Decyzja 2017/666 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2016/849 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

DECYZJA RADY (WPZiB) 2017/666
z dnia 6 kwietnia 2017 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2016/849 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 27 maja 2016 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2016/849 1  w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (zwanej dalej "KRLD"), wdrażającą między innymi rezolucje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 1718 (2006), 1874 (2009), 2087 (2013), 2094 (2013) i 2270 (2016).

(2) W dniu 30 listopada 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 2321 (2016), w której dała wyraz najgłębszemu zaniepokojeniu w związku z próbą jądrową przeprowadzoną przez KRLD w dniu 9 września 2016 r. z naruszeniem odnośnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a ponadto potępiła bieżące działania KRLD związane z bronią jądrową i rakietowymi pociskami balistycznymi, uznając, że poważnie naruszają one odnośne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, oraz stwierdziła, że działania takie nadal stanowią wyraźne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie i poza nim.

(3) W dniu 12 grudnia 2016 r. Rada przyjęła konkluzje, w których zdecydowanie potępiła próby jądrowe i liczne przypadki wystrzelenia rakietowych pocisków balistycznych przez KRLD w 2016 r., uznając, że stanowią one poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz podważają globalny system nieproliferacji i rozbrojenia, którego Unia jest od dziesięcioleci niezłomnym orędownikiem.

(4) Z uwagi na działania KRLD, które uznaje się za poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie i poza nim, Rada postanowiła nałożyć dodatkowe środki ograniczające.

(5) Rada postanowiła rozszerzyć zakaz inwestowania w KRLD oraz z KRLD o nowe sektory, a mianowicie: przemysł związany z bronią konwencjonalną, przemysł metalurgiczny i przetwórstwo metali oraz przemysł lotniczy i kosmiczny.

(6) Rada uzgodniła wprowadzenie zakazu świadczenia niektórych usług na rzecz osób lub podmiotów w KRLD. Zakaz ten odnosi się do usług informatycznych i usług powiązanych, usług związanych z górnictwem, usług związanych z produkcją w przemyśle chemicznym, wydobywczym i rafineryjnym oraz do innych dziedzin objętych zakazem inwestycji pochodzących z Unii.

(7) Rada po raz kolejny wzywa KRLD do ponownego zaangażowania się w wiarygodny i konstruktywny dialog ze społecznością międzynarodową, w szczególności w ramach rozmów sześciostronnych, do zaprzestania prowokacji oraz do zrezygnowania ze wszystkich rodzajów broni jądrowej i zarzucenia wszystkich prowadzonych programów jądrowych w sposób całkowity, weryfikowalny i nieodwracalny.

(8) Wdrożenie niektórych środków przewidzianych w niniejszej decyzji wymaga dalszego działania Unii.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2016/849,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2016/849 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 11 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) nabywania lub zwiększania udziałów w jakichkolwiek podmiotach w KRLD lub podmiotach KRLD, lub podmiotach stanowiących własność KRLD poza KRLD, zaangażowanych w działania obejmujące działalność i programy KRLD dotyczące broni jądrowej, rakietowych pocisków balistycznych lub innej broni masowego rażenia, przemysł związany z bronią konwencjonalną lub w działania w sektorach przemysłu górniczego, rafineryjnego i chemicznego, metalurgicznego i przetwórstwa metali, a także przemysłu lotniczego i kosmicznego, w tym nabywania takich podmiotów w całości, oraz nabywania akcji lub innych papierów wartościowych o charakterze udziałowym;";

2)
art. 11 ust. 2 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) świadczenia usług inwestycyjnych bezpośrednio lub pośrednio związanych z działaniami, o których mowa w lit. a)-c).";

3)
dodaje się rozdział w brzmieniu:

"ROZDZIAŁ Va

OGRANICZENIA W ZAKRESIE ŚWIADCZENIA USŁUG

Artykuł 22a

1. Zakazane jest świadczenie usług związanych z górnictwem oraz świadczenie usług związanych z produkcją w przemyśle chemicznym, górniczym i rafineryjnym na rzecz KRLD przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich, bez względu na to, czy usługi te pochodzą z terytoriów państw członkowskich, czy nie.

2. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy państw członkowskich mogą zezwolić na świadczenie usług związanych z górnictwem oraz świadczenie usług związanych z produkcją w przemyśle chemicznym, górniczym i rafineryjnym, o ile takie usługi mają być wykorzystywane wyłącznie do celów rozwojowych bezpośrednio zaspokajających potrzeby ludności cywilnej lub do propagowania denuklearyzacji.

3. Unia podejmuje środki niezbędne do określenia odnośnych usług, które należy objąć zakresem ust. 1 i 2.

Artykuł 22b

Zakaz określony w art. 22a pozostaje bez uszczerbku dla wykonania do dnia 9 lipca 2017 r. umów zawartych przed dniem 8 kwietnia 2017 r. lub umów dodatkowych niezbędnych do wykonania takich umów.

Artykuł 22c

1. Zakazane jest świadczenie usług informatycznych i usług powiązanych na rzecz KRLD przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich - bez względu na to, czy usługi te pochodzą z terytoriów państw członkowskich, czy nie.

2. Ust. 1 nie ma zastosowania w odniesieniu do usług informatycznych i usług powiązanych świadczonych wyłącznie na użytek misji dyplomatycznej lub konsularnej lub organizacji międzynarodowej korzystającej z immunitetów zgodnie z prawem międzynarodowym.

3. Ust. 1 nie ma zastosowania w odniesieniu do usług informatycznych i usług powiązanych świadczonych wyłącznie do celów rozwojowych bezpośrednio zaspokajających potrzeby ludności cywilnej lub do propagowania denuklearyzacji przez podmioty publiczne lub przez osoby prawne, podmioty lub organy, które otrzymują publiczne finansowanie z Unii lub państw członkowskich.

4. W przypadkach nieobjętych zakresem ust. 3 oraz w drodze odstępstwa od ust. 1 państwa członkowskie mogą udzielić zezwolenia na świadczenie usług informatycznych i usług powiązanych świadczonych wyłącznie do celów rozwojowych bezpośrednio zaspokajających potrzeby ludności cywilnej lub do propagowania denuklearyzacji.

5. Unia podejmuje środki niezbędne do określenia odnośnych usług, które należy objąć zakresem ust. 1.

Artykuł 22d

Zakaz określony w art. 22c pozostaje bez uszczerbku dla wykonania do dnia 9 lipca 2017 r. umów zawartych przed dniem 8 kwietnia 2017 r. lub umów dodatkowych niezbędnych do wykonania takich umów.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 kwietnia 2017 r.

W imieniu Rady

L. GRECH

Przewodniczący

1 Decyzja Rady (WPZiB) 2016/849 z dnia 27 maja 2016 r. w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, uchylająca decyzję 2013/183/WPZiB (Dz.U. L 141 z 28.5.2016, s. 79).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024