Decyzja 2019/597 w sprawie utworzenia grupy mędrców wysokiego szczebla ds. europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju

DECYZJA RADY (UE) 2019/597
z dnia 9 kwietnia 2019 r.
w sprawie utworzenia grupy mędrców wysokiego szczebla ds. europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 240 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy zastanowić się nad europejską infrastrukturą finansową na rzecz rozwoju. W tym celu należy utworzyć grupę mędrców wysokiego szczebla ds. europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju (zwaną dalej "grupą mędrców").

(2) Grupa mędrców powinna przedstawić Radzie niezależne sprawozdanie zawierające opinię na temat wyzwań i możliwości w zakresie usprawnienia i zracjonalizowania europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju, a także scenariusze jej rozwijania zgodnie z celami europejskiej polityki; sprawozdanie posłuży za materiał do rozważań Rady nad tą kwestią,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Utworzenie i zadanie

1. 
Niniejszym w ramach Sekretariatu Generalnego Rady tworzy się grupę mędrców wysokiego szczebla ds. europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju (zwaną dalej "grupą mędrców").
2. 
Grupa mędrców ma za zadanie przedstawić Radzie niezależne sprawozdanie odpowiadające założeniom przedstawionym w załączniku do niniejszej decyzji. Grupę mędrców ustanawia się w celu wykonywania jej mandatu jak zdefiniowano w zakresie zadań i zgodnie z określonym w nim terminem.
Artykuł  2

Członkostwo

1. 
Thomas WIESER zostaje niniejszym mianowany przewodniczącym grupy mędrców.
2. 
José Antonio ALONSO, Monique BARBUT, Erik BERGLÖF, Jacek DOMINIK, Nanno D. KLEITERP, Norbert KLOPPENBURG, Franco PASSACANTANDO oraz Susan ULBÆK zostają niniejszym mianowani członkami grupy mędrców.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 9 kwietnia 2019 r.
W imieniu Rady
G. CIAMBA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

GRUPA MĘDRCÓW WYSOKIEGO SZCZEBLA DS. EUROPEJSKIEJ INFRASTRUKTURY FINANSOWEJ NA RZECZ ROZWOJU

ZAŁOŻENIA
1.
Grupa mędrców
1.1.
Skład

W skład grupy wchodzi od sześciu do ośmiu niezależnych i bezstronnych ekspertów. Są oni mianowani na podstawie kwalifikacji zawodowych i technicznych oraz doświadczenia w zakresie finansów, rozwoju oraz odnośnych realiów instytucjonalnych. Skład grupy mędrców uwzględnia konieczność zachowania równowagi płci i równowagi geograficznej. Odzwierciedla szeroki zakres tych kryteriów i uwzględnia zróżnicowanie instytucjonalne państw członkowskich. Przewodniczący i członkowie grupy mędrców deklarują po mianowaniu, że nie zachodzi żaden konflikt interesów i że są niezależni i bezstronni.

1.2.
Wybór

Rada mianuje przewodniczącego i członków grupy mędrców po przeanalizowaniu zaproponowanych kandydatur przez Coreper. Przewodniczący jest odpowiedzialny za zaproponowanie określonej grupy ekspertów, której skład będzie odzwierciedlał zasady, o których mowa w pkt 1.1. Przed przystąpieniem przez Coreper do analizy państwa członkowskie otrzymują szczegółowe życiorysy wszystkich proponowanych kandydatów.

1.3.
Postanowienia finansowe

Członkowie grupy mędrców, którzy w celu wykonywania swoich obowiązków muszą odbyć podróż ze swojego miejsca zamieszkania do Brukseli, uprawnieni są do zwrotu poniesionych kosztów podróży oraz do diety służbowej zgodnie z decyzją nr 21/2009 zastępcy Sekretarza Generalnego Rady Unii Europejskiej w sprawie zwrotu kosztów delegacji osób innych niż członkowie personelu Rady Unii Europejskiej. Wynikające stąd wydatki pokrywa Rada.

2.
Kalendarium

Wkrótce po mianowaniu grupa mędrców przedstawia Coreperowi swój program prac. W terminie trzech miesięcy od utworzenia grupa mędrców informuje Coreper o stanie prac. Na wniosek grupa ekspertów regularnie przekazuje aktualne informacje odnośnym organom Rady, w tym Grupie Roboczej Radców Finansowych, Grupie Roboczej ds. Współpracy Rozwojowej oraz grupie roboczej ad hoc ds. Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej.

