Rozporządzenie 2016/2119 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 i rozporządzenie Komisji (UE) nr 113/2010 w odniesieniu do dostosowania wykazu procedur celnych i definicji danych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/2119
z dnia 2 grudnia 2016 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 i rozporządzenie Komisji (UE) nr 113/2010 w odniesieniu do dostosowania wykazu procedur celnych i definicji danych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 2, art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 ustanawia wspólne ramy prawne dla systematycznego sporządzania europejskich statystyk dotyczących handlu towarami z państwami trzecimi. Głównym źródłem danych w przypadku tych statystyk są dane uzyskane ze zgłoszeń celnych. Celem rozporządzenia było uwzględnienie konkretnych i nowych ułatwień w odprawie celnej, które miały być wdrożone na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 2  ("zmodernizowany kodeks celny"). Dotyczyło to w szczególności samoobsługi celnej, która miała obejmować zwolnienie z obowiązku przedłożenia zgłoszenia organom celnym, oraz systemu scentralizowanej odprawy celnej, w przypadku którego formalności celne dotyczące przywozu lub wywozu mogłyby być wypełniane w więcej niż jednym państwie członkowskim.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 3  ("unijny kodeks celny") uchyliło zmodernizowany kodeks celny i zastąpiło od dnia 1 maja 2016 r. przepisy celne ustanowione w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 4 .

(3) Konieczne jest dostosowanie zakresu statystyki handlu zagranicznego do procedur celnych określonych w unijnym kodeksie celnym.

(4) Rozporządzenie (WE) nr 471/2009 zostało wdrożone rozporządzeniem Komisji (UE) nr 113/2010 5  i odzwierciedla przepisy celne ustanowione w zmodernizowanym kodeksie celnym. Po pełnym wdrożeniu unijnego kodeksu celnego w dniu 1 maja 2016 r. zmiany przepisów celnych należy uwzględnić w rozporządzeniu (WE) nr 471/2009 i rozporządzeniu (UE) nr 113/2010 w odniesieniu do gromadzenia danych statystycznych i zestawiania statystyk dotyczących handlu zagranicznego.

(5) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/578 6  ustanawia program prac, o którym mowa w art. 280 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, i dotyczy teleinformatycznych systemów celnych, które zostaną opracowane w ramach unijnego kodeksu celnego.

(6) W okresie poprzedzającym udostępnienie takich systemów teleinformatycznych rozporządzenie delegowane (UE) Komisji 2016/341 7  ("przejściowy akt delegowany") zapewnia środki przejściowe w odniesieniu do wymiany informacji między samymi organami celnymi oraz między organami celnymi i podmiotami gospodarczymi oraz w odniesieniu do przechowywania takich informacji.

(7) W odniesieniu do uproszczenia celnego w przypadku odprawy scentralizowanej określonej w art. 179 unijnego kodeksu celnego, nie jest konieczne przypisywanie ze względów metodologicznych przywozu i wywozu objętego tym systemem do państwa członkowskiego przeznaczenia lub państwa członkowskiego rzeczywistego wywozu, jako że wszelkie odpowiednie wewnątrzwspólnotowe przepływy towarów między tymi państwami członkowskimi a państwem członkowskim, w którym znajdują się towary w chwili zwolnienia do procedury celnej, mogą być lepiej i w sposób bardziej spójny ujęte w statystykach handlu wewnątrzwspólnotowego.

(8) Definicje odnoszące się do danych państw członkowskich stosowane do celów statystycznych powinny jednak zostać dostosowane, aby zidentyfikować istotny z ekonomicznego punktu widzenia przepływ po odprawie celnej w przypadku przywozu lub przed odprawą w przypadku wywozu.

(9) Jednocześnie definicje w odniesieniu do takich państw członkowskich stosowane do celów statystycznych powinny być spójnie dostosowane do przepisów dotyczących odprawy celnej w ramach odprawy scentralizowanej, w przypadku której przewiduje się, że tylko państwo członkowskie wskazane w trakcie procesu odprawy jako uczestniczące państwo członkowskie otrzymuje informacje dotyczące odprawy celnej od państwa członkowskiego nadzorującego odprawę celną.

(10) Do celów ujednoliconego zestawiania statystyk dotyczących handlu zagranicznego należy dostosować definicje niektórych innych elementów danych, aby uwzględnić zmiany wprowadzone unijnym kodeksem celnym.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia (WE) nr 471/2009 i (UE) nr 113/2010.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Statystyk odnoszących się do Handlu Towarami z Państwami Trzecimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 471/2009 otrzymuje brzmienie:

"1. Statystyki dotyczące handlu zagranicznego rejestrują przywóz i wywóz towarów.

Państwa członkowskie rejestrują wywóz, gdy towary opuszczają terytorium statystyczne Wspólnoty

a) zgodnie z jedną z poniższych procedur celnych przewidzianą w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013(* ("unijny kodeks celny"):

- wywóz,

- uszlachetnianie bierne;

b) przy zastosowaniu art. 258 unijnego kodeksu celnego;

c) przy zastosowaniu art. 269 ust. 3 unijnego kodeksu celnego;

d) przy zastosowaniu art. 270 unijnego kodeksu celnego, aby wykonać procedurę uszlachetniania czynnego.

