Decyzja 2019/1707 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu ustanowionym na mocy Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej, w odniesieniu do zalecenia dotyczącego niektórych zmian do umowy w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień innych wyspiarskich państw Pacyfiku

DECYZJA RADY (UE) 2019/1707
z dnia 17 czerwca 2019 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu ustanowionym na mocy Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej, w odniesieniu do zalecenia dotyczącego niektórych zmian do umowy w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień innych wyspiarskich państw Pacyfiku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 3 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 30 lipca 2009 r. Unia podpisała Umowę przejściową o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej 1  (zwaną dalej "umową"), która ustanawia ramy umowy o partnerstwie gospodarczym. Umowa jest tymczasowo stosowana przez Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei i Republikę Fidżi odpowiednio od dnia 20 grudnia 2009 r. i dnia 28 lipca 2014 r.

(2) W art. 80 umowy przewidziano możliwość przystąpienia do umowy innych państw wyspiarskich Pacyfiku będących stronami umowy z Kotonu 2  lub wysp Pacyfiku, które pod względem strukturalnym, gospodarczym i społecznym są porównywalne z państwami będącymi stronami umowy z Kotonu, na podstawie oferty dostępu do rynku zgodnej z art. XXIV GATT 1994. W dniu 5 lutego 2018 r. Niezależne Państwo Samoa (zwane dalej "Samoa") przekazało Umawiającym się Stronom w celu podjęcia decyzji wniosek o przystąpienie wraz z ofertą dostępu do rynku zgodną z art. XXIV GATT 1994.

(3) Podczas 6. spotkania Komitetu ds. Handlu w dniu 24 października 2018 r., przedstawiciele Unii i państw Pacyfiku sporządzili wykaz technicznych zmian do umowy, które są niezbędne w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa do umowy. Przedstawiciele Unii i państw Pacyfiku stwierdzili, że zmiany te wiązałyby się z uwzględnieniem Samoa jako Umawiającej się Strony umowy oraz dodaniem oferty dostępu do rynku przekazanej przez Samoa do załącznika II do umowy. Podobne zmiany do umowy będą potrzebne za każdym razem, gdy kolejne państwo wyspiarskie Pacyfiku przystąpi do umowy.

(4) Decyzją (UE) 2018/1908 3  Rada zatwierdziła wniosek o przystąpienie Samoa. Tekst oferty dostępu do rynku przekazanej przez Samoa został dołączony do tej decyzji 4 . Samoa przystąpiło do umowy w dniu 21 grudnia 2018 r. i tymczasowo stosuje umowę od dnia 31 grudnia 2018 r.

(5) Art. 68 umowy stanowi, że Komitet ds. Handlu zajmuje się wszystkimi kwestiami niezbędnymi do wykonania umowy. Należy upoważnić Komitet ds. Handlu do podejmowania decyzji w sprawie wszelkich technicznych zmian do umowy, które mogłyby okazać się niezbędne w związku z przystąpieniem kolejnego państwa wyspiarskiego Pacyfiku.

(6) Siódme spotkanie Komitetu ds. Handlu odbędzie się w dniu 24 lipca 2019 r., kiedy to Komitet ds. Handlu będzie w stanie, zgodnie z art. 78 umowy, zalecić Stronom wprowadzenie zmian do umowy w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień kolejnych państw wyspiarskich Pacyfiku.

(7) Unia powinna ustalić stanowisko, jakie należy zająć w odniesieniu do zalecenia dotyczącego takich zmian.

(8) Stanowisko Unii podczas siódmego posiedzenia Komitetu ds. Handlu powinno zatem być oparte na dołączonym projekcie zalecenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w Komitecie ds. Handlu na jego siódmym posiedzeniu w odniesieniu do zalecenia dotyczącego niektórych zmian do Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej, w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień kolejnych państw wyspiarskich Pacyfiku, oparte jest na projekcie zalecenia Komitetu ds. Handlu dołączonym do niniejszej decyzji 5 .

