicowanego traktowania inwestorów działających zgodnie z zasadą gospodarki rynkowej w przypadku podziału zysku i ryzyka. Należy zatem dostosować brzmienie modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych do wyjaśnień ujętych w powyższym przepisie w części dotyczącej odsetek oraz innych zysków generowanych ze wsparcia udzielanego z EFSI na rzecz instrumentu finansowego, zasobów programu zwróconych do instrumentów finansowych z inwestycji, zgodnie z art. 43 i 44, a także kwot wykorzystanych na zróżnicowane traktowanie, o którym mowa w art. 43a.

(8) W art. 46 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 uproszczono obowiązki sprawozdawcze w odniesieniu do instrumentów finansowych, aby uniknąć przypadków powielania działań. Należy zatem dostosować informacje wymagane w polu danych 40 do wymogu w zakresie sprawozdawczości określonego w art. 46 ust. 2 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013. Należy również przesunąć wymóg sprawozdawczości dotyczący wartości inwestycji kapitałowych w odniesieniu do poprzednich lat w ramach tytułu VII modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, podlegającego przepisom art. 46 ust. 2 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013. W celu uniknięcia niepotrzebnych obciążeń administracyjnych i zapewnienia spójności z systemami sprawozdawczości ustanowionymi już przez instytucje zarządzające, przesunięcie istniejącego pola danych 40 w ramach tytułu VII, mające na celu zapewnienie spójności z odpowiednim odniesieniem w art. 46 ust. 2 lit. i) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, nie powinno spowodować zmiany numeracji, chociaż jego tytuł powinien zostać dostosowany do przywołanego artykułu.

(9) Aby uniknąć powielania niektórych wymogów i dostosować je do wymogów w zakresie sprawozdawczości, o których mowa w art. 46 ust. 2 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, skreśla się odniesienie do wartości inwestycji i uczestnictwa w części modelu przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych odnoszącej się do postępów w osiąganiu spodziewanego efektu dźwigni.

(10) W związku ze zmianami w art. 37-46 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, o których mowa w motywach 3-9, należy odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 821/2014.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Koordynującego Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.

(12) Aby zagwarantować pewność prawa i ograniczyć do minimum rozbieżności między zmienionymi przepisami rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, które stosuje się od dnia 2 sierpnia 2018 r. albo od wcześniejszej daty, zgodnie z art. 282 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, a przepisami niniejszego rozporządzenia, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 821/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 821/2014 wprowadza się następujące zmiany:

1)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 z dnia 28 lipca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych, komunikacyjnych i działań na rzecz widoczności w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych";

2)
tytuł rozdziału II otrzymuje brzmienie:

"CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH, KOMUNIKACYJNYCH I DZIAŁAŃ W ZAKRESIE WIDOCZNOŚCI W ODNIESIENIU DO OPERACJI I WYTYCZNE DOTYCZĄCE SYMBOLU UNII ORAZ OKREŚLENIE STANDARDOWEJ KOLORYSTYKI";

3)
art. 4 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zawsze stosuje się pełny zapis nazwy »Unia Europejska«. W kroju pisma stosowanym w połączeniu z symbolem Unii można używać następujących czcionek: Arial, Auto, Calibri, Garamond, Trebuchet, Tahoma, Verdana, Ubuntu. Nie stosuje się kursywy, odmian podkreślonych ani efektów czcionki. Położenie tekstu w stosunku do symbolu Unii nie może w żaden sposób ingerować w symbol Unii. Rozmiar zastosowanej czcionki musi być proporcjonalny do wielkości symbolu. Czcionka musi mieć kolor niebieski (Pantone reflex blue), czarny lub biały, w zależności od tła.";

4)
W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 821/2014 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lutego 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 821/2014 wprowadza się następujące zmiany:
1)
pole danych 7.2 otrzymuje brzmienie:
"7.2 Instrument finansowy ustanowiony na poziomie krajowym, regionalnym, transnarodowym lub transgranicznym, zarządzany przez instytucję zarządzającą lub na jej odpowiedzialność, o którym mowa w art. 38 ust. 1 lit. b), wspierany z wkładów pochodzących z programu finansowanego z EFSI na podstawie art. 38 ust. 4 lit. a), b), c) i d) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013"
2)
dodaje się nowe pole danych 7.3:
"7.3 Instrument finansowy, o którym mowa w art. 38 ust. 1 lit. c), łączący wkład finansowy pochodzący od instytucji zarządzającej z produktami finansowym EBI w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, zgodnie z art. 39a"
3)
pole danych 10 otrzymuje brzmienie:
"10 Status prawny instrumentu finansowego zgodnie z art. 38 ust. 6 i art. 39a ust. 5 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 (wyłącznie w przypadku instrumentów finansowych, o których mowa w art. 38 ust. 1 lit. b) i lit. c)): rachunek powierniczy otwarty w imieniu podmiotu wdrażającego oraz w imieniu instytucji zarządzającej lub oddzielny blok finansowy w ramach instytucji finansowej"
4)
tytuł III otrzymuje brzmienie:

