Decyzja wykonawcza 2016/1910 w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1910
z dnia 28 października 2016 r.
w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylającą dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG 1 , w szczególności jej art. 47,

uwzględniając dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym, oraz zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE 2 , w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem oceny równoważności określonej w art. 46 dyrektywy 2013/34/UE jest zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz uniknięcie podwójnej sprawozdawczości w przypadku dużych jednostek i wszystkich jednostek interesu publicznego działających w przemyśle wydobywczym lub zajmujących się wyrębem lasów pierwotnych, które sporządzają i ogłaszają sprawozdania dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych, o których mowa w art. 42 dyrektywy 2013/34/UE. Zgodnie z art. 6 dyrektywy 2004/109/WE emitenci prowadzący działalność w przemyśle wydobywczym lub przemyśle pozyskiwania drewna z lasów pierwotnych muszą także przygotowywać coroczne sprawozdania dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych zgodnie z rozdziałem 10 dyrektywy 2013/34/UE.

(2) Art. 46 dyrektywy 2013/34/UE zwalnia jednostki działające w przemyśle wydobywczym i jednostki zajmujące się wyrębem lasów pierwotnych z obowiązku sporządzania i ogłaszania sprawozdań dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych zgodnie z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE w zakresie, w jakim dane płatności zostały upublicznione przez te jednostki wskutek zobowiązania prawnego wynikającego z równoważnych wymogów sprawozdawczych obowiązujących w państwie trzecim. Tego rodzaju zobowiązanie prawne może de facto przełożyć się na jednostkę dominującą ze względu na jednostki zależne. W takim przypadku jednostki składałyby sprawozdania dotyczące swoich płatności podlegających prawnym wymogom sprawozdawczym w niektórych państwach trzecich zgodnie z wymogami sprawozdawczymi tych państw trzecich uznanymi za równoważne. W odniesieniu do wszystkich pozostałych płatności jednostki składałyby sprawozdania zgodnie z odpowiednimi wymogami ustanowionymi przez prawo unijne. Jednostki, których to dotyczy, musiałyby nadal stosować się do obowiązku publikowania sprawozdania w trybie określonym przepisami prawa każdego państwa członkowskiego zgodnie z rozdziałem 2 dyrektywy 2009/101/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 , w tym do wszelkich terminów ustalonych przez państwa członkowskie odnośnie do publicznej dostępności dokumentów.

(3) Równoważność wymogów sprawozdawczych państw trzecich należy oceniać pod kątem kryteriów określonych w art. 46 ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE. Kryteria te odnoszą się w szczególności do docelowych jednostek, docelowych odbiorców płatności, objętych płatności, przypisania objętych płatności, podziału objętych płatności, mechanizmów skutkujących sprawozdawczością na zasadzie skonsolidowanej, nośnika, na którym przedstawiane są sprawozdania, częstotliwości przedstawiania sprawozdań oraz środków przeciwdziałania uchylaniu się od obowiązków.

(4) Kanada przyjęła wymogi sprawozdawcze dotyczące płatności na rzecz administracji rządowych (Extractive Sector Transparency Measures Act z dnia 22 czerwca 2015 r. oraz Technical Reporting Specifications). Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 46 ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE, wspomniane wymogi sprawozdawcze powodują istotne skutki równoważne ze skutkami przepisów zawartych w rozdziale 10 dyrektywy 2013/34/UE i w art. 6 dyrektywy 2004/109/WE. Wspomniane wymogi sprawozdawcze obowiązują jednostki i emitentów prowadzących jedynie działalność w przemyśle wydobywczym. Należy zatem stwierdzić, że wymogi sprawozdawcze Kanady w zakresie sporządzania sprawozdań dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych dokonywanych przez jednostki i emitentów powinny zostać uznane za równoważne z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE jedynie w odniesieniu do ich działalności w przemyśle wydobywczym.

(5) Regularny przegląd wymogów sprawozdawczych dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych obowiązujących w państwach trzecich i będących przedmiotem niniejszej decyzji pozostaje bez uszczerbku dla możliwości dokonania przez Komisję szczegółowego przeglądu, w przypadku gdy rozwój sytuacji sprawi, że konieczne będzie przeprowadzenie przez Komisję ponownej oceny równoważności stwierdzonej niniejszą decyzją. Taka ponowna ocena może prowadzić do uchylenia niniejszej decyzji.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 50 ust. 1 dyrektywy 2013/34/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów art. 47 dyrektywy 2013/34/UE i art. 6 dyrektywy 2004/109/WE wymogi sprawozdawcze państw trzecich wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji, mające zastosowanie do jednostek i emitentów prowadzących działalność w przemyśle wydobywczym, jak określono w art. 41 pkt 1 dyrektywy 2013/34/UE, uznaje się za równoważne z wymogami rozdziału 10 dyrektywy 2013/34/UE dotyczącymi płatności na rzecz administracji rządowych.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PAŃSTW TRZECICH DO CELÓW ART. 1 (JEDNOSTKI I EMITENCI PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ W PRZEMYŚLE WYDOBYWCZYM)

1)
Kanada
1 Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19.
2 Dz.U. L 390 z 31.12.2004, s. 38.
3 Dyrektywa 2009/101/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 września 2009 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w państwach członkowskich od spółek w rozumieniu art. 48 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich (Dz.U. L 258 z 1.10.2009, s. 11).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.295.82

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1910 w sprawie równoważności wymogów sprawozdawczych określonych państw trzecich dotyczących płatności na rzecz administracji rządowych z wymogami rozdziału 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE
Data aktu: 28/10/2016
Data ogłoszenia: 29/10/2016
Data wejścia w życie: 18/11/2016