Artykuł  2

Zalecenie Komitetu ds. Handlu, po jego przyjęciu, zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 17 czerwca 2019 r.
W imieniu Rady
F. MOGHERINI
Przewodniczący

PROJEKT

ZALECENIE KOMITETU DS. HANDLU USTANOWIONEGO NA MOCY UMOWY PRZEJŚCIOWEJ O PARTNERSTWIE MIĘDZY WSPÓLNOTĄ EUROPEJSKĄ, Z JEDNEJ STRONY, A PAŃSTWAMI PACYFIKU, Z DRUGIEJ, Nr 01/2019

z dnia ...

w odniesieniu do przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień kolejnych państw wyspiarskich Pacyfiku

KOMITET DS. HANDLU,

uwzględniając Umowę przejściową o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej 6  (zwaną dalej "umową"), która ustanawia ramy umowy o partnerstwie gospodarczym, podpisaną w Londynie w dniu 30 lipca 2009 r., w szczególności jej art. 68, 78 i 80,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei i Republika Fidżi podpisały umowę odpowiednio w dniu 30 lipca 2009 r. i 11 grudnia 2009 r. oraz tymczasowo stosują ją odpowiednio od dnia 20 grudnia 2009 r. i dnia 28 lipca 2014 r.
(2)
W dniu 5 lutego 2018 r. Niezależne Państwo Samoa (zwane dalej "Samoa") przekazało Umawiającym się Stronom w celu podjęcia decyzji wniosek o przystąpienie wraz z ofertą dostępu do rynku zgodną z art. XXIV GATT 1994. Samoa przystąpiło do umowy w dniu 21 grudnia 2018 r. i tymczasowo stosuje ją od dnia 31 grudnia 2018 r.
(3)
W związku z przystąpieniem Samoa, Komitet ds. Handlu dokonał przeglądu umowy i zaleca Umawiającym się Stronom przyjęcie zmian technicznych do umowy w celu uwzględnienia Samoa jako Umawiającej się Strony umowy oraz dodania do załącznika II do umowy oferty dostępu do rynku przedstawionej przez Samoa.
(4)
Konieczne będzie dokonanie podobnych zmian w umowie za każdym razem, gdy do umowy przystąpi kolejne państwo wyspiarskie Pacyfiku.
(5)
Komitet ds. Handlu sugeruje, że powinien zostać uprawniony do podejmowania decyzji w sprawie wszelkich technicznych zmian do umowy, które mogłyby być niezbędne w związku z przystąpieniem do umowy kolejnego państwa wyspiarskiego Pacyfiku,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Komitet ds. Handlu zaleca Stronom:

1)
zastąpienie art. 70 ust. 1 umowy następującym tekstem:

"1. Do celów niniejszej Umowy »Umawiającymi się Stronami« są Wspólnota Europejska, określana jako »Strona WE«, z jednej strony oraz Papua-Nowa Gwinea, Republika Wysp Fidżi i Niezależne Państwo Samoa, określane jako »państwa Pacyfiku«, z drugiej strony.";

2)
dodanie w art. 80 umowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. Komitet ds. Handlu może podejmować decyzję w sprawie wszelkich technicznych zmian do Umowy, które mogą być konieczne w związku z przystąpieniem do Umowy kolejnego państwa wyspiarskiego Pacyfiku.";

3)
dodanie w załączniku II do umowy tekstu uzgodnionej oferty dostępu do rynku Niezależnego Państwa Samoa, zawartego w załączniku do niniejszego zalecenia;
4)
skreślenie w załączniku X do protokołu II do umowy odniesienia do Samoa z wykazu "pozostałych państw AKP".

Sporządzono w ...

W imieniu Komitetu ds. Handlu
W imieniu Unii W imieniu państw Pacyfiku
1 Decyzja Rady 2009/729/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej (Dz.U. L 272 z 16.10.2009, s. 1).
2 Umowa o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z drugiej strony, ostatnio zmieniona (Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3).
3 Decyzja Rady (UE) 2018/1908 z dnia 6 grudnia 2018 r. w sprawie przystąpienia Samoa do Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej strony (Dz.U. L 333 z 28.12.2018, s. 1).
4 Dz.U. L 333 z 28.12.2018, s. 3.
5 Tekst załącznika II (Cła stosowane przy przywozie do Niezależnego Państwa Samoa) do umowy został opublikowany w Dz.U. L 333 z 28.12.2018, s. 3.
6 Dz.U. L 272 z 16.10.2009, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.260.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/1707 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie ds. Handlu ustanowionym na mocy Umowy przejściowej o partnerstwie między Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a państwami Pacyfiku, z drugiej, w odniesieniu do zalecenia dotyczącego niektórych zmian do umowy w celu uwzględnienia przystąpienia Samoa oraz przyszłych przystąpień innych wyspiarskich państw Pacyfiku
Data aktu: 17/06/2019
Data ogłoszenia: 11/10/2019