Decyzja 2015/1534 w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 68. posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego oraz 95. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, w odniesieniu do przyjęcia zmian do konwencji MARPOL i SOLAS oraz wytycznych z 2009 r. dotyczących systemów oczyszczania gazów spalinowych

DECYZJA RADY (UE) 2015/1534
z dnia 7 maja 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 68. posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego oraz 95. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, w odniesieniu do przyjęcia zmian do konwencji MARPOL i SOLAS oraz wytycznych z 2009 r. dotyczących systemów oczyszczania gazów spalinowych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 100 ust. 2 i art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Działanie Unii w sektorze transportu morskiego powinno mieć na celu poprawę bezpieczeństwa morskiego i ochronę środowiska morskiego.

(2) Komitet Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na swoim 67. posiedzeniu zatwierdził zmiany do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (MARPOL). Oczekuje się, że zmiany te zostaną przyjęte na 68. posiedzeniu MEPC, które odbędzie się w maju 2015 r.

(3) Podkomitet IMO ds. Zapobiegania Zanieczyszczeniom i Reagowania na nie na swoim 2. posiedzeniu zatwierdził projekt zmian wytycznych z 2009 r. dotyczących systemów oczyszczania gazów spalinowych (wytyczne z 2009 r.). Oczekuje się, że zmiany te zostaną przyjęte na 68. posiedzeniu MEPC, które odbędzie się w maju 2015 r.

(4) Komitet ds. Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) IMO na swoim 94. posiedzeniu zatwierdził zmiany do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS). Oczekuje się, że zmiany te zostaną przyjęte na 95. posiedzeniu MSC, które odbędzie się w czerwcu 2015 r.

(5) Zmiany załączników I i II do konwencji MARPOL wprowadzą środki związane z przyjęciem projektu Międzynarodowego kodeksu dla statków pływających po wodach polarnych (kodeksu polarnego), polegające na nałożeniu wymogu przestrzegania kodeksu polarnego. Kodeks polarny rozszerza zakres obowiązującego obecnie zgodnie z konwencją MARPOL zakazu zrzutów oleju i szkodliwych substancji ciekłych na Antarktyce o wody polarne. Artykuł 4 dyrektywy 2005/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 1 , w związku z jej art. 3 ust. 1, stanowi, że państwa członkowskie zapewniają, by zrzuty substancji zanieczyszczających ze statków, w tym pomniejsze przypadki takich zrzutów, uznawano za za naruszenia prawa, jeśli dokonano ich umyślnie, przez niedbalstwo lub na skutek poważnego zaniedbania. Artykuł 5 ust. 1 tej dyrektywy stanowi, że zrzut substancji zanieczyszczających nie jest uważany za takie naruszenie, jeśli spełnia warunki wyszczególnione m.in. w załączniku I, prawidła 15 i 34 konwencji MARPOL. Zarówno prawidło 15, jak i 34 należą do postanowień konwencji MARPOL, które zostaną zmienione wraz z przyjęciem zmian określonych w załączniku 11 do dokumentu IMO MEPC 67/20. Zmiany te będą zatem wpływać na zakres naruszenia określonego dyrektywą 2005/35/WE i w związku z tym wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji Unii.

(6) Zmiany wytycznych z 2009 r. wprowadzą metodykę opartą na obliczeniach w odniesieniu do testowania skruberów podłączonych do maszyn okrętowych, które nie mogą zostać przetestowane przy większych obciążeniach lub w ogóle nie mogą zostać przetestowane podczas przebywania w porcie. Kwestie te objęte są zakresem art. 4c i załącznika II do dyrektywy Rady 1999/32/WE 2 , a załącznik II jest oparty na wytycznych z 2009 r., które zostaną zmienione.

(7) Zmiany prawidła konwencji SOLAS II-2/20.3.1.2.1 umożliwią eksploatację wentylatorów przy mniejszej częstotliwości wymian powietrza w przypadku wprowadzenia systemu kontroli jakości powietrza w odniesieniu do statków pasażerskich w pomieszczeniach przeznaczonych dla pojazdów, pomieszczeniach kategorii specjalnej i pomieszczeniach ro-ro. Art. 6 ust. 2 lit. a) ppkt (i) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE 3 stanowi, że nowe statki pasażerskie klasy A w całości spełniają wymogi konwencji SOLAS, w tym prawidła II-2/20.3. W związku z tym zmiany, które mają zostać przyjęte, będą miały bezpośredni skutek prawny w odniesieniu do dyrektywy 2009/45/WE. Poprawki te, w zakresie, w jakim dotyczą statków pasażerskich wykonujących podróże krajowe, podlegają wyłącznej kompetencji Unii.

(8) Unia nie jest członkiem IMO ani umawiającą się stroną wyżej wymienionych konwencji. W związku z tym konieczne jest, aby Rada upoważniła państwa członkowskie do przekazania stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii i wyrażenia przez nie zgody na związanie się tymi poprawkami, w zakresie, w jakim podlegają one wyłącznej kompetencji Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii na 68. posiedzeniu Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego IMO, jest następujące: wyraża się zgodę na przyjęcie zmian:

(i)
załączników I i II do konwencji MARPOL, jak określono w załączniku 11 do dokumentu IMO MEPC 67/20;
(ii)
wytycznych z 2009 r. dotyczących systemów oczyszczania gazów spalinowych, jak określono w załączniku 1 do dokumentu IMO PPR 2/21.
Artykuł  2

Stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii na 95. posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu IMO, jest następujące: wyraża się zgodę na przyjęcie zmiany:

-
prawidła II-2/20.3.1.2.1 konwencji SOLAS, jak określono w załączniku 11 do dokumentu IMO MSC 94/21/add.1.
Artykuł  3

Stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii w brzmieniu ujętym w art. 1 i 2, jest wyrażane przez państwa członkowskie będące członkami IMO, działające wspólnie w interesie Unii.

Artykuł  4

Formalne i drobne modyfikacje stanowiska Unii określonego w art. 1 i 2 mogą być uzgadniane bez konieczności zmiany tych stanowisk.

Artykuł  5

Niniejszym upoważnia się państwa członkowskie do wyrażenia zgody na związanie się w interesie Unii poprawkami, o których mowa w art. 1 i 2, w zakresie, w jakim podlegają one wyłącznej kompetencji Unii.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 maja 2015 r.

W imieniu Rady

E. RINKĒVIČS

Przewodniczący

1 Dyrektywa 2005/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji, w tym sankcji karnych, za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami (Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 11).
2 Dyrektywa Rady 1999/32/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. odnosząca się do redukcji zawartości siarki w niektórych paliwach ciekłych oraz zmieniająca dyrektywę 93/12/EWG (Dz.U. L 121 z 11.5.1999, s. 13).
3 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/45/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich (Dz.U. L 163 z 25.6.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.240.61

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/1534 w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej podczas 68. posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego oraz 95. posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, w odniesieniu do przyjęcia zmian do konwencji MARPOL i SOLAS oraz wytycznych z 2009 r. dotyczących systemów oczyszczania gazów spalinowych
Data aktu: 07/05/2015
Data ogłoszenia: 16/09/2015