Rozporządzenie wykonawcze 2015/1316 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/1316
z dnia 30 lipca 2015 r.
wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 2 wspólna polityka rybołówstwa ma na celu zapewnienie, aby eksploatacja żywych zasobów morza odbudowywała i zachowywała populacje poławianych gatunków powyżej poziomów pozwalających wytworzyć maksymalny podtrzymywalny połów.

(2) Artykuł 45 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 850/98 stanowi, że tam, gdzie ochrona zasobów organizmów morskich wymaga natychmiastowego działania, Komisja może, w uzupełnieniu do lub na zasadzie odstępstwa od tego rozporządzenia, przyjąć jakiekolwiek niezbędne środki.

(3) Z opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) wynika, że stado labraksa w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc oraz VIIa, VIId-VIIh) jest dotknięte szybkim spadkiem biomasy w wyniku połączenia malejącej liczebności uzupełnienia i rosnącej śmiertelności połowowej. Labraks to gatunek wolno rosnący i późno dojrzewający. Biomasa tarłowa zmierza w kierunku najniższego historycznie zaobserwowanego poziomu. Obecna śmiertelność połowowa prawie czterokrotnie przekracza poziom wytrzymałości stada. ICES zaleciła zatem wdrożenie środków w celu znacznego ograniczenia śmiertelności połowowej w całym tym stadzie na wyżej wymienionych obszarach.

(4) Wdrażając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/111 3 , na podstawie art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, Komisja przyjęła pilne środki w celu ograniczenia śmiertelności połowowej powodowanej przez statki do połowów pelagicznych poławiające w sposób ukierunkowany w skupiskach tarłowych labraksa. Rozporządzeniem Rady (UE) 2015/523 4 wprowadzono rygorystyczny limit w celu ograniczenia śmiertelności powodowanej przez wędkarstwo rekreacyjne. Opinie naukowe wykazały, że połączenie ograniczenia połowów i zwiększenia minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony byłoby bardziej skuteczne dla ograniczenia śmiertelności połowowej.

(5) W rozporządzeniu (WE) nr 850/98 ustanawia się minimalne rozmiary odniesienia do celów ochrony w odniesieniu do organizmów morskich w celu zapewnienia ochrony młodych.

(6) Cztery obszary występowania stada labraksa określone przez ICES to: Morze Celtyckie, kanał La Manche, Morze Irlandzkie i południowa część Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh), Zatoka Biskajska i atlantyckie wody Półwyspu Iberyjskiego (rejony ICES VIIIa i VIIIb), atlantyckie wody Półwyspu Iberyjskiego (rejony ICES VIIIc i IXa) oraz Morze Celtyckie oraz wody na zachód od Szkocji (rejony ICES VIa, VIIb i VIIj).

(7) Obecny minimalny rozmiar dla labraksa ustanowiony w załączniku XII do rozporządzenia (WE) nr 850/98 wynosi 36 cm.

(8) W odniesieniu do stada labraksa w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh) informacje otrzymane na podstawie ocen ICES wskazują jednak, że samica labraksa osiąga dojrzałość płciową od rozmiaru 42 cm. Statystyki połowowe potwierdzają, że poławianie i wyładowywanie labraksa poniżej 42 cm usuwa młode samice labraksa w chwili, gdy nie przyczyniły się jeszcze do reprodukcji stada. Umożliwienie połowu i wyładunku labraksa o wielkości mniejszej niż 42 cm szkodzi zatem poważnie zdolności reprodukcyjnej tego stada, przyczyniając się znacznie do ogólnej śmiertelności połowowej, i powoduje poważne zagrożenie dla ochrony stada labraksa. Ponieważ stada labraksa w tych rejonach ICES zależą od samic labraksa pozostałych w morzu do chwili rozmnożenia, należy zwiększyć minimalny rozmiar odniesienia do celów ochrony dla tego gatunku do 42 cm.

(9) Ponadto, ponieważ wydaje się, że dojrzałość zależy od temperatury, takim samym ograniczeniem należy zapobiegawczo objąć inne stada północne, tj. w Morzu Celtyckim i na zachód od Szkocji (rejony ICES VIa, VIIb i VIIj).

(10) Należy zatem pilnie zastosować środki w celu zakazania połowu i wyładunku labraksa poniżej 42 cm jako środek ochronny dla młodego labraksa w dwóch stadach labraksa określonych przez ICES: w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh) oraz w Morzu Celtyckim i na zachód od Szkocji (rejon ICES VIa, VIIb i VIIj). Dalsza zwłoka w zapewnieniu ochrony młodego labraksa w znaczący sposób zwiększyłaby ryzyko poważnego zagrożenia dla stada labraksa, przyczyniłaby się znacząco do jego śmiertelności i przyspieszyłaby spadek jego biomasy.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od załącznika XII do rozporządzenia (WE) nr 850/98 minimalny rozmiar dla labraksa (Dicentrarchus labrax) w regionie 2, jak określono w art. 2 wymienionego rozporządzenia, wynosi 42 cm.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie staje się skuteczne z dniem 1 września 2015 r.

Przed końcem 2017 r. Komisja ocenia, czy środki wprowadzone niniejszym rozporządzeniem nadal są konieczne.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 125 z 27.4.1998, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/111 z dnia 26 stycznia 2015 r. ustanawiające środki w celu złagodzenia poważnego zagrożenia dla ochrony labraksa (Dicentrarchus labrax) w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (Dz.U. L 20 z 27.1.2015, s. 31).
4 Rozporządzenie Rady (UE) 2015/523 z dnia 25 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 43/2014 i (UE) 2015/104 w odniesieniu do niektórych uprawnień do połowów (Dz.U. L 84 z 28.3.2015, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.203.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/1316 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)
Data aktu: 30/07/2015
Data ogłoszenia: 31/07/2015
Data wejścia w życie: 03/08/2015, 01/09/2015