Rozporządzenie wykonawcze 2019/1706 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/325 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/1706
z dnia 10 października 2019 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/325 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"),

uwzględniając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/325 z dnia 24 lutego 2017 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 2 , zmienione rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/2368 3 , w szczególności jego art. 1 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

A. OBOWIĄZUJĄCE ŚRODKI

(1) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 1105/2010 4  Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz do unii przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej ("produkt objęty postępowaniem").

(2) W pierwotnym dochodzeniu wobec producentów eksportujących z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL") zastosowano kontrolę wyrywkową zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego.

(3) Rada nałożyła indywidualne stawki cła antydumpingowego wynoszące od 5,1 % do 9,8 % na przywóz produktu objętego postępowaniem od objętych próbą producentów eksportujących z ChRL. Na współpracujących producentów eksportujących, którzy nie zostali włączeni do próby, nałożono stawkę cła w wysokości 5,3 %. Ponadto nałożono ogólnokrajową stawkę cła w wysokości 9,8 % na przywóz przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, od wszystkich innych chińskich przedsiębiorstw.

(4) W następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego okres obowiązywania pierwotnych środków przedłużono o pięć lat rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/325 ("rozporządzenie w sprawie przeglądu wygaśnięcia").

(5) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/2368 zmieniono rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/325 w sprawie przeglądu wygaśnięcia w celu włączenia art. 1 ust. 5, umożliwiającego producentom eksportującym składanie wniosków o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący.

(6) Art. 1 ust. 5 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/325, zmienionego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/2368, stanowi, że w przypadku gdy którakolwiek ze stron z ChRL dostarczy Komisji wystarczające dowody, że:

a) nie dokonała wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem (1 lipca 2008 r. - 30 czerwca 2009 r.);

b) nie jest powiązana z żadnym eksporterem ani producentem podlegającym środkom wprowadzonym na mocy tego rozporządzenia; oraz

c) faktycznie dokonywała wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem albo stała się stroną nieodwołalnego zobowiązania umownego do wywozu znaczącej ilości do Unii po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem;

wówczas załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/325 może zostać zmieniony w celu przyznania temu podmiotowi stawki cła stosowanej wobec współpracujących przedsiębiorstw nieuwzględnionych w próbie, tj. średniej ważonej stawki cła w wysokości 5,3 %.

B. WNIOSKI O PRZYZNANIE STATUSU PODMIOTU TRAKTOWANEGO JAKO NOWY PRODUCENT EKSPORTUJĄCY

(7) Przedsiębiorstwo Wuxi Solead Technology Development Co., Ltd zgłosiło się po publikacji rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/325 i przedłożyło Komisji wniosek o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący, a zatem o zastosowanie względem niego stawki cła mającej zastosowanie do współpracujących przedsiębiorstw z ChRL nieobjętych próbą, tj. stawce w wysokości 5,3 %.

(8) W celu ustalenia, czy wnioskodawca spełnił kryteria przyznania statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący, wymienione w motywie 6 powyżej, Komisja przesłała wnioskodawcy kwestionariusz, w którym zwróciła się o przedstawienie dowodów wskazujących na spełnienie tych kryteriów. Po wstępnej analizie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu Komisja wysłała do wnioskodawcy pismo z prośbą o udzielenie dodatkowych informacji, na które wnioskodawca odpowiedział.

(9) Komisja zweryfikowała wszystkie informacje, które uznała za niezbędne do ustalenia, czy wnioskodawca spełnia omawiane kryteria. Komisja poinformowała również przemysł Unii o nowym wniosku o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący.

(10) Przemysł Unii nie przedstawił uwag na temat tego wniosku.

C. ANALIZA WNIOSKU

(11) Odnośnie do kryterium a) Komisja zbadała zezwolenie wnioskodawcy na prowadzenie działalności, statut spółki i skontrolowane sprawozdanie finansowe oraz ustaliła, że przedsiębiorstwo wnioskodawcy zostało utworzone w dniu 11 lutego 2015 r. W związku z powyższym, w świetle dostępnych informacji Komisja ustaliła, że wnioskodawca nie dokonywał wywozu produktu objętego postępowaniem w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem (1 lipca 2008 r. - 30 czerwca 2009 r.) Wnioskodawca spełnia zatem kryterium a) określone w motywie 6.

(12) Odnośnie do kryterium braku powiązania wnioskodawcy z jakimkolwiek eksporterem lub producentem podlegającym środkom antydumpingowym wprowadzonym rozporządzeniem pierwotnym (kryterium b)) Komisja zbadała powiązania akcjonariuszy lub wspólników wnioskodawcy oraz jego powiązanego przedsiębiorstwa sprzedaży eksportowej. Komisja ustaliła na podstawie dostępnych jej informacji, że wnioskodawca nie jest powiązany z jakimkolwiek eksporterem lub producentem podlegającym wspomnianym środkom antydumpingowym. W związku z tym wnioskodawca spełnia kryterium b) określone w motywie 6.

(13) Odnośnie do kryterium c), mianowicie faktycznego dokonania wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem albo stania się stroną nieodwołalnego zobowiązania umownego do wywozu znaczącej ilości do Unii po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem, wnioskodawca dostarczył dowody na dokonanie wywozu produktu objętego postępowaniem do Chorwacji po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem. Chorwackie organy celne również zgłosiły odnośną transakcję w bazie danych utworzonej na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia podstawowego. Co za tym idzie, przedmiotowe przedsiębiorstwo spełnia kryterium c) określone w motywie 6.

D. WNIOSEK

(14) Komisja stwierdziła zatem, że wnioskodawca spełnia trzy kryteria konieczne, aby można go było uznać za nowego producenta eksportującego. W związku z tym jego nazwa powinna zostać dodana do wykazu współpracujących przedsiębiorstw nieobjętych próbą wymienionych w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/325.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/325.

E. UJAWNIENIE USTALEŃ

(16) Komisja poinformowała wnioskodawcę i przemysł Unii o tych ustaleniach oraz dała możliwość przedstawienia uwag.

(17) 5  Strony otrzymały możliwość zgłoszenia komentarzy. Nie otrzymano żadnych uwag.

(18) Niniejsze rozporządzenie jest zgodne z opinią komitetu ustanowionego art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1036,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1  6

Do wykazu producentów eksportujących z Chińskiej Republiki Ludowej zawartego w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/325 dodaje się następujące przedsiębiorstwo:

Nazwa przedsiębiorstwa

Miejscowość

"Wuxi Solead Technology Development Co., Ltd,

Yixing City"

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2019 r.
W imieniu Komisji
Przewodniczący
Jean-Claude JUNCKER
1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
2 Dz.U. L 49 z 25.2.2017, s. 6.
3 Dz.U. L 337 z 19.12.2017, s. 24.
4 Dz.U. L 315 z 1.12.2010, s. 1.
5 Motyw 17 zmieniony przez sprostowanie z dnia 8 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.289.61).
6 Art. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 8 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.289.61).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.260.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/1706 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/325 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z poliestrów, pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036
Data aktu: 10/10/2019
Data ogłoszenia: 11/10/2019
Data wejścia w życie: 12/10/2019