Sześć miesięcy po swoim mianowaniu grupa mędrców przedstawia Radzie sprawozdanie końcowe. Sprawozdanie oraz wszelkie zalecenia, które grupa sformułuje w ramach wypełniania swojego mandatu, mają być wkładem i pomóc Radzie w prowadzonych dyskusjach i ewentualnym podejmowaniu decyzji. Sprawozdania ani zalecenia w żadnym razie nie mogą być rozumiane jako stanowisko Rady, również w odniesieniu do procedur ustawodawczych w toku. Rada podejmuje decyzję w sprawie działań, które należy podjąć w związku ze sprawozdaniem. Zapewnia się zaangażowanie i współpracę Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz Rady do Spraw Zagranicznych (rozwój).

3.
Mandat

Do celów niniejszych założeń europejska infrastruktura finansowa na rzecz rozwoju obejmuje Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz instrumenty finansowe zarządzane przez Komisję. Analizując europejską infrastrukturę finansową na rzecz rozwoju, grupa mędrców przyjmuje perspektywę obejmującą cały system.

Aby nie dopuszczać do powielania istniejących działań i wspierać możliwości dalszej współpracy z innymi kluczowymi podmiotami w dziedzinie rozwoju, grupa mędrców w szczególności rozważa, w jaki sposób zmaksymalizować wartość dodaną wnoszoną przez europejską infrastrukturę finansową na rzecz rozwoju w istniejące zróżnicowane realia odnośnych krajowych organów państw członkowskich, takich jak krajowe instytucje i agencje finansowe działające na rzecz rozwoju, oraz międzynarodowych i wielostronnych organów instytucjonalnych, takich jak Bank Rozwoju Rady Europy lub Bank Światowy. Grupa mędrców uwzględnia także ogólny rozwój sytuacji i potrzeby, które z czasem ukształtowały światową infrastrukturę finansową na rzecz rozwoju, oraz sposoby jej ewentualnego dostosowywania do rozwoju sytuacji i potrzeb.

Grupa mędrców opisuje wyzwania i możliwości w zakresie zracjonalizowania europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju, odnosząc się w szczególności do odnośnych ról EBI i EBOR. Zaleca scenariusze dotyczące ewolucji europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju, w tym przygotowuje zalecenia co do jasnego określenia priorytetów i kolejności działań, z uwzględnieniem potencjalnych związanych z tym kosztów, na podstawie:

-
oceny zdolności obecnej europejskiej infrastruktury finansowej na rzecz rozwoju do zrealizowania priorytetów unijnej polityki w zakresie działań zewnętrznych i rozwoju, zwłaszcza co się tyczy wpływu na rozwój, skuteczności, dodatkowości, nakładania się i stosunku wartości do ceny,
-
analizy mocnych i słabych stron mandatów i instrumentów wszystkich zaangażowanych podmiotów, w tym zarządzania ryzykiem, administracji, powiązań kapitałowych oraz struktur zachęty EBI i EBOR,
-
oceny strategii przedstawionych przez EBI, EBOR i Komisję w celu dalszego rozwijania ich mandatów z myślą o zwiększeniu rozwoju sektora prywatnego i zaciągania pożyczek państwowych, w tym, w stosownych przypadkach, w krajach najsłabiej rozwiniętych i państwach niestabilnych.
4.
Konsultacje

Grupa mędrców może konsultować się z właściwymi instytucjami i organami Unii, w tym z Parlamentem Europejskim, Komisją i EBI, a także z odnośnymi krajowymi instytucjonalnymi organami państw członkowskich, takimi jak krajowe instytucje i agencje finansowe działające w dziedzinie rozwoju. Może też konsultować się z EBOR. W razie potrzeby grupa mędrców może zwracać się do innych organów, w tym organów z krajów korzystających, by przedstawiły uwagi pisemne lub wypowiedziały się podczas posiedzenia grupy.

Grupa mędrców zapewnia przejrzystość procesu konsultacji, wymieniając wszystkie konsultacje w dodatku do swojego sprawozdania.

5.
Sekretariat

Za sekretariat grupy mędrców odpowiada Sekretariat Generalny Rady. Zapewnia on wsparcie administracyjne, niezbędne by zapewnić funkcjonowanie grupy mędrców, również w odniesieniu do publikacji dokumentów. Odnośne koszty, w tym związane z organizacją i posiedzeniami, pokrywa Rada.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024