Decyzja wykonawcza 2017/1841 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2017/1841
z dnia 10 października 2017 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 6886)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 11 października 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/247 3 , ostatnio zmieniona decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/1593 4 , została przyjęta w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5 w kilku państwach członkowskich ("zainteresowane państwa członkowskie") oraz ustanowieniem obszarów zapowietrzonych i zagrożonych przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich zgodnie z art. 16 ust. 1 dyrektywy Rady 2005/94/WE 5 .

(2) W decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 przewiduje się, że obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE powinny obejmować co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone i zagrożone w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.

(3) Decyzja wykonawcza (UE) 2017/247 stanowi również, że środki, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, przewidziane w art. 29 ust. 1 i art. 31 dyrektywy 2005/94/WE, muszą być utrzymane przynajmniej do dat określonych w odniesieniu do tych obszarów w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.

(4) W zależności od sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków zainteresowane państwo członkowskie może ustanowić strefy buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych zgodnie z art. 16 ust. 4 dyrektywy 2005/94/WE.

(5) W celu zwiększenia skuteczności zwalczania choroby zainteresowane państwa członkowskie powinny ustanowić obszary buforowe na swoim terytorium, gdzie w wyniku dochodzenia epidemiologicznego stwierdzono poważne ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 16 ust. 3 dyrektywy 2005/94/WE obejmujących m.in. położenie geograficznie, lokalizację i odległość od gospodarstw oraz szacowaną liczebność drobiu, jego przemieszczanie i strukturę wymiany handlowej, a także infrastrukturę i personel dostępne do celów kontrolowania tych obszarów.

(6) Ponadto art. 32 tej dyrektywy stanowi, że właściwy organ może postanowić, że niektóre lub wszystkie środki stosowane na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych mają mieć również zastosowanie na obszarach buforowych.

(7) Dla zapewnienia jasności i w celu bieżącego informowania państw członkowskich, państw trzecich i zainteresowanych stron na temat rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Unii, obszary buforowe również powinny zostać objęte zakresem decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 i wymienione w załączniku do tej decyzji. W załączniku tym należy określić datę, do której obowiązywać mają środki ochrony na obszarach buforowych przy uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków.

(8) Zainteresowane państwa członkowskie powinny zakazać wysyłania przesyłek zawierających żywy drób, jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe z obszarów wymienionych jako obszary buforowe w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do innych państw członkowskich, z wyjątkiem sytuacji gdy zainteresowane państwa członkowskie zezwalają na wysyłanie takich przesyłek pod pewnymi warunkami.

(9) Decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 zmieniono decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/696 6  w celu ustanowienia warunków wysyłania przesyłek zawierających jednodniowe pisklęta z obszarów wymienionych jako obszary zapowietrzone i zagrożone w załączniku do tej decyzji z uwzględnieniem niskiego ryzyka rozprzestrzenienia się wysoce zjadliwej grypy za pośrednictwem tych przesyłek. Podobne warunki powinny mieć zastosowanie również do wysyłek z zainteresowanego państwa członkowskiego piskląt jednodniowych z obszarów buforowych wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do innych państw członkowskich.

(10) Ponadto zainteresowane państwa członkowskie powinny mieć możliwość zezwolenia na wysyłkę jaj wylęgowych z obszarów buforowych, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby wysoce zjadliwa grypa ptaków przeniosła się z nich na inny drób, w szczególności dlatego, że powierzchnia jaj musi być dezynfekowana przed wysyłką do innego państwa członkowskiego, a wylęgarnie pochodzenia i przeznaczenia muszą spełniać wymogi higieny określone w załączniku II do dyrektywy Rady 2009/158/WE 7 .

(11) Należy zatem zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w celu określenia warunków, na jakich zainteresowane państwo członkowskie wysyłki może zezwolić na wysyłkę jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych z obszarów buforowych do innego państwa członkowskiego.

(12) Należy zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 w celu dodania nowej części C zawierającej wykaz obszarów buforowych ustanowionych przez zainteresowane państwo członkowskie, zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, oraz określenia okresu obowiązywania ograniczeń mających zastosowanie na obszarach buforowych.

(13) Decyzja wykonawcza (UE) 2017/247 została zmieniona decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/977 8  w celu przedłużenia okresu jej obowiązywania do dnia 31 grudnia 2017 r.

