Decyzja wykonawcza 2016/1887 ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/1887
z dnia 24 października 2016 r.
ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 6704)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 października 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 652/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające przepisy w zakresie zarządzania wydatkami odnoszącymi się do łańcucha żywnościowego, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt oraz dotyczącymi zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, zmieniające dyrektywy Rady 98/56/WE, 2000/29/WE i 2008/90/WE, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002, (WE) nr 882/2004 i (WE) nr 396/2005, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające decyzje Rady 66/399/EWG, 76/894/EWG i 2009/470/WE 1 , w szczególności jego art. 36 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 652/2014 ustanowiono m.in. przepisy dotyczące zarządzania wydatkami odnoszącymi się do zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin oraz wymagania dotyczące przedkładania i treści krajowych programów kontroli występowania agrofagów ("programy kontroli występowania").

(2) Art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 stanowi, że każdego roku, najpóźniej do dnia 31 maja, państwa członkowskie mają przedłożyć Komisji programy kontroli występowania rozpoczynające się w kolejnym roku, których dotyczy ich wniosek o dotację.

(3) Zgodnie z art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 każdego roku, najpóźniej do dnia 30 kwietnia, państwa członkowskie przedkładają Komisji roczne szczegółowe sprawozdanie techniczne i finansowe za poprzedni rok w odniesieniu do każdego zatwierdzonego rocznego lub wieloletniego programu krajowego. Przepis ten stanowi również, że każdego roku, najpóźniej do dnia 31 sierpnia, państwa członkowskie przekazują Komisji okresowe sprawozdanie finansowe w odniesieniu do każdego zatwierdzonego programu krajowego.

(4) Zgodnie z art. 24 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 każdego roku, najpóźniej do dnia 30 kwietnia, państwa członkowskie przedkładają Komisji - w odniesieniu do każdego zatwierdzonego programu kontroli występowania - wniosek o płatność dotyczący programów zrealizowanych w poprzednim roku.

(5) W związku z przyjęciem rozporządzenia (UE) nr 652/2014 należy ustanowić standardowe wymagania dotyczące treści i przedkładania krajowych programów kontroli występowania określonych w art. 21 tego rozporządzenia.

(6) Należy ponadto ustanowić standardowe wymagania dotyczące treści okresowego i końcowego sprawozdania oraz wniosków o płatność składanych po realizacji programów kontroli występowania, określonych w art. 23 i 24 rozporządzenia (UE) nr 652/2014.

(7) W celu zachowania zgodności ze zmieniającymi się przepisami Unii na stronie internetowej Komisji zostaną udostępnione online standardowe formularze elektroniczne zgłoszeń, sprawozdań okresowych i końcowych oraz wniosków o płatność, z których należy korzystać do celów programów kontroli występowania, co ma ułatwiać wprowadzanie niezbędnych zmian oraz uwzględnianie dodatkowych danych. Komisja informuje państwa członkowskie o wszystkich niezbędnych zmianach standardowych formularzy elektronicznych i omawia z nimi te zmiany na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Standardowe formularze elektroniczne są udostępniane na stronie internetowej Komisji najpóźniej do pierwszego tygodnia marca (sprawozdania końcowe i wnioski o płatność), do pierwszego tygodnia kwietnia (zgłoszenia) i do pierwszego tygodnia lipca (sprawozdania okresowe) danego roku.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja dotyczy standardowych wymagań odnoszących się do składania wniosków o udzielenie dotacji, sprawozdań i wniosków o płatność w odniesieniu do prowadzonych przez państwa członkowskie rocznych i wieloletnich programów kontroli występowania dotyczących obecności organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych ("agrofagów"), spełniających warunki ustanowione w art. 19 rozporządzenia (UE) nr 652/2014.

Artykuł  2

Programy kontroli występowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku I.

Artykuł  3

Okresowe sprawozdania finansowe, o których mowa w art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku II.

Artykuł  4

Roczne szczegółowe sprawozdania techniczne i finansowe, o których mowa w art. 23 rozporządzenia (UE) nr 652/2014, oraz wnioski o płatność, o których mowa w art. 24 tego samego rozporządzenia, przedkłada się online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego wskazanego w załączniku III.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się do przedkładania programów kontroli występowania, o których mowa w art. 2, oraz sprawozdań, o których mowa w art. 3 i 4, od dnia 1 stycznia 2017 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specjalny formularz, którego należy używać do składania wniosków dotyczących rocznych i wieloletnich krajowych programów kontroli występowania, o których mowa w art. 2, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE:

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 2. "Templates for submission of survey programmes" (Formularze do przedkładania programów kontroli występowania), 1. "Application tool for Survey programmes for pests" (Narzędzie zgłaszania programów kontroli występowania agrofagów).

ZAŁĄCZNIK  II

Specjalny formularz, którego należy używać do składania okresowych sprawozdań z zatwierdzonych programów kontroli występowania, o których to sprawozdaniach mowa w art. 3, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE: http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 3. "Templates for reporting" (Formularze sprawozdań), 2. "Financial intermediate report" (Okresowe sprawozdanie finansowe).

ZAŁĄCZNIK  III

Specjalny formularz, którego należy używać do składania końcowych sprawozdań rocznych (w tym wniosków o płatność) z zatwierdzonych programów kontroli występowania, o których to sprawozdaniach i wnioskach mowa w art. 4, jest dostępny na stronie internetowej DG SANTE: http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/funding/cff/plant_health/survey-programmes_en.htm, w sekcji 3. "Templates for reporting" (Formularze sprawozdań), 1. "Final annual technical and financial report" (Końcowe roczne sprawozdanie techniczne i finansowe).

1 Dz.U. L 189 z 27.6.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.291.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/1887 ustanawiająca standardowe wymagania dotyczące składania przez państwa członkowskie zgłoszeń, sprawozdań i wniosków o płatności odnoszących się do programów kontroli występowania w zakresie zdrowia roślin
Data aktu: 24/10/2016
Data ogłoszenia: 26/10/2016
Data wejścia w życie: 01/01/1970