Państwa członkowskie rejestrują przywóz, gdy towary wprowadzane są na terytorium statystyczne Wspólnoty zgodnie z jedną z poniższych procedur celnych przewidzianych w unijnym kodeksie celnym:

a) dopuszczenie do obrotu obejmującego końcowe przeznaczenie;

b) uszlachetnianie czynne.

Artykuł  2

W rozporządzeniu (UE) nr 113/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Wartość statystyczna to wartość towarów w czasie i miejscu przekraczania granicy państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej, przez wprowadzenie towarów do tego państwa członkowskiego (przywóz) lub ich wyprowadzenie (wywóz).";

b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wartość, o której mowa w ust. 2 i 3, jest w razie potrzeby dostosowywana w taki sposób, że wartość statystyczna obejmuje wyłącznie koszty transportu i ubezpieczenia towarów z miejsca ich wysyłki do granicy państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej (wartość typu CIF w przypadku przywozu, wartość typu FOB w przypadku wywozu).";

2)
art. 6 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. W przypadku przywozu obowiązują następujące zasady:

Jeśli towary zostały dopuszczone do obrotu lub objęte procedurą końcowego przeznaczenia, państwem członkowskim przeznaczenia jest państwo członkowskie, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej. Jednakże w przypadku gdy w chwili sporządzania zgłoszenia celnego wiadomo, że towary zostaną wysłane do innego państwa członkowskiego po zwolnieniu, takie państwo członkowskie jest państwem członkowskim przeznaczenia.

Jeżeli towary są objęte procedurą celną uszlachetniania czynnego, państwem członkowskim przeznaczenia jest państwo członkowskie, w którym odbywa się pierwszy etap przetwarzania.

Nie naruszając przepisów akapitów 1 i 2 niniejszego ustępu, do celów przekazywania danych, o którym mowa w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 471/2009, państwem członkowskim przeznaczenia do celów wymiany danych jest państwo członkowskie, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej.

4. W przypadku wywozu obowiązują następujące zasady:

Państwem członkowskim rzeczywistego wywozu jest państwo członkowskie, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej.

Jednakże w przypadku gdy wiadomo, że towary zostały przywiezione z innego państwa członkowskiego do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej, to inne państwo członkowskie jest państwem członkowskim rzeczywistego wywozu, pod warunkiem że:

(i) towary zostały przywiezione z tego innego państwa członkowskiego wyłącznie w celu zgłoszenia ich do wywozu; oraz

(ii) eksporter nie ma siedziby w państwie członkowskim, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej; oraz

(iii) wprowadzenie do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej, nie miało charakteru wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub transakcji traktowanej jako takie nabycie, o których mowa w dyrektywie Rady 2006//112/WE * .

Jeżeli towary są wywożone po przeprowadzeniu procedury celnej uszlachetniania czynnego, państwem członkowskim rzeczywistego wywozu jest państwo członkowskie, w którym odbywał się ostatni etap przetwarzania.

Nie naruszając przepisów akapitów 1, 2 i 3 niniejszego ustępu, do celów przekazywania danych, o którym mowa w art. 7 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 471/2009, państwem członkowskim rzeczywistego wywozu do celów wymiany danych jest państwo członkowskie, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej.

3)
w art. 7 ust. 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"W przypadku przywozu dane dotyczące kraju pochodzenia i kraju wysyłki wskazują państwo członkowskie lub państwo trzecie, z którego towary zostały pierwotnie wysłane do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej, jeżeli w państwie pośrednim lub w państwie trzecim nie miała miejsca ani transakcja handlowa (np. sprzedaż lub przetwarzanie), ani nie doszło do zatrzymania niezwiązanego z przewozem towarów. Jeżeli takie zatrzymanie lub transakcja handlowa miały miejsce, dane te wskazują ostatnie państwo pośrednie lub państwo trzecie.";

4)
art. 13 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 13

Identyfikacja przedsiębiorstw handlowych

Dane dotyczące przedsiębiorstw handlowych to odpowiedni numer identyfikacyjny przyznany importerowi, w przypadku przywozu, oraz eksporterowi, w przypadku wywozu.";

5)
art. 15 ust. 4 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Organy odpowiedzialne za nadawanie numeru w formacie EORI (Economic Operator Registration Identification - numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy), na wniosek krajowych urzędów statystycznych, udostępniają dane znajdujące się w systemie teleinformatycznym, dotyczące numeru EORI, o czym mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 * .

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 grudnia 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 152 z 16.6.2009, s. 23.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) (Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
4 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 113/2010 z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 471/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi w odniesieniu do zakresu zgłaszanego handlu, definicji danych, sporządzania statystyk handlowych w podziale według charakterystyki działalności oraz według waluty fakturowania, a także w odniesieniu do szczególnych towarów lub przepływów (Dz.U. L 37 z 10.2.2010, s. 1).
6 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/578 z dnia 11 kwietnia 2016 r. ustanawiająca program prac dotyczący rozwoju i wykorzystywania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym (Dz.U. L 99 z 15.4.2016, s. 6).
7 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 (Dz.U L 69 z 15.3.2016, s. 1).
*)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
* Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).
* Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.329.66

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2016/2119 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 i rozporządzenie Komisji (UE) nr 113/2010 w odniesieniu do dostosowania wykazu procedur celnych i definicji danych
Data aktu: 02/12/2016
Data ogłoszenia: 03/12/2016
Data wejścia w życie: 23/12/2016