(14) Ze względu na rosnące ryzyko sezonowego występowania tej choroby w Unii środki, które należy zastosować na obszarach wymienionych w załączniku do tej decyzji wykonawczej, powinny być stosowane również po tym terminie w przypadku wystąpienia kolejnych ognisk choroby w Unii. Należy zatem przedłużyć okres stosowania decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do dnia 31 maja 2018 r.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2017/247.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 akapit drugi zastępuje się akapitami w brzmieniu:

"W niniejszej decyzji ustanawia się również na poziomie Unii obszary buforowe, które mają być wprowadzone w zainteresowanych państwach członkowskich, o których mowa w art. 16 ust. 4 dyrektywy 2005/94/WE, w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków; ustanawia się również okres obowiązywania środków, które mają być stosowane w tych obszarach buforowych.

Niniejszą decyzją ustanawia się zasady wysyłki przesyłek zawierających żywy drób, jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe z zainteresowanych państw członkowskich.";

2)
w art. 3a uchyla się ust. 3;
3)
po art. 3a dodaje się art. 3b, 3c i art. 3d w brzmieniu:

"Artykuł 3b

Zainteresowane państwa członkowskie zapewniają, aby:

a) obszary buforowe ustanowione przez właściwe organy, o których mowa w art. 16 ust. 4 dyrektywy 2005/94/WE, obejmowały co najmniej obszary wymienione jako obszary buforowe w części C załącznika do niniejszej decyzji;

b) środki, które mają być stosowane na obszarach buforowych, o których mowa w art. 32 dyrektywy 2005/94/WE, obowiązywały co najmniej tak długo jak w przypadku obszarów buforowych określonych w części C załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł 3c

1. Zainteresowane państwa członkowskie zakazują wysyłania przesyłek zawierających żywy drób, jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe z obszarów wymienionych jako obszary buforowe w części C załącznika do innych państw członkowskich, z wyjątkiem sytuacji gdy właściwy organ zainteresowanego państwa członkowskiego wysyłki zezwala na bezpośredni przewóz przesyłek następujących towarów przy spełnieniu poniższych warunków:

a) jednodniowych kurcząt spełniających warunki określone w art. 3a ust. 1 lit. a) i b);

b) jaj wylęgowych spełniających następujące warunki:

(i) pochodzą od drobiu utrzymywanego w zatwierdzonych zakładach umiejscowionych poza obszarami wymienionymi jako obszary zapowietrzone i zagrożone w częściach A i B załącznika;

(ii) badanie kliniczne drobiu we wszystkich jednostkach produkcyjnych zatwierdzonych zakładów w ciągu 72 godzin poprzedzających wysyłkę przesyłki dało pozytywny wynik;

(iii) jaja wylęgowe, a także ich opakowania, zostały zdezynfekowane przed wysyłką zgodnie z instrukcjami urzędowego lekarza weterynarii.

2. Przewóz przesyłek zawierających jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe, o których mowa w ust. 1, należy przeprowadzić bez zbędnej zwłoki z wykorzystaniem - stosownie do przypadku - pojazdów, pojemników lub pudełek, które zostały oczyszczone i zdezynfekowane zgodnie z instrukcjami urzędowego lekarza weterynarii.

Artykuł 3d

Zainteresowane państwo członkowskie zapewnia, aby świadectwa weterynaryjne, o których mowa w art. 20 dyrektywy 2009/158/WE i które określono w załączniku IV do tej dyrektywy, towarzyszące przesyłkom zawierającym jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe, o których mowa w art. 3a i 3c niniejszej decyzji, przeznaczonym do wysyłki do innych państw członkowskich, zawierały zdanie:

»Niniejsza przesyłka spełnia wymogi w zakresie zdrowia zwierząt określone w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/247.«";

4)
w art. 5 datę "31 grudnia 2017 r." zastępuje się datą "31 maja 2018 r.";
5)
w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2017 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Po części B załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 dodaje się część C w brzmieniu:

"CZĘŚĆ C

Państwo członkowskie:

Obszary buforowe w zainteresowanych państwach członkowskich, o których mowa w art. 3b:

Państwo członkowskie: obszar obejmujący: Data, do której środki mają zastosowanie zgodnie z art. 3b
xx.xx.201x"
1 Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.
2 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.
3 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/247 z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich (Dz.U. L 36 z 11.2.2017, s. 62).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/1593 z dnia 20 września 2017 r. zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich (Dz.U. L 243 z 21.9.2017, s. 14).
5 Dyrektywa Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylająca dyrektywę 92/40/EWG (Dz.U. L 10 z 14.1.2006, s. 16).
6 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/696 z dnia 11 kwietnia 2017 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich (Dz.U. L 101 z 13.4.2017, s. 80).
7 Dyrektywa Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulująca handel wewnątrz-wspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych (Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 74).
8 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/977 z dnia 8 czerwca 2017 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich (Dz.U. L 146 z 9.6.2017, s. 155).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.261.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2017/1841 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich
Data aktu: 10/10/2017
Data ogłoszenia: 11/10/2017
Data wejścia w życie: 01/01/1970