Rozporządzenie delegowane 2019/1702 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2019/1702
z dnia 1 sierpnia 2019 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031 Komisja jest uprawniona do ustanowienia wykazu agrofagów priorytetowych.

(2) Agrofagi priorytetowe to agrofagi kwarantannowe dla Unii, które spełniają wszystkie następujące warunki: po pierwsze nie odnotowano występowania tych agrofagów na terytorium Unii lub odnotowano ich występowanie na ograniczonej części tego terytorium albo odnotowano jedynie ograniczoną liczbę rzadkich, nieregularnych i odosobnionych przypadków występowania tych agrofagów; po drugie potencjalne skutki gospodarcze, społeczne lub środowiskowe ich występowania są najbardziej dotkliwe w odniesieniu do terytorium Unii, oraz, po trzecie są one wymienione jako agrofagi priorytetowe.

(3) Komisja przeprowadziła ocenę w celu określenia, które agrofagi należy wymienić jako agrofagi priorytetowe. Ocena ta była oparta na metodzie opracowanej przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

(4) Ta metoda obejmuje wskaźniki złożone i analizę opartą na wielu kryteriach. Uwzględnia ona prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się i zadomowienia ocenionych agrofagów na terytorium Unii oraz konsekwencji dotyczących tych agrofagów w odniesieniu do terytorium Unii. Ponadto metoda ta uwzględnia kryteria wymienione w sekcji 1 pkt 2 i sekcji 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) 2016/2031, które obejmują aspekt gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

(5) W ocenie uwzględniono wyniki metody zastosowanej przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, jak również dane uzyskane z konsultacji publicznych przeprowadzonych za pośrednictwem portalu poświęconego lepszemu stanowieniu prawa. Z przeprowadzonej oceny wynika, że istnieje 20 agrofagów, w przypadku których potencjalne skutki gospodarcze, społeczne lub środowiskowe ich występowania uważa się za najbardziej dotkliwe dla terytorium Unii.

(6) Ponadto nie odnotowano występowania tych agrofagów na terytorium Unii lub odnotowano ich występowanie na ograniczonej części tego terytorium albo odnotowano jedynie ograniczoną liczbę rzadkich, nieregularnych i odosobnionych przypadków występowania tych agrofagów.

(7) Należy zatem sporządzić wykaz tych agrofagów w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(8) W celu zapewnienia spójnego stosowania wszystkich przepisów dotyczących agrofagów kwarantannowych dla Unii niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tego samego dnia co rozporządzenie (UE) 2016/2031, tj. od dnia 14 grudnia 2019 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wykaz agrofagów priorytetowych

Wykaz agrofagów priorytetowych, o którym mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/2031, znajduje się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 1 sierpnia 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Wykaz agrofagów priorytetowych

Agrilus anxius Gory

Agrilus planipennis Fairmaire

Anastrepha ludens (Loew)

Anoplophora chinensis (Thomson)

Anoplophora glabripennis (Motschulsky)

Anthonomus eugenii Cano

Aromia bungii (Faldermann)

Bactericera cockerelli (Sulc.)

Bactrocera dorsalis (Hendel)

Bactrocera zonata (Saunders)

Bursaphelenchus xylophilus (Steiner i Bührer) Nickle et al.

Candidatus Liberibacter spp., czynnik wywołujący chorobę Huanglongbing cytrusowych/zazielenienie cytrusowych

Conotrachelus nenuphar (Herbst)

Dendrolimus sibiricus Tschetverikov

Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa

Popillia japonica Newman

Rhagoletis pomonella Walsh

Spodoptera frugiperda (Smith)

Thaumatotibia leucotreta (Meyrick)

Xylella fastidiosa (Wells et al.)

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.260.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2019/1702 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych
Data aktu: 01/08/2019
Data ogłoszenia: 11/10/2019
Data wejścia w życie: 31/10/2019, 14/12/2019