"III. Określenie podmiotu wdrażającego instrument finansowy oraz, w stosownych przypadkach, podmiotu wdrażającego fundusz funduszy, o którym mowa w art. 38 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 (art. 46 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)";

5)
pole danych 11.1 otrzymuje brzmienie:
"11.1 Rodzaj podmiotu wdrażającego zgodnie z art. 38 ust. 4 i art. 39a ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013: istniejący lub nowo utworzony podmiot prawny zajmujący się wdrażaniem instrumentów finansowych; Europejski Bank Inwestycyjny; Europejski Fundusz Inwestycyjny; międzynarodowa instytucja finansowa, w której państwo członkowskie posiada akcje lub udziały; publiczny bank lub publiczna instytucja, ustanowione jako podmioty prawne prowadzące profesjonalną działalność finansową; podmiot prawa publicznego lub prywatnego; instytucja zarządzająca bezpośrednio podejmująca zadania wdrożeniowe (tylko w przypadku pożyczek i gwarancji)"
6)
tytuł VII otrzymuje brzmienie:

"VII. Odsetki oraz inne zyski generowane ze wsparcia udzielanego z EFSI na rzecz instrumentu finansowego, zasoby programu zwrócone do instrumentów finansowych z inwestycji, zgodnie z art. 43 i 44, kwoty wykorzystane na zróżnicowane traktowanie, o którym mowa w art. 43a, oraz wartość inwestycji kapitałowych w odniesieniu do poprzednich lat (art. 46 ust. 2 lit. g) i i) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)";

7)
pole danych 37 otrzymuje brzmienie:
"37 Kwota zasobów, które można przypisać EFSI, wykorzystana zgodnie z art. 43a i art. 44"
8)
pole danych 37.1 otrzymuje brzmienie:
"37.1 w tym kwoty wypłacone na zróżnicowane traktowanie inwestorów działających zgodnie z zasadą gospodarki rynkowej, którzy zapewniają środki odpowiadające wsparciu z EFSI na rzecz instrumentu finansowego lub którzy współfinansują inwestycję na poziomie ostatecznych odbiorców (w EUR)"
9)
dodaje się nowe pole danych 37.3:
"37.3 w tym kwoty na pokrycie w kwocie nominalnej straty wkładu EFSI na rzecz instrumentów finansowych wynikającej z ujemnych odsetek, jeżeli strata ta nastąpiła pomimo aktywnego zarządzania zasobami finansowymi przez podmioty wdrażające instrumenty finansowe (w EUR)"
10)
za nowym polem danych 37.3 umieszcza się nowe pole danych 40:
"40 Wartość inwestycji kapitałowych w odniesieniu do poprzednich lat (w EUR)"
11)
tytuł VIII otrzymuje brzmienie:

"VIII. Postępy w osiąganiu spodziewanego efektu dźwigni z inwestycji dokonywanych w ramach instrumentu finansowego (art. 46 ust. 2 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013)";

12)
dodaje się nowe pole danych 38.1A:
"38.1A Wkład w ramach produktu finansowego EBI zaangażowany w ramach umowy o finansowaniu z podmiotem wdrażającym instrument finansowy (dotyczy wyłącznie instrumentów, o których mowa w art. 38 ust. 1 lit. c)) (w EUR)"
13)
dodaje się nowe pole danych 38.2A:
"38.2A Wkład w ramach produktu finansowego EBI wypłacony na rzecz instrumentu finansowego (dotyczy wyłącznie instrumentów, o których mowa w art. 38 ust. 1 lit. c)) (w EUR)"
14)
dodaje się nowe pole danych 38.3A:
"38.3A Wkład w ramach produktu finansowego EBI uruchomiony na poziomie ostatecznych odbiorców (dotyczy wyłącznie instrumentów, o których mowa w art. 38 ust. 1 lit. c)) (w EUR)"
15)
w tytule VIII skreśla się pole 40.
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 z dnia 28 lipca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych (Dz.U. L 223 z 29.7.2014, s. 7).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 480/2014 z dnia 3 marca 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz.U. L 138 z 13.5.2014, s. 5).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.43.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/255 zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 821/2014 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych
Data aktu: 13/02/2019
Data ogłoszenia: 14/02/2019
Data wejścia w życie: 15/02/2019